Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Konservatuar... - 23.08.2006

Kendisinden çok şey öğrendiğim rahmetli dedeciğim çocukluk günlerimin birinde şöyle bir lâf etmişti: “Rüzgar denizden karaya estiği sürece biz bu rutubetle didişmek zorundayız tüm yaşamımız boyunca

Ölümünün üzerinden koca bir yirmi altı yıl geçmiş olan dedeciğimin bir sözü ile neden böyle bir girizgah yaptığımı merak edenleriniz olabilir. Nedenini hemen açıklıyorum: Çünkü Trabzon’da hava o kadar nemli ki ilk kez kışın gelmesini bu kadar çabuk istedim. İnanın gündüz dışarıya çıkmamız neredeyse imkansız, elli metre yürüyorsunuz sırtınıza giydiğiniz ne varsa sırılsıklam. Ondan sonra haydi duşa, Aynen ördek gibi olduk. Sudan çıkmıyoruz!

Memleketimin havasının bu kadar nemli olmasının ya da eski deyimle rutubetli olmasının yazın ve kışın bir çok olumsuz etkisi var yaşamımıza. Yazlarımız gereğinden fazla sıcak, kışlarımız olması gerekenden fazla soğuk oluyor. Tabii bir de müzisyen iseniz çaldığınız enstrümanınıza inanılmaz zararları oluyor. Bazan öyle olaylara tanık oluyorsunuz ki anlattığınız zaman sizi dinleyen kişi kendisiyle dalga geçildiğini bile zannedebiliyor. Zor durumda kalıyorsunuz yani. Lâfınızıın doğruluğunu anlatana kadar da canınız çıkıyor.

Benim eski dostum, eski derken bir yirmi yıllık vardır dostluğumuz, beni geç anlayan bir dostumdur, evet zatı-âlimi analiz edip anlayabilmek bir hayli zaman alıyor, ne yapayım bu da benim olumsuzluğun, eğer bunun adı olumsuzluk ise. Sözü dağıtmayayım,dün bu sevgili dostumun müzik evinde sohbet ederken konu bu rutubet olayına geldi. Sevgili Mehmet Salih konuyla ilgili bir olay anlattı, bir arkadaşı kendisine bir ud getirmiş, udun göğüs tahtası nem nedeniyle olacak kabarmış, kabarığın oluşturduğu yarıktan bir madeni para geçebilirmiş, neyse Mehmet Salih dostum tamir ettirmek için udu almış ancak gel zaman git zaman tamir edecek olan kişi ile karşılaşması bir türlü mümkün olmamış, bu nedenle ud yaklaşık iki ay kadar  Mehmet Salih arkadaşımın rutubetli piyano odasında beklemiş. Sonra bir gün ud tamircisi dostumun müzikevine geldiğinde, udu tamir etmek için eline almış ki o da ne, udun göğüs tahtasındaki kabarıklık yok olmuş, düzelmiş yani udun arızası, artık oraya japon yapıştırıcı ile müdahale edip birtek zımpara vurmak kalmış.

İşte bu olay rutubetin Trabzon’da hangi boyutta olduğunu gösteren birşey. Ankara’dan aldığınız bir enstürümanı Trabzon'a getirdiğinizde  ilerleyen zaman içinde sazınızı tanıyamayabilirsiniz. Yani o kadar da abartmıayalımda size biraz masraf çıkabilir. Onun için Trabzon’daki müzik evleri genelde İstanbul ve İzmir’deki enstrüman imalatçılarını tercih ederler.

Ancak bu denli olumsuzlğa rağmen Mehmet Salih dostum yıllardır üzerinde durduğu bir projeyi Nisan 2005 ayında hayata geçirdi. Trabzon için çok büyük bir kazanç bu proje. Ancak umarım bu projeden zararla çıkmaz sevgili dostum Mehmet Salih. Tabii Mehmet Salih’in yanında birde ortağı Nilüfer Yavuz var.  Sevgili Nilüfer’in birkaç yıl önce çıkardığı “Gül Kuruttum” adlı THM albümünü de bu arada dile getireyim burada. Güzel bir çalışmaydı. Umrım günün birinde Mavi Nota’nın Müzik Albümü sayfasında dinleme olanağı bulursunuz sevgili dostlar.

Evet, konuyu yine dağıtma eğilimi içine girdim hemen toparlayayım, Sevgili Mehmet Salih ile Sevgili Nülifer’in Trabzon’a kazandırdıkları bu proje “Konservatuar” adını verdikleri müzik evleri. Yani bu müzik evinde dilediğiniz müzik aletini bu iki sevgili dostumun titizliğinin garantisinde piyasa fiyatlarından oldukça ucuz elde edebiliyorsunuz. Bu nedenle sevgili dostlar kazıklanmaktan zevk almıyorsanız doğru Trabzon’un o meşhur Gazi Paşa Caddesi’nin üzerinde Kiler Marketin karşısında (bu arada Kiler Marketin de reklamını yaptık, bakalım reklam tutarını nasıl tahsil edeceğiz, artık onu de Sevgili Ahmet Onur’a havale ederim.) Konservatuar Müzik Mağzasına uğrayıp almayı dilediğiniz enstrümanı ilk el ithalatçı  ucuzluğuyla, Mehmet Salih ve Nilüfer’in  titizliğinin, işbilirliğinin garantisi ile alıp evinize gönül rahatlığıyla götürüyorsunuz. Bir maraza çıkarsa bana gelin ben hallederim. (Tabii ki hallederim, Sevgili Mehmet Salih ve Sevgili Nilüfer böyle yüksek trajlı bir gazetede olumsuz reklamlarının çıkmasını istemezler herhalde. Nasıl ya!)

Konservatuar Müzik Mağazası Trabzon için bir kazançtır. Tabii bu mağazayı açmak ve yürütmek ise ticari anlamda çok büyük özveri ve uğraş ve kapital gerektiren bir iştir. Bu nedenle bu sevgili iki dostumu bu cesaretlerinden dolayı kutlarken  ticari hayatlarında başarılar diliyorum.

Mavi Nota Müzik Gazetesi olarak böyle bir kuruluşa sayfalarımızı açmak,  kentimize, çevre illere ve ülkemize böyle güzel bir girişimi duyurmak bizim için bir görevdi. Çünkü herşeyin iyice parayla ve paranın getirisi ile ölçülür hale gelen ülkemizde insan ilişkilerininde mekanikleşmesi sonucunda  aynı kulvarda koşan bizlerin birbirimize bir ölçüde de olsa destek olmamızın gerektiğini düşünüyorum.

Müfit Semih Baylan
Editör

 

      

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020