ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Son Mesajlar


 • ♪ Müfit abi, Mavi Nota ile verdiğini uğraşı, takdirle takip ediyorum, Amsterdam çok soğuk,size sicak günler geceler diliyorum Selamlar :)))
  Elvan Duygu Gülay - 31.01.2010


 • ♪ Uzun süreli elektirik kesintisi nedeniyle gazetemizin bugünkü sayısı gecikmiştir. Bu gecikmeden dolayı özür dilerim.
  editör - 29.01.2010


 • ♪ ufkî
  biyda biyda - 27.01.2010


 • ♪ yeassssssssssssssssssssssss
  mehmet baştuğ - 27.01.2010


 • ♪ çanakkale içinde türküsünün çok sesli korolar için yazılmış notasını arıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler
  hüseyin arıkan - 26.01.2010


 • ♪ Sevgili Mehmet Bey, yazdıklarınızdan, hedefleri için azimle çalışan bir müzisyen olduğunuz anlaşılıyor. Ayrıca, üretimlerinizi başkalarıyla paylaşmaya istekli olmanız da çok güzel bir şey. Size başarılar ve keyifli çalışmalar diliyorum. Müzikle kalın :)
  Kemal Gelence - 24.01.2010


 • ♪ Sevgili arkadaşlar..Reşat aysu'nun Nihavent Saz semaisini 2 keman için düzenliyorum.Tabii ki aslı bozulamadan ama biraz virtüözite eklendi..Nota yazım aşaması bittikten sonra ivra edebilecek kemancı arkadaşlarla paylaşırım seve seve..Bilgilerinize...M.Kavruk
  al taha - 23.01.2010


 • ♪ Kemancı arkadaşlar için süper bir adres http://violinmasterclass.com/performance.php Sevgilerimle....Mehmet KAVRUK
  al taha - 23.01.2010


 • ♪ http://violinmasterclass.com/performance.php
  al taha - 23.01.2010


 • ♪ Sayın Kemal Gelence ..Benim için çok değerli olan çalışmanızı indirdim..Önceki indirdiğim Tam partisyon ile kontrolu sonrasında dosya temelinde yaptığınız çalışmanın kusursuzluğu ortaya çıktı..Gönülden teşekkür ediyorum..Bir önce sizden aldığım Vanessa Mae Toccata versiyonunu icra bazında dün itibarıyla tamamladım..muhteşem oldu..Artık konser hazırlığında sıra...Beni tanımıyorsunuz henüz..Kemanla kafayı yeme durumunda oln biriyim..Uzun yıllar ara vermiş olmanın getirdiği açlıkla tüm eserlere daldım 2 yıl önce ..şu an paganini 5 .Capriccie çalışıyorum..2 yıl içinde 24 ünüde bitiricem.istediğim sadece bir Eğitim Fak. mezununun neler yapabileceğini kanıtlamak...Bunu niçin yazıyorum.Bu mesajı okuyacak genç kemancılar için..46 yaşındayım..18'inde sonra 4 yıl vasat bir keman eğitimi sonrasında 20 yıl aradan sonra tekrar günde 9 saat çalışarak neler yapılabileceğini görsünler de zaman kaybetmesinler istedim sadece...İsteyince yapılamıyacak hiç bir şey yok...Ayrıca Kontrapuan , ve eser çözümleme ilede kendimi geliştşrdim biraz..ve Bach Toccatayı 2 Keman için Finale'de tekrar yazıyorum.. buda diğerlerinin yanında yerini alacak..Ayrıca 2 yıldır da Düzey üstü (Kreutzer ,Rode; mazas ve Fiorillo karılından oluşan daha öz bir keman methodu yazıyorum bitmek üzere...Bitince Her yere göndericem bunları Çalabiliyorlarsa çalsınlar Eğt. Fak mezunlarını küçük görüp kemancı olamaz diyenler...Bu arada bu sitede isteyen olursa Suzukilerin tümü dahil olmak üzere midileriyle oldukça geniş bir Keman Meyhotları arşivim var...Orjinal el yazmalarına kadar...Gerçekten BU konuya gönül vermiş kemancılarla paylaşabilirim hepsinini...Daha fazla sizleri sıkmak istemiyorum..Sevgiyle kalın....Teşekkürler...teşekkürler......
  al taha - 23.01.2010


