ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Son Mesajlar


 • ♪ Sayın Gülistan Çakmak, diğer marşların yanı sıra, sizin aradığınız marşın notası ve MIDI (dinlenebilir) dosyası da şu adreste var: _ http://www.tobavnet.org/cum_kul2009.htm _ Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 30.11.2010


 • ♪ 10 yıl marşı
  gülistan çakmak - 30.11.2010


 • ♪ Mustafa Beycim, benge gazetemde gereken cevabı verdiğimi düşünüyorum. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)
  editör - 29.11.2010


 • ♪ klasikbatımuzigi yahoo grubunda Fazıl Say,Gülsin Onay ve Cihat Aşkın Bardakçıya hak ettiği cevabı vermişlerdir. grup üyelerinin ezici çoğunluğu da bu sanatçılarımızın görüşlerine destek ve katkı sağlamıştır
  mustafa yüksel - 29.11.2010


 • ♪ kapris
  osman udi - 26.11.2010


 • ♪ capris
  osman udi - 26.11.2010


 • ♪ "Mavi Nota, teknolojiyi doğru kullanarak sizlere ulaşacak artık." diyerek söze başlamıştım 24.11.2005 günü. Geride kalan beş yıl içinde büyüdük ya da en azından büyümeğe çalıştık. Bugüne geldik. Bugün Mavi Nota'nın e-gazete olarak doğum günü. Kutlu olsun müzik dünyamıza, kutlu olsun Mavi Nota'ya gönül verenlere, kutlu olsun hepimize :)))
  editör - 24.11.2010


 • ♪ Bugün öğretmenler günü, bir 12 Eylül ürünü olan bu gün, bundan dolayı her ne kadar içime sinmese de, başta babam, benim benim en büyük öğretmenim, emekli öğretmen Kuddusi Baylan'ın ve bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü yürekten kutluyorum :)
  editör - 24.11.2010


 • ♪ Sayın Emine Yılmaz, şu adresteki notayı deneyebilirsiniz: _ http://img710.imageshack.us/img710/5799/damarz.jpg _ Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 23.11.2010


 • ♪ damarımda kanımsın notası
  emine yılmaz - 23.11.2010


 • ♪ Bayramınızın iyi geçmesini ve hep tebessüm etmenizi dilerim :)) Sevgi ve saygılarımla :)))
  editör - 16.11.2010


 • ♪ tşk ederim farklı ve akılda kalıcı birşeyler yapmak istiyorum.bu fikrinizi muhakkak değerlendireceğim.tekrar teşekkür ederim.
  duru şengül - 15.11.2010


 • ♪ Sayın Duru Şengül, bu konuda en azından fikir jimnastiği yerine geçebilecek şöyle bir şey düşündüm: Karikatürize bir şekilde resmedilmiş 3 vagonlu bir kara tren raylar üzerinde oflaya puflaya yol alıyor. Üçüncü (son) vagonun bir yanındaki pencerelerden belli aralıklarla giren 2-3 kuş, diğer yandaki pencerelerden çıkıyor ve adeta bir "S" harfi çizercesine pencereler arasında bu hareketlerini yineliyor. Uçuş esnasında kuşların şakımalarıyla ortaya çıkan müzik de, nota simgeleriyle tasvir edilebilir. Farklı kuşlara, içi boş ve dolu olmak üzere farklı nota simgelerinin ilişkilendirilmesi ise, kontrastı ortaya koyabilir. İyi çalışmalar diliyorum.
  Kemal Gelence - 15.11.2010


 • ♪ merhaba mavi nota ya yeni üye oldum.konservatuvarda okuoyorum afyonda son sınıf öğrencisiyim müzik pedagojisi dersimiz var rondo formunu çocuklara anlatmam gerekiyor eğlenceli bir şekilde karton üzerine yapmam gerek ama benim aklıma yaratıcı bir fikir gelmiyor yardımcı olursanız sevinirim
  duru şengül - 14.11.2010


