Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 598

İngiliz alternatif rock grubu Coldplay'in yeni albümü ''Viva La Vida Or Death And All His Friends'' İnternetin kralı - 23.07.2008

Bu konuyu pazartesi günü yazacaktım. Ancak aniden gelişen bir gazete haberine yanıt vermem gerekiyordu sıcağı sıcağına.

O nedenle bu önemli konuyu bugün yazabiliyorum ancak.

Gazetemizin posta kutusuna düşen habere göre İngiliz alternatif rock grubu Coldplay'in yeni albümü ''Viva La Vida Or Death And All His Friends'', iki haftadır liste başı olmasının yanı sıra sadece iki hafta içinde şimdiye kadar internetten paralı olarak en çok indirilen albüm oldu.

Bu hafta internette 66 bin satan "Viva la Vida"nın toplam satışı 354 bine çıktı.

Daha önce internette en çok satan albüm Eylül 2006'da piyasaya çıktığından bu yana 353 bin satan John Mayer'in "Continuum" albümüydü.

İnternette en çok satan 5 albümün geri kalan üçünü ise 329 binlik satışla Amy Winehouse'un "Back To Black", Daughtry'nin 323 bin satan "Daughtry" ve Justin Timberlake'in 301 bin satan "FutureSex / LoveSounds" albümleri.

Bu arada sadece 5 yıl önce başlayan bir uygulama olmasına rağmen, internetten parayla şarkı indirmek, bugün müzik piyasasının tek büyüyen sektörü sevgili okurlar. Bu arada bir ara not vereyim konuyla ilgili olarak Mavi Nota’nın müzik albümünden müzik indirilmediği halde yine de bir hayli dinleyicisi var.

Geçen yılın ilk 6 ayında 229,8 milyon olan toplam albüm satışları bu yılın ilk 6 ayında 204,6 milyona düştü. İnternetten yapılan satışlar, aynı dönem için geçen yıl 417,3 milyonken bu yıl büyük bir artışla 542,7 milyona ulaştı.

İnternetten yapılan satışlardaki artış dikkate alınırsa, hem CD olarak, hem de internetten yapılan satışların toplamında 1 milyon satan albüm sayısına bakıldığında, müzik piyasasındaki gerileme daha iyi görülüyor.

Geçen yılın ilk 6 ayında 8 albüm 1 milyon satışını yakalarken, bu yılın ilk 6 ayında bu sayıyı sadece 3 albüm yakalayabildi. İlk altı ayda 1milyon satışı yakalayan albüm sayısı 2006 yılında 16 idi.

Müzik piyasasında satışlar, ilk 26 haftada 37 albümün 1 milyona ulaştığı 2001'de zirveye çıkmıştı.

2008'in ilk altı ayında milyonluk satış yapan üç albüm ise şunlar: Lil' Wayne'ın Tha Carter III albümü (1 milyon 526 bin), Jack Johnson'ın Sleep Through The Static albümü (1 milyon 248 bin) ve Mariah Carey'nin E=MC2 albümü (1 milyon 63 bin).

İki albüm, Alicia Keys'in "As I Am" albümü (986 bin) ve "Viva La Vida" (971 bin) ise 1 milyonluk satışa yaklaştı.

İnternetten para verilerek indirilen tek şarkı satışları da hızla büyüyor.

Black Eyed Peas'ın "Let's Get It Started" şarkısı, Şubat 2005'de internette 500 bin satışını geçen ilk şarkı olmuştu.

Gwen Stefani'nin "Hollaback Girl" şarkısı Ekim 2005'de 1 milyon satış sınırını, Daniel Powter'in "Bad Day" şarkısı Aralık 2006'da 2 milyon satış sınırını, Soulja Boy Tell 'Em'in "Crank That Soulja Boy" şarkısı bu yıl Ocak ayında 3 milyonluk satış sınırı ve bu hafta Flo Rida'nın T-Pain ile birlikte okuduğu "Low" şarkısı 4 milyon satış sınırını geçen ilk şarkı oldu.

Tabii bu konuya duyarsız kalmayacağız.

Gazeteniz Mavi Nota, yakın bir gelecekten itibaren sizlere internetten ve plak satış depolarından elde ettiği verilere dayanarak düzenli plak listeleri sunacak.

Böylelikle İnternette para ödeyerek indirebileceğiniz şarkıları daha iyi seçme olanağı bulacaksınız.

Bu konuda size bilgi verip yönlendirmek bizim görevlerimiz arasında.

***

Dün sabah saatlerinden aldığımız çok acı bir haberle başladık güne.

Çocukluğumuzun o siyah - beyaz filmlerinden yaşamımızın tam ortasına düşüveren, daha sonra onlarca tiyatro oyununda zevkle seyrettiğimiz, Lüküs Hayat Opereti’nin vazgeçilmez aktirisi Suna Ablamızın (Suna Pekuysal) ölüm haberiydi bu.

Onun ölümüyle yalnızlığımız biraz daha arttı. Birer birer gidiyorlar, arkalarında dolmamış büyük boşluklar bırakarak.

Tabii ki Suna Ablamızı böyle birkaç satırla anmak yeterli değil ama ne yapayım içimde öyle bir ağırlık var kı daha fazlasını yazmaya engel oluyor bu sıkıntı.

Ulusumuz çok önemli bir değerini yitirdi. Hepimizin başı sağ olsun.

***

Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun selef- halef müdürleri mahkemelik olmuşlar aldığımız duyumlara göre. Murat Gökçer ile (eski müdür) Kadri Özcan her yıl düzenlenen tiyatro festivalinin kitapçığının giriş yazısı nedeniyle çıkar yolu mahkemeye gitmekte bulmuşlar.

Eski müdür Kadri Özcan görevdeyken festival kitapçığının giriş kısmına yazdığı festival açılış yazısının bu yıl mayıs ayında yapılan festivalin kitapçığında halen görevde bulunan Murat Gökçer tarafından kullanıldığını beyan ederek mahkemeye gitmiş.

Valla çok önemli bir durum, kesinlikle mahkemeye gidilmeliydi.(?!)

Tiyatronun içinde bulunduğu ve çözüm bekleyen onca sıkıntısı arasında böyle bir konunun mahkemeye taşınması gerçekten elzemdi.

Daha ne diyeyim sevgili okurlar.Cuma günü 600. sayımızda görüşene değin esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020