ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1808
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


♪ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101. yıldönümü Kutlu Olsun!
Mavi Nota - 23.04.2021


♪ Değerli besteci ve eğitmen, ülkemizin yetişdirdiği seçkin sanatçılardan Sayın Muammer Sun’u kaybetmeninin derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve müzik ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.
Mavi Nota - 16.01.2021


♪ Yeni yılınızı en içten dileklerle kutlar, 2021 yılının mutluluk ve güzel günler getirmesini dileriz.
Mavi Nota - 31.12.2020


Tüm Mesajlar

Anket


Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Son Mesajlar


 • ♪ Merhaba, Evlilik Düeti(Bu Bekarlıktan Bıktım Usandım) Şarkısının Notasına Altlarında Sözleri Yazılı Haliyle İhtiyacım Var. Mümkün müdür. Çok Teşekkür Ederim.Arkadaşlar Cevap Yazabilir misiniz acaba var veya yok diye kısa sürede yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olacağım. Elinde olan varsa aytulakalin@gmail.com'a gönderirse sevinirim.
  Aytul Akalın - 16.04.2019


 • ♪ Merhaba, Evlilik Düeti(Bu Bekarlıktan Bıktım Usandım) Şarkısının Notasına Altlarında Sözleri Yazılı Haliyle İhtiyacım Var. Mümkün müdür. Çok Teşekkür Ederim.
  Aytul Akalın - 13.04.2019


 • ♪ Merhaba, Evlilik Düeti(Bu Bekarlıktan Bıktım Usandım) Şarkısının Notasına Altlarında Sözleri Yazılı Haliyle İhtiyacım Var. Mümkün müdür. Çok Teşekkür Ederim.
  Aytul Akalın - 10.04.2019


 • ♪ Merhaba, Evlilik Düeti(Bu Bekarlıktan Bıktım Usandım) Şarkısının Notasına Altlarında Sözleri Yazılı Haliyle İhtiyacım Var. Mümkün müdür. Çok Teşekkür Ederim.
  Aytul Akalın - 10.04.2019


 • ♪ Mavi Nota müzik gazetesini bir makale ararken tesadüfen buldum. 14 senedir yayında olan bu gazeteyi şu ana kadar nasıl bilemedim, inanın utandım. Ne harika bir gazete. Zengin makale dağarcığı, haber kaynağı, inter medya kanalları, bilgi hazinesi gerçekten müthiş. Geleneksel Türk Müziği Traspozisyon cetveli gerçekten çok güzel ve iyi bir yardımcı kaynak. Kim düşünüp yapmış ise yüreğine eline sağlık. Çevremde herkese tanıtacağım bu güzel gazeteyi. Sizleri henüz bulmuş olmanın mahcubiyeti içinde, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
  Neslihan Karakayalar - 06.03.2019


 • ♪ Mavi Nota üyelerinin yeni yılı kutlu olsun.
  Tekin Aktaş - 31.12.2018


 • ♪ Second Waltz'in notasını nerede bulabilirim.Teşekkür ederim.
  Tekin Aktaş - 31.12.2018


 • ♪ Bugün 14. yaş günümüz. Öğretmenler günü gibi önemli bir günde yayın hayatına başlayalı tam 14 yıl oldu. Üzerimize düşan görevi başarıyla devam ettirmenin gururuyla, 14. yaşımız kutlu olsun!
  Mavi Nota - 24.11.2018


 • ♪ 14. doğum günümüz kutlu olsun! Nice yıllara!
  editör - 24.11.2018


 • ♪ En büyük bayramımızın 95. kuruluş yıldönümü Kutlu olsun!
  Mavi Nota - 29.10.2018


 • ♪ Trabzon Sanat Günleri Çerçevesinde Kiman sanatçısı Cihat Aşkın'ın Keman Resitali bu akşam saat: 20.00'de Trabzon KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde. Cihat Aşkın'a piyano ile Orçun Orçunsel eşlik ediyor!
  editör - 21.10.2018


 • ♪ Dünya sanatçımız piyanist Fazıl Say bugün annesi Ayşe Gürgün Say'ı kaybetmiştir. Üzüntümüz büyüktür. Merhuma Tanrıdan rahmet, Değerli dünya sanatçımız Fazıl Say'a başsağlığı diliyoruz.
  Mavi Nota - 24.08.2018


 • ♪ Chopin Radyo'nun 24 Temmuz 2018 yayınını dün yitirdiğimiz MSGSÜ Devlet Konservatuarı emekli öğretim üyesi Fevziye İnal'ın aziz hatırasına adıyoruz.
  Chopin Radyo - 23.07.2018


 • ♪ Mehmet Hüsnü bey, henüz somut bir şeye ulaşamadım arkadaşlardan cevap bekliyorum :)
  M.Semih Baylan - 10.07.2018


 • ♪ Semih bey iyi pazarlar diliyorum..Gökhan tepe notalarında bir haber varmı acaba..
  Mehmet Hüsnü Kalender - 08.07.2018


 • ♪ Mehmet Hüsnü Bey, araştırıyorum, ulaşınca size buradan yazarım!
  M.Semih Baylan - 05.07.2018


