Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Beşer
 
 
Yayımlanan Sayı :

Bir Caz Gecesi - 21.03.2007

'Cazın prensesi’ lakabının münasip görüldüğü Azeri piyanist ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh’nin İstanbul konseri, göz yaşartıcıydı.

“Singing Nature” ile başlıyor büyü. Sakinliğe telaş, huzura endişe lehimleniyor; diyalektik ve tarihsel materyalizmin karşıtların birliği maddesinde. Aziza’nın şlap şlap yere vuran ayak sesleri eşlik ediyor. 

“Night Life in Georgien” ve “Stars Dance”da mugam makamında ilahi okurcasına gümbürdeyen sesi devreye giriyor. Klasik ile caz arasında ayakları doğu yakasına kurulmuş bir köprüden geçiyor Aziza; üzerinden Bakü, doğa ve toplum manzaralarının seyredildiği.

Naftalin kokulu bir aşk filminin, iki aşığı ebediyete uğurlayan final sahnesini seslendiriyor. Tuval boyuyor, hikâye yazıyor, çamura biçim kazandırıyor; sanatlar ve disiplinler arası açık parti veriyor.

Geçmişe uzanan buket

“Dreaming Sheherezadeh”, Bach ile buluşturulmuş Azeri motifli “Bachuana”, sanatçının yaşamından kesitler taşıyor. “Last Day Of Chopin” bestesinde erken yaşta yitirdiği babasını görüntülüyor. Büyük besteci Chopin üzerinden bugününden geçmişe hüzün dolu bir buket takdim ediyor.

Sadece Mozart’lı bir caz baladında ya da Handel erincinde bir gotik caz yorumunda değil; biteviye geçmişte yaşıyor Aziza. Geleceğini geçmişte görüyor bir cam kürenin içine bakarak, her an kalkıp gidecek kadar mazinin tekrarı ele geçmez saadeti ve hüznüyle yanıp tutuşuyor. Beraberinde salonun körkandil bakışlı kalabalığı da.

Prenses, beline kadar varan saçlarını uzatıyor geçmişin bahçesine; tarihi aşklarının tutunup gönül şatosuna tırmanması için.

Arada Mona Lisa’ya göre lambadan hallice bir gülümsemeyle yakalanıyor seyirciye. Yüzünde ne kadar da az uzuv var. Rönesans tuvalinden kalmış, çizgilerinden arındırılarak uzuvlara indirgenmiş donuk bir portre bu. Ressam eliyle yerleştirilmiş uzuvlar, ifadesi dondurulmuş eski bir fotoğraf karesi. Bu yüze düşen ışık gölge oyunları, semavi bir dünyadan yönetiliyor.

Dünyadaki negatif gücü yok etmek, savaşları durdurabilir inancında, herkesin içindeki şamanı ortaya çıkarmak için çalıyor. Parça sonunda elindeki minik vurmalıyla sahnenin önüne seğirtiyor. İnce uzun parmaklarının kalın deri üzerindeki dansına şakıyarak eşlik ediyor. Mikrofondaki eko sayesinde birkaç kişi haline geliyor; kanon yapıyor.

Vampirella caz yapıyor

Bazılarına sevimsiz ve ürkünç gelebilir Vampirella görüntülü Aziza. Son derece soğukkanlı. Zeytin iriliğindeki gözlerinden fırlayan sorgulayıcı, taviz vermez soğuklukta, gizemli bir sanat coğrafyasının rutubetli havası var. 

“Contrasts” parçasında, dolgun formlar, zarif melodik cümleler ve adı gibi renkli tezatlar cümbüşü tınlıyor. Tutkulu piyano patlamaları ve zincirlerinden boşanmış bir sesin yarattığı emiş gücü yüksek temaşada gelenek, geçmiş ve kökler arasında cennetin bülbülleri şakıyor.

Şarkılarını caz şarkıcısı gibi değil, şan sanatçısı gibi söylüyor. Gershwin’in “Summertime”nı, yeni bestelediği “Turkish Ornament”i ya da mugam makamında bir Azeri şarkısını söylerken de, operacı hüviyeti ağır basıyor. Yüksek burjuva sanatı hamili Butik Caz bu.

Biste hızlı ve alaycı biçimde söylediği “Teramisu”, Aziza’nın sesi ve elleri arasında oynanan bir Karagöz perdesi. “Bu konseri unutmayacağım” diyor Aziza sahnedeki son sözlerinde.

Konserin bitiminde bekleme salonundaki tezgâha koşar adım giden Sezen Aksu kalabalığı, az sayıdaki CD’den satın alarak Aziza ile tanışma ve imzasını alma fırsatını yakalamak isteyenler...

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021