Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Müziğin aristokratı Refik Fersan - 27.12.2005Tanburi Cemil’in sanat dehasının ışığı altında yetişmiş en eski çıraklarından biri olan olan, Türk Müziği’nin aristokratı Refik Fersan, 20. yüzyıl Türk Musikisi bestekarlarının en önemlilerindendir.

Özellikle Türk Saz Mûsikîsi’nin kuvvetli bir bestekarı olan Refik Fersan’ın, Çankaya Köşkü’nde bulunduğu yıllarda Atatürk’ün arzusu üzerine, bir gecede Nikriz makamındaki saz semaisini besteleyerek icra ettiği bilinmekte.

Türk Müziği’nin eski metinleri üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınan Refik Fersan, Hamparsum notasıyla yazılmış çok sayıdaki besteyi batı notasına çevirmiştir.

İcracılığının yanı sıra Klasik Türk Müziği’nin dinsel ve din dışı hemen her formunda besteler yapmış olan Refik Fersan, kuvvetli nazariyat bilgisi, usullere hakimiyeti, eski makamların seyir ve karakterini çok iyi bilmesi nedeni ile metin eserler de bestelemiştir.

Refik Fersan, unutulmuş makamlardan olan Selmek makamını yeniden canlandırmış; hayli eser besteleyerek zenginleştirmiştir. Bu bilgilerin ışığı altında bestelediği ve 49 makamı içine alan bir de “Kar-ı Natık”ı vardır.

Çeşitli form ve nitelikteki bilinen eserleri; Rast ve Selmek makamlarında 2 Mevlevi Ayini, 2 ilahi, 2 sirto, 16 peşrev, 27 saz semaisi, 1 medhal, 1 kar-ı natık, 1 karçe, 2 beste, 1 aksak semai, 1 yürük semai, 6 taksim plağı ve 80 şarkıdan oluşmaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020