ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Mavi Nota Evrensel Müzik Sözlüğü


ÖNSÖZ

Mavi Nota Müzik ve Sanat Dergisi’ni yayımladığım sırada, müzik öğrencilerinin, müzisyen sanatçıların ve sair ilgililerin bazı müzik terimlerinin anlamını içeren yeterli kaynağı bulamamaktan yakınmaları beni bu sözlüğü hazırlamaya yöneltti.

19 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırladığım bu “Evrensel Müzik Sözlüğü”nün esasını tespit edebilmek için, edinebildiğim hemen hemen tüm sözlükleri, müzik yayınlarını inceledim. Hazırlanış amaçlarının farklı alanlarda olduğunu gördüm. Bu nedenledir ki, bu sözlüğün eğitim fakültelerinin müzik öğretmenliği bölümleri öğrencilerine, güzel sanatlar fakültelerinin müzik bölümlerinin öğrencilerine, konservatuarların müzik bölümü öğrencileri ile diğer ilgilenenlere hitap edebilmesi ön düşüncem oldu. Sonra elimdeki tüm kaynakları uzun ve sabırlı bir süreçte büyük bir titizlikle inceleyerek, yaklaşık yirmi beş bin madde içinden; ifade, nüans, form, nazari, teorik bilgiler, hareket, müzik tarihi ve çalgılarla ilgili ulaşabildiğim tüm terimleri belirleyerek; teorik form ve çalgılarla ilgili terimlerin genişçe ve öz olarak açıklanmasına bilhassa özen gösterdim. Sözkonusu terimleri seçerken en çok kullanılanları tercih ederek, aynı terimin birkaç dilde yazılı olanlarından, dilimizde çok kullanılanını ve kökeni belli olanları seçtim. Mavi Nota Müzik ve Sanat Dergisi’nin elimdeki arşivi, belge ve kaynak birikimi ile temin edebildiğim tüm kaynaklardan edindiğim olanaklar içinde mümkün olanının en iyisini yapmaya çalıştım.

İlgilenenlere bu sözlükle yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Trabzon: 20 Aralık 2019
Saygılarımla Müfit Semih Baylan

Hazırlayan: Müfit Semih BAYLAN ©

KISALTMALAR
Alm. : Almanca
Ar. : Arapça
Arg. : Argo
Bknz : Bakınız
Bul. : Bulgarca
Çek: : Çekoslovakça
Eşanl.: Eşanlamlısı
Fars. : Farsça
Fin. : Fince
Fr. : Fransızca
GTHM: Geleneksel Türk Halk Müziği
GTSM: Geleneksel Türk Sanat Müziği
Hint. : Hintçe
İb. : İbranice
İng. : İngilizce
İsp. : İspanyolca
İt. : İtalyanca
Jam. : Jamaika dili
Jap. : Japonca
Kıs. : Kısaca
Lat. : Latince
Leh. : Lehçe
Mac. : Macarca
Mıs. : Mısır
M.Ö. : Milattan Önce
M.S. : Milattan Sonra
Pol. : Polonya
Port. : Portekizce
Sw. : İsveçce
Tr. : Türkçe
Yun. : Yunanca
yy. : Yüzyıl