Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 88 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Efsaneler kuşağı devam ediyor! Mavi Işıklar COOP sahnesinde! - 27.01.2016Düzenli olarak kendi müzik efsanelerimizi ağırlayan COOP gururla sunar! Mavi Işıklar 20 Şubat Cumartesi gecesi COOP sahnesinde!

 "
İyi Düşün Taşın" şarkısı çaldığında mırıldanmaya başlıyorsanız Mavi Işıklar'ı da tanıyorsunuz demektir. 60'ların ve 70'lerin, tek tip kıyafetli Mavi Işıklar grubu Türk Batı Müziğinin mihenk taşlarından biridir.

Mavi I
şıklar 1964 Aralık ayında, Hürriyet gazetesinin tarihinde ilk defa düzenleyeceği Altın Mikrofon yarışmasına katılırlar. Grup üyelerinin hepsi aynı tip kıyafet giymişler ve müziklerini Amerikan tarzı olarak belirlemişlerdir. Yarışmada ikincilikle yetinseler de, dinleyicinin nezdinde büyük sempati toplarlar ve kısa zamanda şöhreti yakalarlar.

Müzi
ğe cover şarkılar çalarak başlayan grup kısa sürede Türkçe müzik yapmaya da başlar. Grup 1966 yılında Altın Mikrofon müzik yarışmasında tekrar ikinci olur. Yine bu yıl Ankara Rüzgarı'nın yanına üç İngilizce şarkı ekleyerek çıkardıkları plak eleştirmenlerden tam not alır ve aranjman yönünden çok kuvvetli bulunur. "Ankara Rüzgarı", Beatles'ın "Paperback Writer" ile liste başı olduğu, Marc Aryan, Peppino Di Capri ve Adamo tarafından parsellenen Top 10'a girmeyi başaran ender Türkçe şarkılardan biridir. Zaman zaman çeşitli nedenlerle grup üyeleri değişse de grup sürekliliğini korur. Mavi Işıklar, pijamayla sahneye çıkmak, yatak odalarını sahneye getirmek gibi ilginçliklere de imza atarlar. Grubun solisti Nejat Toksoy ile klavyecisi Metin Yavuzdoğan'ın askerlik için ayrılmaları grubu yavaşlatır ve nihayet arabesk rüzgarının da etkisiyle müzik yaşamlarına nokta koyarlar.

1990 yılında tekrar bir araya gelen grup 2000'li yıllarda eski hayranlarının yanına yeni ku
şak hayranlar da katarak müziklerine devam ederler. 2011 yılında "Öyle Bir Geçer Zaman ki" dizisindeki baş karakterlerden biri olan Mete'nin "İyi Düşün Taşın" şarkısını söylemesi ile Mavi Işıklar'ın müzik tarihimizdeki yeri tekrar hatırlanır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019