ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Sefai Acay


SEFAİ ACAY

Mavi Nota'nın Öğretmeni

 

Sefai Acay

 

Sefai Acay 25 Mayıs 1946 Akşehir - 20 Eylül 2016 Anamur

Sefai Acay yaşamı boyunca yaptıkları, yarattıkları, yaşattıkları ve yetiştirdikleriyle şimdiden Cumhuriyet müzik eğitimi devrimi tarihimizde seçkin bir yerdedir. Bu yer, yaptıkları, yaşattıkları, yarattıkları ve yetiştirdiklerinin yeni kuşaklara yapacağı etkiler ve sağlayacağı yeni katkılarla daha da pekişecektir. Bu pekişmeler zamanla daha da katmerleşerek geleceğe uzanacaktır.

Ey sevgili Sefai Acay! Tipiköy’den çıkıp Akşehir ve Nasreddin Hoca kültürüyle beslenerek biraz büyüdükten sonra Atatürk damgalı Cumhuriyet kültürüyle yoğrulup biçimlendiğin güzel Türkiye’mizde yetmiş yıllık ömrünün bitiminde sonsuzluğa gömüldüğün Akşehir’in Nasreddin Hoca Mezarlığı’ndaki yurt toprağında rahat uyu! Orada da ışıklar içinde ol!

Prof. Dr. Ali Uçan
(Sefai Acay'ı anar ve ödüllendirirken... adlı sunumundan)
Ankara, 22 Aralık 2016, Gazi Konser Salonu

 

Kurucusu olduğum Mavi Nota Müzik ve Sanat Dergisi (Mavi Nota e-Müzik Gazetesi)'nin Öğretmeni olan Sefai Hocam ile çok sık telefon görüşmesi yapardım. 2008 yılı Mayıs ayında bir akşam, iş yerim Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda bir salon tahsisi sırasında bir İlköğretim okulunun konserinde öğrenci korosunun seslendirdiği türküleri dinlerken Sefai Hocam'ı telefonla arayıp  hoş-beş ettikten sonra, "Hocam size bir soru sormak istiyorum" dedim. Yine her zamanki sevecen insani kibar duruşuyla "Buyur Semihciğim" dedi. Az önce söz konusu okul korusunun seslendirdiği türkülerin birinden yola girip, "Hocam, Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa türküsünün Türk milli eğitiminin ilköretim okulundaki yeri nedir?" diye sorumu sordum. Sefai Hocam, hiç duraksamadan, "Semihciğim, güzel bir türküdür mahallinde söylenir" dedi.

Rahmetli Sefai hocam, engin birikimi ve eğitim formasyonu ile basit ve anlaşılır biçimde sorumu yanıtlamıştı.

Saygı ve rahmetle anıyorum.


Müfit Semih Baylan
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi
Kurucu ve İmtiyaz Sahibi

Öğrencileri İle
Öğrencileri İle
Öğrencileri İle
Çalışma Odasında
Mavi Nota Müzik Ödülünü (1995) Alırken
Kızı Senem ve Eşi Nezihe Acay İle
Kendi Yaptığı Tablosunun Önünde