 • ♪ Sayın Mehmet Kavruk, Vivaldi konçertosunun CFT dosyalarını (her bir partisyonu ayrı ayrı) dönüştürüp, PDF haline getirdim. Bunları içeren tek bir ZIP dosyasını şu adresten indirebilirsiniz: _ http://www.mediafire.com/?mgzdeawnjqm _ Her ne kadar dönüştürme işlemini "dosya temelinde" ve dikkatlice yapmış olsam da; gerek benim, gerekse nota yazımını yapan sitenin olası hatalarına karşı, önceden indirmiş olduğunuz "tam nota" ile kontrollü olarak çalışırsanız daha güvenli olur kanısındayım. Müzik dolu günler :)
  Kemal Gelence - 22.01.2010


 • ♪ Sayın Editörümüz, ben de ilginiz için size çok teşekkür ederim. Zor bulunan o notalara ulaşabilirsem gerçekten çok mutlu olacağım. Bu arada, siteye naçizane katkım oluyorsa, bunu hangi duygu ve düşüncelerle yaptığımı bir önceki mesajımda açıkladım. Bu ortamı sağladığınız için tekrar teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum :)
  Kemal Gelence - 22.01.2010


 • ♪ Sayın Mustafa Yüksel ve Sayın Mehmet Kavruk, güzel sözleriniz için ben de sizlere teşekkür ederim. Karınca kararınca bir katkım oluyorsa, ne mutlu bana. Yaklaşık 2 yıl kadar önce, zaten kullanmakta olduğum internetten, sevdiğim eserlerin notalarına ulaşma çabasına da girmiştim. Gördüm ki, bazen basit bir aramayla, bazense titiz ve sıkı bir takip sonucu çoğu notaya ulaşılabiliyor. (Bu sözüm daha çok batı müziği, THM ve TSM için geçerli. Diğer türler için sıkıntı sürmekte.) İstedim ki, diğer müzikseverler de nota konusunda internetin zengin bir kaynak olduğunu görsünler, etkin bir şekilde yararlanabilsinler. Yalnızca o an aranan birkaç nota için değil, sonraki nota ihtiyaçları için de verdiğim site adresleri bir "başvuru" noktası haline gelebilsin. Çok özet olarak burada yinelersem, şunlar öne çıkan sitelerden bazıları: _ http://www.free-scores.com/index_uk.php3 _ http://imslp.org/wiki _ http://www.mutopiaproject.org _ http://www.4shared.com _ http://www.neyzen.com/ney_klasik_eserler.htm (TSM) _ http://www.turkuler.com/nota/turkuler.asp (THM) _ Ama bazen de aranılan nota hiç umulmadık "kuytu bir köşeden" çıkabiliyor :) Tabii diğer sitelere bakmadan önce, bu sitenin "Mavi Notalar" bölümüne de göz atmakta yarar var.
  Kemal Gelence - 22.01.2010


 • ♪ Kemal Bey ,,özellikle gösterdiğiniz detarylı ilgi için gönülden teşekkürler,,Vanessa Mae'yi hallettim sayenizde..Vivaldi 4 keman için konçertonunda eski versiyonunu halettim..:) yeni versiyon üzerinde (dosya değiştirme) içinde uğraşıyorum hala..Tahminimden fazla beklemediğim bir yardım almam dolayısıyla (Tabii ki izninizle) öncelikle gazete sahibi Sn. Müfit Semih BAYLAN'a yarattığı böyle bir sıcak ortam dolayısıyla çok teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum...Sizinle birlikte de Buradaki diğer tanımadığım üyeleride sevgiyle selamlıyorum....Mehmet KAVRUK
  al taha - 22.01.2010


 • ♪ Kemal bey her tür övgüye layık müthiş bir insan ,kendisine ne kadar teşk.etsek azdır
  mustafa yüksel - 22.01.2010


