Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1713

Antalya’da Üflemeli Sazlar Konseri - 03.02.2019

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Nefesli Çalgılar Konseri’nde Şef Erden Bilgen yönetiminde solistler; Christian Meyers(flügelhorn), Julian Lupu(trompet), Burak Baydar(trombon) ve Nikolae Bivol(korno)’e eşlik etti.

Konser için gelenler, kar
şılarında vurmalılar dışında sadece nefeslilerden oluşan bir orkestra buldular. Bu durum, tabiki programdan habersiz konsere gelenler içindi.

Şef Erden Bilgen ülkemizin en önemli trompet sanatçılarından biridir. Konserlerde genel olarak tamamını üflemeli eserlerinden seçiyor ve yönetiyor. İki konuk trompetçi de tanınmış sanatçılar; Hem Christian Meyer hem de Julian Lupu çok sayıda kayıt da gerçekleştirmiş sanatçılar. Julian Lupu’yu başarılı topluluklarımızdan Golden  Horn Brass’tan da tanıyoruz.

Konserin ba
şlamasıyla birlikte dinleyici de keyiflendi. İtalyan Kapriçyosu ve Özledik/İzindeyiz büyük beğeni aldı ve coşkuyla alkışlandı. Aslında program tümüyle çok güzeldi. Erden Bilgen düzenlemeleri de çok beğenildi. Astor Piazzola ve Libertango konserlerde en çok ilgi gören eserlerin başında gelir. Biz bu yaratıyı, E.Bilgen’in; trompet, trombon, korno ve orkestra için düzenlemesiyle dinledik.

Konserin ilk bölümünde seslendirilen eserler:

P.
İ.Çaykovski- İtalyan Kapriçyosu
Erden Bilgen-Özledik&
İzindeyiz
G.Gerschwin-Mavi Rapsodi (Arr.Erden Bilgen)
Dede Efendi-Yine Bir Gülnihal (Arr.Erden Bilgen)
C.Mangione-Children of Sanchez


Aradan sonra seslendirilenler de:

F.Von Suppe- Hafif Süvari Uvertürü
A.Piazzola-Libertango (Arr.Erden Bilgen)
D.
Şostakoviç-Waltz N(Arr.Erden Bilgen)
Z.de Abreu-Tico-Tico (Arr.Erden Bilgen)
A.Reed- Latin Fantezi (Arr.Erden Bilgen) idi.

***

Aralık 2018 ba
şında geri döndük Antalya’ya ve bugüne değin katıldığımız tüm konserlerde Aspendos salonunun, izleyici/dinleyici tarafından tamamen dolduruluyor olduğunu görüyoruz. Üflemeli Çalgılar Konseri’nde ise, hem salon hem de balkon tamamen doluydu, müthiş başarı. ADSO’nun, inanılmaz sayıda sanatsevere konser vermekten büyük keyif aldığını düşünüyorum. Aynı şekilde, dinleyici de orkestrasını keyifle dinliyor.

Bir türlü geli
şmeyen/düzelmeyen nezaket sorunu da var salonda. Konser bitimi, “bir daha” (bis)lar yahut alkışlarla uzayan bir zaman dilimi bu. Alkışlar sürerken bir grup dinleyici çıkış kapılarına yönelmeye başlıyor. Program süresince heyecanla dinlediği sanatçıları alkışlarla uğurlayacak, bir başka deyişle teşekkür edecekler. Bu kadar tahammül gösteremeyenler var! En çok dikkatimi çeken de; (bu hafta) dinleyicileri bırakalım, orkestrada yer alan piyanistin bile alkış süresini bekleyemeden gitmesiydi kulise.

***

8
Şubat Cuma akşamı ADSO Barış Manço’yu anıyor. Şef, Anıl Edibale, vokallerde; Evrim Özkaynak, Sedat Yüce, Ümit B. Tekinay. Bas Gitar Fatih Harmantepe, Davulda Ödül Ünal ve Elektro Gitar Burak Uslu

Not: Biletler kalmamı
ş!

 

      

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020