 • ♪ İşte indirme adresi: _ http://www.mediafire.com/?wlukvuihqeya90r _ Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 12.11.2010


 • ♪ Bir de şunu sorayım; daha önce "Song from a secret garden" şarkısının notasını arıyordunuz, bulabildiniz mi? Ve hangi çalgı için arıyordunuz?
  Kemal Gelence - 12.11.2010


 • ♪ Sayın Merve Çankaya, tahmin ediyorum yarım saat sonra notayı indirebileceğiniz adresi size iletebileceğim. Melodi + Akor şeklinde, birbirinin benzeri birkaç nota ve ek olarak müziğin MIDI dosyası tek bir ZIP dosyası içinde bulunacak.
  Kemal Gelence - 12.11.2010


 • ♪ "Mzi kalbimde bir yaradır"sarksısının notları olan varsa gonderilirse cok sevinirim.
  Merve cankaya - 12.11.2010


 • ♪ Kemal Beycim, şu q klavye var ya benim canımı alıyor, resmen ızdırap benim için, ben on parmak F klavye bildiğim için ancak F klavyede yazabiliyorum. Ancak q klavyenin daha yaygın olduğunu sizde biliyorsunuz, sadece evdeki PC’de ve leptobumda F klavye var, onların dışında halim perişan. Burada da böyle bir durum yaşandı ve ipin ucunu kaçırdım ve kuramadığım bir anlam bozukluğu çıktı ortaya. Sizin bana sorduğunuz bölüm şu an Amerika'da yeni parlamaya başlamış olan Pits Charles adında bir Rapçinin İngilizceden çevirmeye çalıştığım sözleri. Ama görüyorum ki tam çevirememişim. Onun için üzerinde durmayalım lütfen. Aslında bu tartışmaya Adnan Taç dostumun da katılmasını isterdim ama çok yoğun galiba henüz uğramadı buralara. Selam ve sevgiler Kemal Bey :)
  editör - 12.11.2010


 • ♪ Cevabınızın son kısmında her zamanki düzgün Türkçenizi göremediğim için, doğru anladığımdan emin olamıyorum. Rica etsem şu ifadenize açıklık getirir misiniz? : "anlamayan ve evrimini tamamlayamamışlarca zevk renk farkını anlamadığı ve dinleyenlere laf attığı" * anlamayan ve evrimini tamamlayamamışlar * zevk renk farkını anlamayanlar * dinleyenlere laf atanlar Bunların hepsi, rap müziğini eleştiren veya onu bir müzik türü olarak görmeyenlere yönelik sözler mi?
  Kemal Gelence - 11.11.2010


 • ♪ damarıma bu anlamda basmanız çok önemli değil de, kurultay istediğinize göre durumum vahim demektir Sevgili Kemal Bey :) Bir kelam ettik, bir sürü laf işittik sizden :) Bu kadar mı doluydunuz Allah aşkına, ben birtek Sevgili Adnan Taç arkadaşımdan bu konuda yayıl ateş altında kalırdım, bir de siz eklendiniz, oh ne ala ne güzel, yandı gülüm keten helva mı demişler? :) Aslında ortaya koyduğunuz tezlere söyleyecek hiç sözüm yok hepsi doğru ama ben yine de diyorum ki: çoğu müzik türünü devirip kendinden geçirebilecek, ritmik açıdan sanatsal denebilecek örneklerin sıkça görüldüğü, duayenlerinin aslında birer modern şair olduğu anlamayan ve evrimini tamamlayamamışlarca zevk renk farkını anlamadığı ve dinleyenlere laf attığı, muhteşem müzik janrıdır Rap. Yanlış bişey demedim değil mi? :) SELAMLAR :)
  editör - 10.11.2010


 • ♪ Ulu Önder Atatürk'ü, ölümünün 72. yılında özlemle ve özleyerek anıyorum ....
  editör - 10.11.2010


