Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ünlü orkestra şefi Gürer Aykal, geçirdiği ameliyatın ardından anesteziden çıkmakta zorlandı. Bu sırada doktor arkadaşı arabesk bir şarkı çalınca ünlü şef gözlerini açtı! - 14.01.2011Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal Şefi Gürer Aykal, geçen hafta geçirdiği ameliyatın ardından narkozdan uyanamayınca imdadına  arabesk müzik yetişti.

Sol elinin parmaklarını yeteri kadar kullanamayan ve bu nedenle piyano çalmakta zorlanan Aykal, Dr. Ayan Gülgönen’e ba
şvurdu. Gülgönen 6 Ocak’ta, Gürer Aykal’ın ameliyatını yaptı. Aykal’ın yakın dostu Dr. Cihangir Çelik de ameliyatta hazır bulundu.

Ameliyat sorunsuz geçti ne var ki Gürer Aykal, anestezinin etkisinden çıkıp uyanmakta zorlandı.  Onu iyi tanıyan Dr.  Çelik, Aykal’ı uyandırmak için kendisine ameliyathanede arabesk müzik dinletmeye karar verdi. Hakkı Bulut’a ait oldu
ğu iddia edilen şarkının ilk notalarıyla birlikte Aykal gerçekten de uyandı; hatta masadan kalkıp gitmeye çalıştı.  Olayı doğrulayan Gürer Aykal, Milliyet’e şunları söyledi: “Yakın arkadaşım Cihangir’in bir şakası bu tabii. Beni çok iyi tanıyor ve öyle bir müzik çalınınca uyanacağımı biliyor. O anı net hatırlamıyorum, bayağı sersem gibiydim. Öyle bir müzik o durumda bile bana bu reaksiyonu verdirtti. İşte bu da müziğin gücü!”
Aykal çalan
şarkının kime  ait olduğunu hatırlamıyor; sadece arabesk bir şarkı olduğunu biliyor. Olayın hemen ardından Çelik, bu kez Aykal’ı sakinleştirmek ve uyutmak için de Bach’tan bir parça çalmaya başlamış. Aykal o zaman da yeniden uykuya daldığını söylüyor. 

Aykal’ın sa
ğlık durumu şu an oldukça iyi. Eli sargı bezleriyle kapatılmış durumda ama pazartesi dikişleri alınacak. Aykal “El ameliyatları çok zordur, şanslıyız ki iyi cerrahlarımız var” dedi.

‘Arabesk’ tartı
şmasında Gürer Aykal ne demişti?
Aykal, Fazıl Say’ın başlattığı ‘arabesk tartışması’na bir açıklamayla katılmıştı:Aykal açıklamasında şu sözlere yer vermişti: “Say’ın da yerden göğe kadar haklı olduğu uyuşturucu bir müzik türü yaygınlaştırıldı, alışkanlık haline getirildi. Tüm dünya tarihinde ilerlemenin ilk hareket noktası olarak görülen müzik; Türkiye’de kaderciliğin, razı olmanın, sinikleşmenin, alın yazısının simgesi oldu. Elbette arabesk müzik insanın beynini uyuşturmakta, zihni yavaşlatmakta, mücadele azmini yok etmektedir.” 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020