ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1808
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


♪ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101. yıldönümü Kutlu Olsun!
Mavi Nota - 23.04.2021


♪ Değerli besteci ve eğitmen, ülkemizin yetişdirdiği seçkin sanatçılardan Sayın Muammer Sun’u kaybetmeninin derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve müzik ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.
Mavi Nota - 16.01.2021


♪ Yeni yılınızı en içten dileklerle kutlar, 2021 yılının mutluluk ve güzel günler getirmesini dileriz.
Mavi Nota - 31.12.2020


Tüm Mesajlar

Anket


Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Sefai Acay


SEFAİ ACAY

Mavi Nota'nın Öğretmeni

 

Sefai Acay

 

Sefai Acay 25 Mayıs 1946 Akşehir - 20 Eylül 2016 Anamur

Sefai Acay yaşamı boyunca yaptıkları, yarattıkları, yaşattıkları ve yetiştirdikleriyle şimdiden Cumhuriyet müzik eğitimi devrimi tarihimizde seçkin bir yerdedir. Bu yer, yaptıkları, yaşattıkları, yarattıkları ve yetiştirdiklerinin yeni kuşaklara yapacağı etkiler ve sağlayacağı yeni katkılarla daha da pekişecektir. Bu pekişmeler zamanla daha da katmerleşerek geleceğe uzanacaktır.

Ey sevgili Sefai Acay! Tipiköy’den çıkıp Akşehir ve Nasreddin Hoca kültürüyle beslenerek biraz büyüdükten sonra Atatürk damgalı Cumhuriyet kültürüyle yoğrulup biçimlendiğin güzel Türkiye’mizde yetmiş yıllık ömrünün bitiminde sonsuzluğa gömüldüğün Akşehir’in Nasreddin Hoca Mezarlığı’ndaki yurt toprağında rahat uyu! Orada da ışıklar içinde ol!

Prof. Dr. Ali Uçan
(Sefai Acay'ı anar ve ödüllendirirken... adlı sunumundan)
Ankara, 22 Aralık 2016, Gazi Konser Salonu

 

Kurucusu olduğum Mavi Nota Müzik ve Sanat Dergisi (Mavi Nota e-Müzik Gazetesi)'nin Öğretmeni olan Sefai Hocam ile çok sık telefon görüşmesi yapardım. 2008 yılı Mayıs ayında bir akşam, iş yerim Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda bir salon tahsisi sırasında bir İlköğretim okulunun konserinde öğrenci korosunun seslendirdiği türküleri dinlerken Sefai Hocam'ı telefonla arayıp  hoş-beş ettikten sonra, "Hocam size bir soru sormak istiyorum" dedim. Yine her zamanki sevecen insani kibar duruşuyla "Buyur Semihciğim" dedi. Az önce söz konusu okul korusunun seslendirdiği türkülerin birinden yola girip, "Hocam, Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa türküsünün Türk milli eğitiminin ilköretim okulundaki yeri nedir?" diye sorumu sordum. Sefai Hocam, hiç duraksamadan, "Semihciğim, güzel bir türküdür mahallinde söylenir" dedi.

Rahmetli Sefai hocam, engin birikimi ve eğitim formasyonu ile basit ve anlaşılır biçimde sorumu yanıtlamıştı.

Saygı ve rahmetle anıyorum.


Müfit Semih Baylan
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi
Kurucu ve İmtiyaz Sahibi

Öğrencileri İle
Öğrencileri İle
Öğrencileri İle
Çalışma Odasında
Mavi Nota Müzik Ödülünü (1995) Alırken
Kızı Senem ve Eşi Nezihe Acay İle
Kendi Yaptığı Tablosunun Önünde