 • ♪ Sevgili Kemal Bey, aradığınız notaların tangolar bölümünü sanırım size ulaştırabileceğim. Ayrıca burada yarattığınız paylaşım ortamı Mavi Nota'ya büyük değer katmıştır. Asıl ben size ve okurlara teşekkür ederim. :)
  editör - 21.01.2010


 • ♪ Zincirleme bir mesaj trafiği yüzünden siz notalara ulaşmakta gecikmeyin diye; gereğinden fazla ayrıntıya girmiş, bildiğiniz şeyleri de açıklıyor durumuna düşmüş olabilirim. Lütfen bunu hoş görün. Siz hazır olan notaları elde ettikten sonra yine de ihtiyaç olursa, "dönüştürme" gerektiren diğer dosyalar için ayrıca yardımlaşırız. Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ İlgili mesajımda da belirttiğim gibi, "transcription de la version de Vanessa Mae" açıklaması PDF dosyasının içinde. Eğer notayı içeren bu PDF dosyasını verdiğim adresten indirip ekranınızda görüntülerseniz, o açıklama karşınıza çıkmış olacak. Yani söz konusu cümleyi "www.free-scores.com" sitesinde aratırsanız, bu konuda site size yardımcı olamaz. Çünkü, aramaları dosya içerikleri üzerinden değil; dosya isimleri ve anahtar sözcükler (keywords) üzerinden yapıyor. Ne yazık ki "Vanessa Mae" ismini anahtar sözcük olarak eklememişler.
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ Bir de aklıma şu geldi: Hem PDF, hem de MIDI dosyalarıyla ilgilenebilirsiniz düşüncesiyle, (Toccata için) her ikisinin de yer aldığı "ortak" sayfanın adresini vermiştim. Biraz aşağı inince, bu dosyaların tıklanacağı yerler görünüyordu. Ama eğer zorluk olacaksa, her ikisinin doğrudan adreslerini de vermiş olayım (sanki siz tıklamışsınız gibi) : _ http://www.free-scores.com/PDF_EN/bach-johann-sebastian-toccata-fugue-9248.pdf _ http://www.free-scores.com/MIDI/bach-johann-sebastian-toccata-fugue-9248.midi
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ Hazır olan iki adresi buraya yeniden yazıyorum: _ http://imslp.org/wiki/Special:IMSLPDisclaimerAccept/02318 _ http://www.free-scores.com/download-sheet-music.php?pdf=9248 _ Tesadüfen her ikisi de "8" ile bitiyor. Siz her bir adres için ayrı ayrı http'den başlayıp 8'e kadarki uzunca satırı kopyalayarak, internet tarayıcınızın adres satırına yapıştıracaksınız. "Bölünmüş satır" sorunundan (tümüyle olmasa bile, büyük ölçüde) kurtulabilmek için de; doğrudan bu sütundan kopyalamayıp, sütunun en altına inerek, oradaki "Son Mesajlar" yazısına tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak yeni ekran bu sütuna göre daha genişçe ve çoğunlukla adresler bölünmüyor veya en azından, bölünse bile en çok ikiye bölünmüş oluyor.
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ Diğer konuya dönersek... Notaları elde etmede nasıl bir zorluk yaşadığınızı biraz daha açık ifade ederseniz, size yardımcı olma şansım da artar. Verdiğim adreslerden ikisi, sizin tarafınızdan indirilmeyi bekleyen "hazır durumdaki" nota dosyalarını içeriyordu. Bu mesaj sütununun dar olması nedeniyle, aslında tek satırda bir bütün olarak algılanması gereken WEB adresleri, sanki parçalıymış gibi, yani birden fazla satıra bölünmüş gibi görünüyor. Acaba bu yüzden zorluk yaşamış olabilir misiniz?
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ Öncelikle şunu belirtmeliyim; ben de sizin gibi bu sitenin üyelerinden biriyim. O yüzden teşekkür ve övgülerinizi (izninizle), Mavi Nota Müzik Gazetesi'nin sahibi ve editörü Sayın Müfit Semih Baylan'a ve gazeteye yazılarıyla katkıda bulunan değerli yazarlara yönlendirmek istiyorum. Bu gazete onlar sayesinde hayat bulduğu gibi, buradaki paylaşma-yardımlaşma ortamını da onlara borçluyuz.
  Kemal Gelence - 21.01.2010


