Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1070

Hülya Tunçağ! 41 kere maşallah... - 22.09.2010

2010 yılı Mavi Nota Müzik Ödülü caz müziği dalında yapılacak olan seçmeler sonucunda belirlenecek. Bu yöndeki çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Ve tabii Caz müziği konusunda hemen tek ve önemli bir isim aklımıza geliyor. Hülya Tunçağ. 2010 müzik ödülümüzün belirlenmesinde onun deneyiminden, bilgisinden ve görgüsünden yararlanacağız.

Abisi her sabah saat yedide uyandırırdı onu, Amerika’nın Sesi radyosunda Willis Connover’ın Jazz Today programını dinlemesi için. İlk Miles Davis sololarını orada duydu, abisinden önemini öğrendi. Evlerinde her tür müzik dinleniyordu, babanın amatör bir müzisyen olmasından dolayı. Sadece baba değil, abiler de müzisyendi. Evde bu nedenle hem Türk, hem batı müziği enstrümanları bulunuyordu. Tüm bunlarından arasından caz müziğini seçti minik Hülya’nın kulağı.

İlk caz derslerini Cüneyt Sermet’ten aldı. Ali Kocatepe, Sebla Özveren gibi isimler vardı bu öğrenciler arasında ve Sermet hoca dahil tüm arkadaşları sadece caz programı yapacak kişi olarak Hülya’yı görüyorlardı aralarında. Bu destek ile 1969 yılında ilk caz programını yaptı. Jenerikte Jimmy Smith’den ‘Walk On The Wild Side’ın bulunduğu programdı bu. Caz parçalarının analizini Sermet’in programlarından öğreniyor, bir yandan da tanım bir militan gibi büyük bir ruhla programlarını geliştirerek sürdürüyor; sadece parça analizi ve sunumu değil, en seçkin örnekleri tanıyor, tanıtıyordu.

Herkesin ona ‘seni üç dört kişiden fazla dinleyen yoktur’ demesine karşın, motivasyonunu ve bunun bir gün karşılığını bulacağı umudunu yitirmedi. Hatta cazı kalabalık insan topluluklarına dinletebilmek için tercihlerini pop cazdan yana yaptı. Pop caz tanımını ilk kullananlardan biriydi. Oradan caz rock’un yükseldiği yetmişli yıllara uzandı ve en seçkin, güncel örnekler hep onun programlarında tanındı Türk caz dinleyicileri tarafından. Pop Caz programına derken Günümüzde Caz eşlik etmeye başladı. İkisi paralel yürürken, sonradan senfonik rock’ın öncü örneklerine yer verdiği Müzik Şöleni dâhil oldu bunlara.

Evliydi, çocukluydu ve 9 Eylül Üniversitesi’nin müzikoloji bölümüne gidiyordu; doğru bildiği üzere, müzik programcısının tüm müzik türlerinden anlaması gerekiyordu ve burada klasik Türk müziği ve halk müziği konularındaki açıklarını kapattı. Aynı zamanda sistematik öğrendi. 12 Eylül’ün karanlık günlerinin ardından bırakmak zorunda kaldı. 5 yıl sonra yaş sınırı kalkınca yine girdi ve bu defa sinema okudu. Bir başka tutkuydu anneden kalan miras sinema. Dört yönetmen Ken Russell, Federico Fellini, Eisestein ve Jean-Luc Godart sinemalarının müzikleri üzerinde yoğunlaştı. Sanata ve dünyaya bakış açısını yönlendiren bilgi birikimini ömür boyu kullandı, Akademi İstanbul’da 6 yıldan bu yana sürdürdüğü derslerinde işledi.

İçinden evlilik, doğum, ölümler, ayrılık, göç gibi şeylerin geçtiği bir yaşamda, caz müziği her zaman ana eksende oldu. Sadece meslek değil, aynı zamanda yaşamsal bir destekti bu onun için. Ayrıca toplumsal duruşuna yön verdi, ülkenin her yerindeki insanlarla iletişimine neden oldu.

Yıllar boyunca konser, festival gibi nedenlerle gelip giderken, eşinden ayrılışı ve oğlu Tan’ın Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü kazanması, 1996 yılında İstanbul’a göçüne neden oldu. Belli bir çevresi oluşmuştu artık; bu şehirdeki caz ve müzik ortamı sarıp sarmaladı onu. Cazın ruhundaki doğaçlama ilişkilerine yansımıştı; dostlukları çok hızlı ilerledi.

Dostluk kurduğu müzisyenlere ilişkin olarak unutamadığı şeylerden ikisi; Herbie Williams ve basçı Buster Williams ile olan tanışıklığı; eşi ile birlikte geçirdikleri iki gün büyük bir dostluğun yaşanmış olması, Hancock’ın büyük kibrine karşın o dönem yaptığı müziği eleştirmesi. Diğeri ise hayranı olduğu John McLaughlin ile karşılıklı bağdaş kurarak gerçekleştirdikleri dostane söyleşi. Joe Henderson, Dizzie Gillespie, Chick Corea, Gayle Moran tanıştığı ve dost olduğu sayısız müzisyenden bazıları.

Müzisyenlerin ve dinleyicilerinin dünyası çok yakın gelmişti ona. Bu yakınlığı tam 41 yıldan beri bizlerle paylaşıyor; duygusallığı, nahifliği, insancıllığı ve empatisi ile.

Türkiye’de caz müziğinin daha fazla Hülya Tunçağ’lara gereksinimi var.

Cuma günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlarım.
Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

2 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020