Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ayşe Emek
 
 
Yayımlanan Sayı :

Muhteşem Bir Konser / Eşsiz Bir Rachmaninov Buluşması - 15.05.2007

 Büyük Rachmaninov yorumcusu piyanist ve şef Vladimir Ashkenazy, Rachmaninov yorumları tüm dünyada müzik eleştirmenlerinin beğenisiyle karşılanan Devlet Sanatçımız Gülsin Onay ile Bilkent Senfoni Orkestrası’nda buluşuyor.

19 Mayıs’ta gerçekleşecek bu muhteşem konserde piyanist Gülsin Onay, şef Vladimir Ashkenazy yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosunu icra edecek. Konserde ayrıca Prokofiev’in 5. Senfonisi seslendirilecek.Çağımızın en büyük şeflerinden Ashkenazy…
Müzik kariyerine piyanist olarak başlayan Rus asıllı Vladimir Ashkenazy, dünyanın en önemli müzik merkezlerinde konserler verdi; piyano repertuarının başlıca eserlerinin hemen hepsini kapsayan günümüzün en büyük albüm kataloglarından birini oluşturdu. Daha önce dört kez Grammy ödülü almış olan Ashkenazy son olarak 1999 yılında En İyi Solist dalında Grammy kazanmıştır.

1970’li yıllardan itibaren şefliğe ağırlık veren Ashkenazy aralarında Kraliyet Filarmoni, Cleveland, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ve Çek Filarmoni Orkestrasının da bulunduğu pek çok orkestranın birinci şefliğini ve müzik direktörlüğünü üstlendi. Bunların yanı sıra Berlin Filarmoni, Boston Senfoni, Concertgebouw gibi dünyanın en iyi orkestralarını yönetti.

Halen İzlanda Senfoni Orkestrası Onursal Şefi, Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası ve Tokyo NHK Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü olan Vladimir Ashkenazy, 2009 yılından itibaren de Sydney Senfoni Orkestrasının Birinci Şefi ve Sanat Danışmanı olarak görev yapacaktır.


…ilk kez bir Türk orkestrasını yönetecek

Önceki yıllarda gerek piyanist gerekse şef olarak Türkiye’de çeşitli konserler vermiş olan, çağımızın en büyük müzisyenlerinden biri kabul edilen Vladimir Ashkenazy ilk kez bir Türk orkestrasını yönetecek. Türkiye’nin ilk özel, uluslararası ve akademik sanat topluluğu olan Bilkent Senfoni Orkestrası bu konserle, gerçekleştirdiği “ilk”lere bir yenisini daha ekliyor.

Bilkent Senfoni Orkestrası her yıl verdiği 80’i aşkın konser ve geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği özgün etkinlikler ile seçkin bir müzik topluluğu olarak varlığını kanıtlamıştır. Bilkent Senfoni Gürer Aykal, Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Rengim Gökmen, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi ve Lior Shambadal gibi ünlü şefler yönetiminde konserler vermiştir. Orkestra, Işın Metin’in sanat direktörlüğü ve şef Emil Tabakov’un müzik direktörlüğünde etkinliklerini sürdürmektedir.


Gülsin Onay’ın Rachmaninov yorumları…

Rachmaninov yorumları müzik otoritelerinin büyük övgüsüyle karşılanan Gülsin Onay, bestecinin konçertolarını aralarında Berlin Senfoni, Basel Sinfonietta, Graz Senfoni, Kiev Filarmoni ve Halle Filarmoninin de bulunduğu pek çok orkestra ile seslendirdi. David Wiesner, Onay’ın 2004 yılında Almanya turnesindeki icrası için “Gülsin Onay, ara sıra bir tayfun gibi şiddetlenen arpejleri ve akor serilerini ışıldayan bir çeviklik, inci gibi bir tuşe ve bir düş gezgininin rahatlığıyla dinleyicilere sundu” ifadelerini kullandı.

Avusturyalı saygın müzik eleştirmeni Peter Cosse, 3. Piyano Konçertosunu Gülsin Onay’dan ilk dinleyişini “45 dakika boyunca, müzikle ilgilenmeye başladığım gençliğimden, hatta çocukluğumdan bu yana yaşadığım en heyecan verici zamanlardan birini geçirdim” şeklinde anlatmaktadır. Cosse, sanatçının icrasını şöyle değerlendirmiştir:

“Gülsin Onay duyarlı bir kesinliğe, zekice bir parıltıya ve gerekli yerlerde akor hakimiyetine sahip bir Rachmaninov yorumcusu.”

“Daha ilk notalardan itibaren dinleyiciyi ne kadar duyarlı ve zarif bir biçimde Rachmaninov’un dünyasına çektiğini ispatladı… Re minörün ‘sinematografik‘ finalinin bu kadar tutkulu, ritmik açıdan bu kadar patlamalarla dolu ve aynı zamanda bu kadar aydınlatıcı bir şekilde cantabile çalındığına, hatta yaşandığına çok ender şahit olmuşumdur. Karanlık ve aydınlık, yumuşaklık ve sertlik hakkında, hem doğrudan hem de dolaylı bir ışıklandırma dengesi altında kusursuz ve açık bir biçimde anlatılmış bir ‘öykü’nün müzikal sonu olan bu bölüm ancak hayal gücü yüksek, mükemmel bir piyanist tarafından böyle anlatılabilirdi.”


… Vladimir Ashkenazy’nin de dikkatini çekti

Gülsin Onay’ın Rachmaninov yorumlarından etkilenen bir diğer isim ise en büyük Rachmaninov yorumcularından biri kabul edilen Vladimir Ashkenazy’dir. 3. Piyano Konçertosunun canlı konser kaydını dinleyen Ashkenazy, Onay’ın icrasını büyük beğeni, hatta coşku ile karşılamıştır.

Bu tanışmanın ardından ilk Onay – Ashkenazy buluşması Nisan ayında İzlanda’da gerçekleşti. Gülsin Onay’ın Schumann Piyano Konçertosunu seslendirdiği konserde İzlanda Senfoni Orkestrasını Vladimir Ashkenazy yönetti. İkinci randevu ise 19 Mayıs’ta Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Ankara’da gerçekleşiyor.

Vladimir Ashkenazy, piyanist olarak bestecinin dört piyano konçertosunun da kaydını gerçekleştirmiştir. Ashkenazy ayrıca bu konçertoları Rachmaninov’un kendisinin solistliğinde şef olarak yönetmiştir.


Sezona damgasını vuracak bir konser

Konserde şef Vladimir Ashkenazy yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ayrıca Prokofiev’in 5 numaralı Senfonisini seslendirecek. Romantik dönem ve Rus bestecilerin eserlerini yorumlamadaki benzersiz ustalığıyla tanınan Ashkenazy’nin Prokofiev icraları ve kayıtları ise birer mihenk taşı kabul ediliyor.

Sezona damgasını vuracak konserlerden biri olan bu konser 19 Mayıs 2007, Cumartesi saat 20.00’de Bilkent Konser Salonunda gerçekleşecek.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020