 • ♪ Yarın, yitirişimizin 72. yıldönümünde Atamızı saygıyla anacağız. O'nun belleklerimizden silinmesi, gözümüzde sıradanlaştırılması ve eserlerinin değersizleştirilmesi yönündeki çabaların yoğunlaştığı bir dönemdeyiz. Bununla da ilintili sayılabilecek yeni bir örneği bugün yaşadık. Her Salı olduğu gibi, TBMM'de grubu bulunan 4 partinin bugün de toplantıları vardı. AKP grubu adına Başbakan Tayyip Erdoğan konuştu. Bir saate yakın süren konuşmasının en başında, Ata'yı anmak için yalnızca "tek bir cümle" sarfetti ve bu kısım yalnızca 10 saniye kadardı. Ama hemen bunun ardından Kosova gezisini değerlendirdiği en az 20 dakikalık bölüm geldi ki, tutabilene aşk olsun. Osmanlı'ya geri dönüş özleminin belirgin olarak su yüzüne çıktığı bu bölümde nelere değinmedi ki... Kosova'da ve diğer bölgelerde restore ettirdikleri camiler, türbeler ve medreseler; bu arada Sultan Murat'ın türbesi, hatta iç organlarının nerede defnedilmiş olduğu; Mehmet Akif Ersoy'un Arnavut kökenli olduğu (güya bunun önemsizliğini vurgulamak istedi), milliyetçiliğin asıl böyle şeylerle ortaya konulabileceği v.s. Belli ki Başbakan'a Osmanlı'nın "milli bir devlet" olmadığını, çeşitli milletleri içinde barındıran ve onların kopmasıyla Anadolu'nun sınırlarına kadar küçülmüş bir devlet olduğunu söyleyen çıkmamış. Ya da son zamanlarda sıkça yaptığı gibi; MHP'nin tabanı ile tavanı arasına nifak sokmak için, "partinizi bırakın, bize gelin" mesajını güçlendirmek üzere, bildiği bu gerçeği bilmezden gelmiş de olabilir. Ama kesin olan bir şey var; Cumhuriyet'in kurum ve kavramları ile barışık değilken, kendisinin "tek buyurgan olma" ve "çok hukuklu sistem" özlemleriyle de örtüştüğü için, Osmanlı'ya duyduğu sempati. Onun bu sempatisi yalnızca "kişisel" bir eğilimden ibaret olsaydı, o kadar önemsenmeyebilirdi. Ama ekibiyle birlikte, tüm devlet kurumlarını bu anlayışla bezeyerek, hepimizin vergileriyle varlığını sürdüren TRT'yi bunun propaganda aracı haline getirerek, sistemli ve örgütlü bir şekilde özlemlerini gerçeğe dönüştürme yolunda ilerleyince, konu vahim bir nitelik kazanıyor. Eğer bizden önceki nesillerden zahmetsizce devraldığımız Cumhuriyet'i, hiçbir özveri göstermeden avcumuzun içinde bulduğumuz demakrasiyi hak etmek istiyorsak; bu vahim gelişmeleri her ortamda dile getirmek ve tehlikeye dikkat çekmek zorundayız.
  Kemal Gelence - 09.11.2010


 • ♪ Sayın Dilek Ertuğrul, aradığınız nota şu adreslerde var: _ http://www.free-scores.com/download-sheet-music.php?pdf=17396 _ http://www.stringsattachedmusic.org/SAM/Classical_Beginners.html _ Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 09.11.2010


 • ♪ merhaba, acilen Carulli'nin Waltz In C bestesinin notalarına ihtiyacım var. mail olarak gönderebilir misiniz? teşekkürler
  Dilek Ertuğrul - 09.11.2010


