Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1612

Muhafazakarlık - 05.01.2015

Muhafazakarlık “muhafaza etmek”  korumak  anlamına gelmektedir. Kökleri antik çağa uzansada gerçek anlamda temelleri 18. yüzyılda atılmıştır.Muhafazakarlıkta din  de önemli bir yere sahiptir. Toplumda esen değişim rüzgarlarına  karşı olmaktır . Özgürlük yerine   cemaat bağlarının savunulmasıdır.   

 

İnsanın korkularına teslim  oluşudur . Kendisine benzemeyenden geri duruşu getirmektedir. “Biz babadan böyle gördük söylemini” de  içersinde  barındırmaktadır.

 

Serbest piyasa ekonomisi taraftarlığıdır. İçinde bulunduğu ekonomi politikanın ve toplum düzeninde en iyisi olduğunu var saymaktadır.

 

İktisadi politikalara ve toplumsal düzene getirilen eleştirilere de karşı çıkmaktadır. Ve sorgulayan teorinin karşıtı  durumundadır. Eleştirel düşünceyi de  tehdit olarak görmektedir.


Muhafazakarlıkta hak alınmamaktır, hak birileri tarafından bah
şedilmektedir. Erkek iktidarının da kadın tabusu özelliği de  yer almaktadır.

 

Muhafazakarlık insanoğlunun yanılabilirliğine ve yanlış işler yapmaya eğimli olduğunu da savunmaktadır. Olay ve olguların tanımlanmasında ve yönlendirilmesinde  toplumun yönetiminde ve değişmesinde dışarıdan bir ideale gereksinim duymaktadır.

 

Yeniliği de taze fikirlere de sıcak bakmayıştır. Yabancı kültür akımlarını da kendi dünya görüşüne göre kodlayarak bünyesine katmayı getirmektedir.Radikal dönüşümünde karşısında yer alarak,Aydınlanma felsefesine ve akla da karşı çıkmaktadır.

 

Hiç bir değişime de öncülük  de etmemektedir.  Rönesans, reformu da gerilemenin adımları olarak görmektedir.Geleneğe de önem vererek yerleşmiş adet ve kurumları da sürdürme eğilimindedir. 

 

Evrimi yavaş ilerlemeyi ve sınırlı reformunda insanlığın doğal durumunu yansıttığını belirtmektedir. Özel mülkiyetin kurumsallaşmasını da toplumsal istikrarı sağlamada önemli bir etken olarak görmektedir.

 

Muhafazakarlık, toplumda tutulması gereken ve gerekmeyen değerlere de toplumun refleksleriyle ulaşmaya çalışmaktadır.


Toplumun de
ğişmesine direnç göstermektedir.

 

Devletin kürtaj ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarını desteklemesini  de kabul etmemektedir.  Ayrıca insanların eşit olmadığını ve hiç bir zamanda olmayacağını savunmaktadır..Sosyal eşitlik ve sosyal adalet ilkesini de benimsememektedir.

 

Toplumsal yaşamın amacı  da özgürlüklerden öte otoridedir. Çoğunluk yanlısı olmayı getirmektedir.Değişime duyulan tepkiyi de ifade etmektedir.Tek düze ve tek ses bir toplum yaratmaya dayanmaktadır. Kökten değişikliğin de  karşısında yer alıştır muhafazakarlık.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020