Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 48'inci yıl dönümünde, Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündeki mezarı başında anıldı. - 21.03.2021Doğduğu Sivrialan köyünde, müze olarak düzenlenen evde, 21 Mart 1973'te yaşamını yitiren halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu vefatının 48. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni yapıldı.

Şatıroğlu'nun mezarı başında düzenlenen törene Şarkışla Kaymakamı Necati Aktan, Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, ünlü sanatçı Mustafa Özarslan, kurum müdürleri, Âşık Veysel'in torunları Sebahattin Şatıroğlu, Halil Süzer, Cevriye Keçeci, Yeter Urkan ve köy sakinleri katıldı. Törende Aşık Veysel için dua edilerek, mezarına karanfil bırakıldı.

Anma töreninde konu
şan Şarkışla Kaymakamı Necati Aktan, "Ozanlık mertebesinin en önemli temsilcilerinden Aşık Veysel'in 48'inci yıl dönümünü anma programı kapsamında bir araya geldik. Ancak koronavirüs tedbirleri nedeniyle kısıtlı bir program yapıyoruz. İnşallah bu günleri atlattıktan sonra kıymetli ozanımızın anısına daha güzel programlar düzenleyeceğiz. Âşık Veysel ozanlar şehri Sivas'ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünden çıkmış ve tüm Türkiye'ye mal olmuş bir değerdir. Bizler onun verdiği mesajları gelecek kuşaklara bir kültür mirası olarak aktaracağız" dedi.

Â
şık Veysel'in torunu Halil Süzer ise, "Dedem çiçek pandemisinde iki gözünü vermiştir. Bu sebeple o aramızda olamayan dostlarımızı da anlıyordur. Geçen yıl ve bu yıl onu anmaya kısıtlı olanaklarla gelebildik. Ancak biliyoruz ki mezarı başına gelemeyen dostlarının yüreği de buradadır ve onu ilelebet hatırlayacaklardır. Dostların seni unutmadı dedem. Ruhun şad olsun" diye konuştu.

Anma töreninin ardından Â
şık Veysel'in ölümünden sonra köyde müzeye dönüştürülen evi ziyaret edildi.  Ünlü ozanın yatağı, sazı, fotoğrafları ve özel eşyalarının bulunduğu müze, ziyaretçi akınına uğradı. Müzede en çok ilgiyi ise Âşık Veysel'in bal mumundan yapılan heykeli gördü. Müze içinde bulunan salonda ayrıca Mustafa Özarslan tarafından Aşık Veysel'in türküleri seslendirildi.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölüm Ba
şkanı Prof. Dr. Selçuk Göldere ise Âşık Veysel'in türkülerini anlatan gösteri sundu.

DHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021