 • ♪ merhaba,
  Dilek Ertuğrul - 09.11.2010


 • ♪ Sayın Aysu Akalın, İncesaz grubu, Türkiye koşullarında çok ender rastlanabilecek bir uygulamaya imza atmış. _ http://www.incesaz.com/NotaTalep.aspx _ Bu sayfadan seçeceğiniz şarkıların notalarını e-posta adresinize gönderiyorlarmış. Aralarında sizin istediğiniz şarkı da var. Eğer notayı bu yolla elde edebilirseniz, diğer müzikseverleri bilgilendirmek amacıyla yine bu sütuna kısa bir not yazabilir misiniz? Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 08.11.2010


 • ♪ Kalbimdeki Deniz şarkısının notası lütfen
  Aysu AKALIN - 08.11.2010


 • ♪ Elvan Hanım, siyasal, hukuksal ve toplumsal nitelikteki çeşitli göstergelere baktığımda, ülke olarak kopkoyu bir karanlığa doğru gitmekte olduğumuzdan ben kendi adıma eminim. Önümüzde son şans olarak Haziran-2011 seçimleri var. Eğer halk yine AKP'ye "tek başına iktidar" yetkisi verirse, artık anayasanın değiştirilemez 3 maddesinin de bir güvencesi kalmayacak. Şimdilik, halkı fazla tedirgin etmeden seçimleri kazanmak amacıyla, çok sivri söylem ve eylemlerden kaçınmaya çalışıyorlar. Zaten "yeni anayasa" konusunu seçimlerden sonraya bırakmaları da bu yüzden. Ama diğer yandan; Anayasa Mahkemesi, HSYK gibi kalan son direnme noktalarını da ele geçirmiş olmanın verdiği rahatlamayla, zaman zaman dillerinin altından baklayı çıkardıkları da oluyor. AKP ile aynı görüşlere sahip olan Anayasa Mahkemesi Başkanı bizzat kendisi ifade etti, ilk 3 maddeye de dokunulabilir diye. Ayrıca, "çok hukuklu sistem" özlemleri artık daha yüksek sesle dile getirilir oldu. Devletin içindeki tarikatçı yuvalanmalara dikkat çeken Hanefi Avcı, kitabında ortaya serdiği tertip yöntemlerinin tıpatıp aynısı kendisine uygulanarak içeri tıkıldı. Herhangi bir kişi, uydurulmuş suç delilleri ile aylarca, yıllarca özgürlüğünden mahrum bırakılabiliyor. Ülkemin sözde aydınları da, "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" misali, olan biteni izlemekle yetiniyor, hatta önemli bir kısmı buna alkış tutup teşvik ediyor. Sizin gazeteler ve televizyonlar aracılığıyla bizzat yapacağınız gözlemler, tabii ki benim değerlendirmelerimin ötesinde daha yararlı ve anlamlı olacaktır. Ama size son dönemden bazı örnekler aktarmak istiyorum: 1) HSYK seçimleri o derece Adalet Bakanlığı'nın etkisi ve baskısı altında geçti ki; halk oylamasında iktidarla aynı doğrultuda hareket edip, "evet"i savunan Demokrat Yargı (Birliği) Eşbaşkanı Orhangazi Ertekin bile bu duruma isyan etmek zorunda kaldı. 2) Manavgat'taki bir ilköğretim okulunda din dersi öğretmeni erkek çocuklara "takke" giyme zorunluluğu getirdi, bir velinin şikâyeti sonucunda (şimdilik) geri adım atmak zorunda kaldı. 3) Cumhurbaşkanı ve Başbakan bir takım açılış, toplantı v.b. etkinliklere gittiğinde, "tedbir amaçlı gözaltı" gibi şeylere tanık olmaya başladık. Yani, önceden mimlenmiş bazı kişiler, "potansiyel protestocu" sıfatıyla gözaltına alınıp, etkinlik sonrası serbest bırakılıyor. 4) Başbakan'a "cumhuriyet yıkıcısı" dediği için bir üniversite öğrencisi "hakaretten" mahkum oldu. (Sahi, sizin yaşadığınız Hollanda'da bir siyasetçiye bunu söylemek hakaret mi, yoksa eleştiri mi sayılır?) 5) Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması toplantısında bir grup kadın, Başbakan'ın "ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum" sözüne de gönderme yaparak, kadın cinayetlerini kınadılar. 4-5 kişilik bu grup, hiçbir taşkınlık yapmadan, hazırladıkları pankartları açtılar. Ama ellerindeki pankartlar hemen ve sertçe toplandı, dışarı çıkarıldılar. Bunun üzerine ne olsa beğenirsiniz? Salondaki diğer kadınlar, "Türkiye seninle gurur duyuyor" diye tezahürat yaparak Başbakan'a destek oldu ve protestocu hemcinslerine karşı tavır aldı. 6) Bakan Faruk Çelik bir kurban kesim yerinin açılışını yaparken, bir besici tarafından protesto edildi. Bunda bir olağandışılık yok. Ama, yazılı basının neredeyse tümünün görmezden geldiği sonuç kısmı tüyler ürpertici. Bakan Faruk Çelik şu cümleyi sarfediyor: "Az önceki provakatörü tespit edin bakayım kimdi. Arkadaş görevlendirilmiş belli ki" _ Eğer bu yurttaş suç işlemişse, serbest bırakılmaması gerekir. Yok eğer yaptığı demokratik bir protestodan ibaretse, "fişleme" anlamına gelecek bir izleme-araştırma neyin nesi oluyor? Üstelik bu iktidar, "demokratikleşme" kisvesi altında halk oylamasına sunduğu ve onaylattığı anayasa değişikliğinde "fişlemeye karşı güvence" getirdiğini iddia ediyordu. _ Bunların hepsi, nereye doğru gitmekte olduğumuza ilişkin önemli göstergeler. "Peki halkımız buna sessiz mi kalacak?" sorunuza gelince... Ben bir gerçeği aktarayım, yorumu siz yapın: Halk oylaması öncesinde bir kamuoyu araştırma şirketinin yöneticisi açıkladı; seçmenlerin %28'i, anayasa değişiklik metninin içeriğini bilmek şöyle dursun, oylamanın anayasa değişikliğiyle ilgili olduğunu bile bilmiyormuş. İşte Türkiyemin içinde bulunduğu hazin durum!..
  Kemal Gelence - 07.11.2010


