Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1762

Sanat Dünyasının Kara Pazar”ı - 31.03.2020

29 Mart Pazar sabahı, dünya basınına düşen bir habere göre, 20.yy’ın en avangard bestecilerinden, çok önemli rock operalarına besteleriyle imzasını atmış Polonyalı şef, hoca ve besteci Krzysztof Penderecki, Polonya’nın Krakov şehrindeki evinde 86 yaşında, ardında başarılarla dolu bir sanat geçmişi bırakarak vefat etmişti.

Vakit ilerledikçe Krzysztof Penderecki’nin vefat haberi , 86 yıllık ömrüne sı
ğdırdığı olağanüstü başarılarının kronolojisi ile dünyanın tüm büyük gazetelerinde yerini almaya başlamıştı.

Children of Men,
İnland Empire, Wild at Heart gibi fimlere besteleriyle hayat veren Krzysztof Penderecki’nin özellikle; Children of Men, Soundtracki ''Threnody For The Victims of Hiroshima'' dinlemeye değerdir.

***

29 Mart Pazar ö
ğle saatlerinde sosyal medyaya düşen bir duvar yazısında, Geleneksel Türk Sanat Müziği’nin günümüzdeki önemli temsilcilerinden, Türk Makam Müziği’nin önemli önderlerinden, uzun yıllar TRT Radyolarında Kanun sanatçılığı, idari görevler yapan, İTÜ TMDK’da dersler veren, öğrenciler yetiştiren, dinleyicilerin hafızasında yer etmiş onlarca besteye imza atan Devlet Sanatçısı Necdet Varol 95 yaşında İstanbul’da vefat etmişti.

Vefat haberi ile ilgili en ufak bir bilgi edinilemezken, sosyal medyada ya da guruplarda vefat ile ilgili en ufak bilgi bulunmaması üzücü bir durumdu. Kanuni Devlet Sanatçısı Necdet Varol’un gidi
şi, aynen büyük usta Cüneyd Orhon’un gidişi gibi sessiz ve sedasızdı. Sonradan ulaşğımız kaynaklar bu bilgi edinememeyi Covid-19 salgını ile ilgili alınan kararların etkisinin olduğunu ileri sürse de, bu tez şahsen beni ikna etmedi.

Sonuçta
İTÜ TMDK’nin sosyal medya gurubuna düşen kısacık bir bilgi notuyla, Devlet Sanatçısı Necdet Varol’un naaşının salgın gereği tören yapılmadan doğduğu yer olan Kireçburnu mezarlığında defnedildiğini öğrendik.

Hülasa ‘Vefa’kavramının
İstanbul’da bir semt adı olmaya devam ettiği gerçeği halen devam ediyordu.

***

29 Mart Pazar ak
şam saatlerinde, Devlet Tiyatrosu’nun emekli sanatçısı, tiyatro sanatını ve mesleğini aşkla yaşayan aktör, yönetmen ve hoca Nurtekin Odabaşı’nın vefat ettiği haberi düştü sosyal medyaya.

Tanrım bu nasıl bir ‘Kara Pazar’dı. Ülke ve dünya bazında sanata emek vermi
ş, öğrenciler sanat adamları yetiştirmiş sanatçıları verimli çağlarında bu dünyadan hem de aynı günde göçüp gidiyorlardı.

Onyıllar boyu, Edmon Morris’in
dağılan bir aileninin dramını anlattığı “Tahta Çanaklar” adlı oyununu oynamak istediğini söyleyen ve bu arzusunu Konya Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştiren rahmetli Nurtekin Odabaşı ile, Ankara Altındağ Tiyatrosu’nda bir prova arasında çaylı simitli kısa sayılamayacak sohbetim(iz) olmuştu. Mesleğini her an yaşayan, hem de aşkla yaşayan bir sanatçı, sanat adamı duruyordu karşımda. O kısa sayılamayacak ama beni hiç sıkmayan sohbette tonla şey öğrenmiştim rahmetli Nurtekin Odabaşı’ndan.

***

Sonuç olarak 29 Mart Pazar günü, sanat ya
şamımızın Kara Pazarı idi. Polonyalı şef, besteci  Krzysztof Penderecki, Geleneksel Türk Sanat Müziği’nin, Türk Makam Müziğinin önemli önderlerinden, Kanuni besteci ve hoca Devlet Sanatçısı Necdet Varol; Devlet Tiyatrosu’nun emekli sanatçısı aktör, hoca, yönetmen Nurtekin Odabaşı, ortalama altışar saat ile bu dünyadan geride onca yaşanmış bir ömür ve güzellikler bırakarak göçtüler.

29 Mart 2020 Pazar günü, tarih sayfasında “Kara Pazar” olarak yer aldı.

Aynı gün vefat eden bu üç de
ğerli sanatçıyı saygıyla anıyorum!


Müfit Semih Baylan
Editör


Foto
ğraf: Soldan Sağa, Krzysztof Penderecki, Necdet Varol ve Nurtekin Odabaşı

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021