 • ♪ Ankara MozartHaus Konser Evi'nin kurucularından gazetemizin danışma kurulu üyesi Sevgili ılgın Salman'ın doğum gününü tebrik ediyor, mutlu bir yaşam diliyoruz.
  Mavi Nota - 05.07.2018


 • ♪ Noktalardan bir haber varmı Semih bey..iyi akşamlar
  Mehmet Hüsnü Kalender - 02.07.2018


 • ♪ Sevgili semih bey iyi akşamlar dileklerimi Ankara'dan gönderiyorum..türk muzigi korolarimizda Gökhan tepe beyin bestelerinden okumak istiyorum fakat notalarına ulasamiyorum notaları konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim...şimdiden ilginize teşekkür ederim..iyi çalışmalar diliyorum...
  Mehmet Hüsnü Kalender - 27.06.2018


 • ♪ Sevgili semih bey iyi akşamlar dileklerimi ankAnkara'dan gönderiyorum..türk muzigi korolarimizda Gökhan tepe beyin bestelerinden okumak istiyorum fakat notalarına ulasamiyorum notaları konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim...şimdiden ilginize teşekkür ederim..iyi çalışmalar diliyorum...
  Mehmet Hüsnü Kalender - 27.06.2018


 • ♪ Cahit Sıtkı'nın Haydi Abbas isimli şiirinin bestelenmiş şarkı notasını bulamadım.Temin etmeniz mümkünmüdür..
  Osman Aksel - 23.06.2018


 • ♪ onno
  Engin Alıcı - 08.03.2018


 • ♪ Chopin Radyo, stereo non stop yayınıyla yeniden yayında...
  editör - 02.03.2018


 • ♪ Semra Hanım'cım, Murat Karahan ile ve onun genel müdürlük makamına oturması ile sizde kabul edersiniz ki hiç bir derdim yok. olamaz da. Ben sadece Klasik Sanat'tan Muhafazakar Sanat'a giden yolda modern sanat temsilcilerinin garipsediğim duruşlarını sorguladım. Muhafazakar Sanat (ki kurallarını liberal İskender Pala yazmıştır google arama motoru vasıtası ile bulabilirsiniz) sadece günümüzün yeni oluşmuş bir kavramı değil 12 Eylül 1980 İslamofaşist darbesinin ruh ve felsefesi içinde var olan bir kavramdır. bu sanat anlayışını yerleştirmek, bu anlayışın elemanlarını yetiştirebilmek için İhsan Doğramacı eliyle konservatuarlarımız özerklikleri yok edilerek üniversitelere bağlandı. Geride kalan 37,5 yıl içinde bugüne gelindi ve artık benim yazımda eleştirdiğim eylemler sıradanlaştı. Ben bu sıradanlaşmayı eleştirdim Semra Hanım'cım, bu sıradanlaşma ile yüksek sanatımızın bir yerlere varamayacağını söylüyorum. Ayrıca söylediğim bir şey daha var. Geleneksel müziğimizi çağa uyduracaksak bunun yolları var. Şunu çok iyi biliyorum GTSM olarak adlandırılan ve bu müziğin eserlerini seslendirerek sanat güneşi ünvanını alan Zeki Müren'in seslendirdiği makamsal şarkılar asla çok seslendirilemez. Çünkü ton dizilişi, iki notanın arasını dokuz komaya bölen ses yapısı akort farklılığı nedeniyle hangi batı enstrümanında bu müziğin sesini vereceksiniz bilemiyorum. O şarkılarımız yerinde değerlidir. Eğer gerçekten bir şey yapacaksanız çağdaş anlamda bunu oturur yeniden yaparsınız. Zeki Müren Şarkıları diye büyük orkestrayla şefli tenorlü yola çıkacağınıza mesela neden İlhan Baran eserleri diye bir konser düzenlenmiyor? Nedeni açık. Dinleyicinin kulağı Baran'ın seslerine alışık değil. Alıştırmak ve bunun için çalışmak gerek. E yolun kısası dururken ne gerek var öyle değil mi? Geleneksel müziğimizin çok seslendirilmesi ile ilgili dünyada yapılmış pek çok örnek var. Örneklersem, Ben Seni Sevdiğimi Dünyalara Söyledim adlı Trabzon Türküsünü solist şancı Ayça Katari okudu ve Amerikalıların ünlü caz profesörü Doug Richards 37 dakikalık bir caz eseri olarak yorumladı. Hülasa demek istiyorum ki klasik sanatı terk edemeyiz. Terk ettiğimiz an önce kendimizi sonra bu sanatın kurumlarını yok ederiz.
  editör - 08.01.2018


 • ♪ Şarkıların çok sesli uyarlamasıni kim yaptı ben biraz burada yapılan bir bağlantıda az kayittan dinledim birçok ensturnanin orada çalıyor olmasi şarkıları çok sesli yapmaz benim duyduğum her ensturman yine de neredeyse aynı melodiyi çalıyordu. Sanat müziği asla çok sesli zaten olamaz yapısına aykırı bir defa. Çok seslillikten herkes ne anlıyor bu çok enteresan bu tip arayışların aslen sanat müziğine de açıkçası zarar verdiğini düşünüyorum. O zaman herhangi bir müzik dalı ile ilgilenmeye gerek yok bildiğimizi yapalım eğitim de vermeyelim bunun dar görüşle alakası da yok sanırım Semih bey de böyle düşünür. .yine de bir yanitlasin okuyalım.
  Yeşim Gökalp - 08.01.2018