 • ♪ Sözünü ettiğiniz önyargılı(!) kişilerden birisi de ben olduğum için, cevap hakkımı kullanmak istiyorum :) "Halbuki rap müziğin amacı isyandır" diyorsunuz. Bu isyanlarını bir mitingde veya basın bildirisi şeklinde dile getirseler olmaz mı? Yaptıkları şeye "müzik süsü" vermeleri şart mı? :) Bence müzik yapıyor-muş gibi görünmek zorunda değiller :) Şu cümlenize de katılamıyorum (hatta, önyargı olarak görüyorum:) "Pop, rock, arabesk şarkılarda şarkı sözü teması aynıdır. Sadece aşk vardır." Örnekler çoğaltılabilir, ama bunun tersini kanıtlamak için aşağıdaki liste yeterlidir sanıyorum: Ali Kocatepe - Yeni Bir Dünya İstiyorum Selma Devrim - Toprağın Kızı Cem Karaca - Tamirci Çırağı Ünol Büyükgönenç - Dışarda Kar Yağıyor Serter Bağcan - Sihirli Değnek Selda Bağcan - Bayılırım Düzenli Dünyaya Selda Bağcan - Özgürlük ve Demokrasiyi Çizmek Eğer görüşünüzde ısrarcı olursanız, o zaman benim de bir dileğim olacak: Madem ki toplumsal, isyankâr sözler içermesi o şeyi müzik yapmaya yetiyor; bu durumda benim mesaj sütununa yazdığım eleştirel yazılar da yeni bir müzik türü olarak kabul edilsin, arz ederim :) (Bu yorumla biraz damarınıza basmış olabilirim. Eğer kriz çıkarsa, hemen kurultay isterim :)
  Kemal Gelence - 07.11.2010