Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın verdiği 2015 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası'nın sahibi besteci Yalçın Tura oldu - 02.11.2015Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği "Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nın 28'incisi sahibi belirlendi. Vakıf Kurullarının oybirliği ile besteci ve eğitmen Yalçın Tura 2015 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’na layık görüldü. Vakıftan yapılan açıklamada Tura'nın "Geleneksel Türk Müziği ve Türk Halk Müziği alanlarında değerli araştırmalar yapan ve bu çalışmalarından esinlenerek çoksesli müzik eserleri üretmiş bir besteci olması ve   eğitim müziğine katkıları ve eğitmenliği göz önünde bulundurularak" ödülün kendisine verildiği duyuruldu. Yalçın Tura’nın madalyası 6 Aralık 2015 akşamı Ankara MEB Şura Salonu'nda yapılacak bir törenle verilecek.

Yalçın Tura 1955 - 1976 yılları arasında ba
ğımsız besteci olarak çalışarak pek çok filme ve tiyatro eserine müzik yazmış, bu arada çeşitli ödüller kazanmıştır. 1976’da İstanbul ’da kurulan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na öğretim elemanı olarak katılmış, 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanan bu kurumda, doçent ve          profesör olarak çalışmalarını sürdürmüş, Müzikoloji Bölümünü kurmuş, bölüm başkanı, yönetim kurulu üyesi ve müdürlük gibi görevler de üstlenmiş ve 2001’de emekli olmuştur. Başta TRT olmak üzere, çeşitli kurumlarda  jüri üyelikleri ve danışmanlık da yapmıştır. Yapıtları ve çalışmaları için pek çok ödül kazanmıştır.

Ba
şlıca yapıtları: Orkestra için altı senfoni, orkestra ve çeşitli solo çalgılar için beş konçerto.  Solo keman ve on yaylı çalgı için Oyun Havaları. Orkestra için Süitler. Orkestra için Toccata. Yaylılar için Adagio. Yaylılar için süitler. Çeşitli oda müziği yapıtları, sonatlar. Keman ve piyano için Ballad. “Yaratılış”ve “Topkapı’da Bir Aşk Masalı” adlı iki bale müziği. “Sevmek Nedir? adlı melodram. “Karacaoğlan” operası.”Fatih” Operası “Şeyh Galib’e Saygı”ve ”Dört Kitabın Ma’nası” adlı iki kantat.. Çeşitli koro parçaları. Şarkılar. TV dizileri, film ve tiyatro için müzikler.

 SCA ALTIN MADALYA SAH
İPLERİ
Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası Sahipleri…
İlk kez 1989 yılında Cevat Memduh Altar'a verilen bu ödüle ilerleyen yıllarda Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, İdil Biret ve Suna Kan, Nevid Kodallı, Hasan Ferid Alnar, Ferhunde Erkin, Ferid Tüzün, Prof.Dr. Kamuran Gündemir, Hikmet Şimşek, Faik Canselen, Ayhan Baran, Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Ayla Erduran, Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İlhan Baran, Muammer Sun, Gürer Aykal, H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı, Ertuğrul Oğuz Fırat ve Ruşen Güneş layık görüldü.

DHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021