 • ♪ ilgi dolu yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim...Sevgilerimle..Mehmet..
  al taha - 21.01.2010


 • ♪ :)) Samimice bir itirafta bulunmam gerekirse hiç ummadığım bir ilgi ve yardımla karşılaştım kemal hocam...bu siteyi tesadüfen bulmuştum...iyiki de sizi tanımışım...çok teşekkürler. Bilgisayar marifetlerim çok gelişmiş değil o yüzden Vivaldi 4 keman için concerto no 10'u halledemedim...Söylediğiniz gibi yeni tekniklerle yazılan siteden dosyayı değiştirip gönderebilirseniz inanın çok sevinirim..Bu arada Free scores sitesindede çok araştırmama rağmen (transcription de la version de Vanessa ) açıklamasına ulaşamadım..
  al taha - 21.01.2010


 • ♪ Ah bir de kendi aradığım notaları bulabilsem! :) Neler mi?.. (Yalnız piyano veya piyano eşlikli şan notası olarak) - Türkçe tangolar: _ Mazi kalbimde bir yaradır _ Sevdim bir genç kadını _ Sana nerden gönül verdim _ Papatya _ Dinle sevgili dinle _ Emelim _ Ayrılık ... Ayrıca, Azerbaycan ve Iğdır yörelerine ait bazı şarkı ve türkülerin yine piyanolu düzenlemeleri: _ Yalgızam _ Ay Gız _ Ayrılık _ Laçin (Araz üste buz üste) _ Sen ve Men (Karlı bir zirve olsan) _ Iğdırın Al Alması _ Aman Avcı _ Mehriban (Dost Bağında Açılıp Gül)
  Kemal Gelence - 20.01.2010


 • ♪ Aradığınız ikinci notaya gelince... Şuradaki PDF dosyasında, "transcription de la version de Vanessa Mae" açıklaması yer alıyor. Sanıyorum beklentinize uygun. MIDI dosyası da bulunduğu için, karar vermeniz kolay olur: _ http://www.free-scores.com/download-sheet-music.php?pdf=9248 _ Esenlikler...
  Kemal Gelence - 19.01.2010


 • ♪ Yeni tekniklerle yazıldığı için çok daha temiz, üstelik her partisyonun ayrı dosyalar halinde sunulduğu bir başka kaynak da şurası: _ http://scores.ccarh.org/vivaldi/op3 _ Bu sayfada, "Concerto No. 10 in B Minor (RV 580)" satırına kadar inmeniz gerekiyor. Yalnız, dosyalar PDF değil. "DMuse Viewer" adında bir yazılımla görüntülenip, yazdırılabiliyor. Eğer önceki nota size yeterli gelmez ve buradakiler de mutlaka gerekir derseniz; ilgilendiğiniz partisyonları PDF dosyasına dönüştürüp, size ulaştırabilirim. Ama bu çok çabuk olmayabilir. Müzik dolu günler...
  Kemal Gelence - 19.01.2010


 • ♪ Evet, biraz geciktim. Ama Vivaldi'nin hatalı yazdığı bölümleri düzeltmem biraz zaman aldı :)) - (Galiba bugün muzipliğim üzerimde:) - Şu adreste eserin tam notası var: _ http://imslp.org/wiki/Special:IMSLPDisclaimerAccept/02318
  Kemal Gelence - 19.01.2010


 • ♪ Hah birde Bach Toccata'nın Vanessa mae'nin çaldığı violin partisi lazım bana...:))Piano partisinden ,cra oek hoş olmuyo...Onu mutlaka yemem lazım...Teşekkürler....
  al taha - 19.01.2010


 • ♪ teşekkürler Kemal hocam,,
  al taha - 19.01.2010