Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kültür Emekçileri Sendikası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Eylül ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik ve temsillerinin iptal edilmesini İstanbul Valiliğinden bir yazı ile talep etti! - 05.09.2020Kültür Emekçileri Sendikası Genel Başkan Yavuz Demirkaya imzasıyla İstanbul Valiliğine bir yazı göndererek, valiliğin pandeminin artış süreci gösterdiği şu ortamda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Eylül 2020 ayı programında yer alan temsil ve etkinlikleri, sanatçı ve teknik personelin sağğı gözetilerek, yayınlanmış kararnameler ve genelgeler çerçevesinde el konularak iptal edilmesini talep etti.

Aynı çerçevede dün bir bildiri yayımlayarak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlü
ğüne sorular yönelten Kültür Emekçileri Sendikası’nın dün (04.09.2020) yayımladığı ve temsillerin İstanbul Valiliğinden talep ettiği yazısı şöyle:


04.09.2020
T.C.
İstanbul Valiliğine

Dünyada ve ülkemizde korona virüs salgınının yayılım hızının tırmanı
şa geçtiği ve toplum sağğını tehdit ettiği görülmektedir. Bu durum karşısında tüm kamu ve halkımızın virüsün yayılmasını engellemek hususunda büyük bir çaba harcadığı ve harcaması gerektiği açıktır

Pandeminin yayılmasını engellemek ve virüsle mücadeleyi etkinle
ştirmek için Sağlık Bakanlığı ve Korona virüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, İçişleri Bakanlığının genelgelerine istinaden valilikler ve kaymakamlıklarda denetim ekipleri oluşturulduğu bilinmektedir. Gelinen noktada başka fiziki maske kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmediği, hastalığın yayılma hızının artması ve toplum sağğının riske atılması nedeniyle ülke genelinde başta Ankara, İstanbul ve Bursa olmak üzere çeşitli etkinlik ve toplantıların (düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü) kısıtlandığı bilinmektedir.

Ayrıca kamuda çalı
şan personeller açısından Covid-19 salgının yayılmasını en aza indirmek için 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereği 01.09.2020 tarihi itibariyle çalışanlar genelinde dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerine geçilmiştir.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü de Eylül ayı itibariyle 2020-2021 sezonu kapsamında çalışma ve etkinliklere başlamıştır.

Ancak yukarıda sözünü etti
ğimiz önlem ve tedbirler kapsamında gerek yapılacak temsiller öncesi gerekse sırasında provalarda görevli personellerin (sanatçı-teknik personel) sağğı konusunda herhangi bir denetimin yapılmadığı, mekanların, kullanım alanlarının hijyen kurallarına uygun denetlenmediği Sağlık Bakanlığı covid-19 salgın yönetimi ve çalışma rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz uyulmadığı tarafımızdan gözlenmiştir.

Bu kapsamda tarih, yer ve saatlerini belirtti
ğimiz İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinliklerin toplum sağğı, sanatseverler, sanatçı ve teknik personellerin arasında Covid-19 virüsünün yayılmasınıengellemek amacıyla yukarıda açıkladığımız mevzuatlar çerçevesinde Valiliğinizce temsillerin iptal edilmesini talip eder, gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Yavuz Demirkaya
Genel Ba
şkan


İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü
Eylül 2020-2021 Programı

9-11 Eylül 2020 Çar
şamba ve Cuma Saat: 20.00
KOLAJ
Yer:
İstanbul Fişekhane (Büyük Yalı/Zeytinburnu)

12 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 20.00
KAHRAMANLIK TÜRKÜLER
İ
Yer: Beyo
ğlu Belediyesi Talimhane (Büyüksahne)

19 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 20.30
7 SOPRANO
Yer:
İstanbul Arkeoloji Müzesi

22 Eylül 2020 Salı Saat: 20.30
BAROK KONSER (ORKESTRALI)
Yer :
İstanbul Arkeoloji Müzesi

26 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 20.00
ODA MÜZ
İĞİ KONSERLERİ
Yer: Beyo
ğlu Belediyesi Talimhane (Büyüksahne)

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020