 • ♪ Bu arada yıllar önce Carmina Burana ' yı verdi ' nin torunu sahnelemisti ve günlük kiyafetlerimizle oynamıstik hatirlarım . Ankara Devlet operasinda ... Buda o zaman icin cok onemli bir yenilikti
  Semra Öztan - 08.01.2018


 • ♪ Sevgili Müfit bey yukarda yazmış olduğunuz ironi li yazınızı okudum ... .. Ilk once Rahmetli keriman davran ' a rahmetb ve Mufide özgüc hocalarıma saglikli bir ömür diliyorum .... fakat onların zamanındaki opera simdiki zaman daki opera bir olabilirmi ? Zaman açısindan herşey okadar değisti , insanlar birtakim yenilikler yapmadan sanat olabilirmi sizce ? Dünya da da bir çok ornekler yapıliyor. ( tabiiki opera klasik bir müzik türüdur ona sadık kalmiyan yok zaten sevgili Murat karahan ' da Dünyaca ünlü birçok operalarda kendini göstermiş , eşsiz sesiyle herkezi ayakta alkışlatmıştir ) alkışlatiyor da ..... Ben bir opercı olarak yillar önce Eurovision yarışmasına katildiğimda modern kafalarca alkıslandım ama klasik düşünüp , hiçbir açılimi olmiyan klasik düşunceli kişilerce yadirgandim 😊 Murat karahan son derece akıllı bir proje ile halka ulaşmış ve popiletiresini arttirmıştır ( zeki Müren şarkılari ) yani bize ait olan sarkilarımızı , türkülerimizi tekvseslilikten kurtararak büýük orkestra eşliğinde çok sesli olarak halka sunmuştur ....kendisi herzaman söyluyor nasil italyanların o sole mio su varsa bizim de harika turkülerimiz , bizi anlatan şarkilarımiz var diyor ....Ben ve birçok arkadaşım kendisinin bu yenilikçi düşüncesine yürekten katiliyoruz 👍 Operamizda yillardan beri birçok bestecimiz , ( okan demiriş - karyağdı hatun ) gibi kendi ezgilerimizi kullandi .... operada ille de puccini - verdi ' nin eserlerinin sınirları ićinde kalicak diye bir kural mı var ? Sanat herzaman yenilik ister tabiki dokusunu bozmadan ..... Murat karahan ' da herkezin çok sevdiği bildigi zeki Müren ' in okuduğu sarkiları cok sesli haliyle halkimizla tekrar bulusturdu Helâl olsun 👏👏👏 Kendisinin herzaman fevkalade bir opera sanatçısi olduğunu biliyor ve yaptiği bu çalışmaların ona artı olarak geri donecegini düşünüyoruz .... Genel müdürlük kariyerinin ilk gunlerindeki bir röportajda işe ilkönce " kadrosuz madur olan genç sanatçı arkadaşlarımızin so runları ile ilgileniceğini onlarin haklarinı almaları icin ugraş vereceğini soyledi " bu bile yeterli .... Sanat çevresi böylesi aydin - yenilikci - kimligi değişmiyen bir genel Müdür kaznmaktan cok mutlu ....yolu açık olsun calismalarinda basarilar dilerim ...
  Semra Öztan - 08.01.2018


 • ♪ Tebrik ederim Semih bey zamanın Şan Hocaları ile ilgili verdiğiniz örnek çok yerinde olmuş çünkü belli bir kaide ve teknik ile eğitim gördük bu ensturman çalan lar içinde geçerli. Öğrenilen ve esas tanıtımı amaçlayan repertuarı zedeledigi gibi gerçekten iyi örnek olmaktan da çıkıyor. Çok dikkat etmek lazım. Ben şahsen klasik repertuar içinde yapılan bazı caz uyarlamalarini doğru bulmuyorum çünkü kendi halini bile icra etmek zor iken bu arayış nedir. Bazı Rus kompozitõrlerin Bach Liszt vb.bestecilerin eserlerini uyarladiklarini biliyoruz ama ben o eserlerde çoğunda hiç özünden ayrıldıklarını görmedim. Bunu bile belli saygı ve bilgi cervevesinde yapmak lazım diye düşünüyorum. Selamlar
  Yeşim Gökalp - 08.01.2018


 • ♪ Mavi Nota'nın tüm değerli okurlarının, meslektaşlarımın, müzisyenlerin ve bu uğurda sanatlarıyla ülkemi aydınlatan tüm sanatçıların yeni yılını kutlar, 2018 yılında başarılar dilerim
  M.Semih Baylan - 31.12.2017


 • ♪ Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği'nin önemli bestecilerinden İlhan Baran'ı vefatının birinci yılında saygıyla anıyoruz.
  Mavi Nota - 29.11.2017