Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Hayali Demirci
 
 
Yayımlanan Sayı : 1519

K.T.Ü. "Neşet Ertaş Anma" konseri - 24.12.2012

Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur; çünkü kötü insanların türküleri yoktur." demiş Hz. Ali türkülerin önemini anlatmak için. Hele ki söz konusu olan Neşet Ertaş ozanın türküleriyse. Bizlerde öyle yaptık.Kimi zaman türkülerle yol verdik hayatımıza. Kimi zaman ağladık kimi zaman güldük. Düğünlerimizde oynadık, yasımızda efkarlandık. Çünkü bizim, bize ait olan iç sesimizdi türkülerimiz. Bir de;  "Vefa nedir bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını giderken yaktığını yabana atmamandır’" demiştir Mevlana. Vefanın insan hayatında ki önemini belirtmek için. Evet tam bir vefa örneğidir gidenin ardından ;unutulmadığını, unutulamayacağını ve öğrettikleriyle hayatımıza yön vereceğimizi göstermek için adı altında toplanıp gideni anabilmek.

20 Aralık 2012 ak
şamı saat 19.30 ‘da K.T.Ü Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Programı Türk Halk Müziği Topluluğunun Şef Köksal Ayşan yönetimindeki "Neşet Ertaş Anma" konserini  salonu dolduran türkü severlerle birlikte zevkle dinledik. Konserin tamamını "Neşet Ertaş" a ait eserlerden hazırlanmış bir repertuar oluştururken, oğlu gibi örnek olan baba ozan Muharrem Ertaş’ında unutulmamış olması gözümüzden kaçmadı ve ayrıca takdir edildi.

Özenli hazırlanmı
ş repertuarın yanı sıra, özenli ve heyecan dolu; sorumluluk bilinci taşıyan gençlerimizi dinlemek ayrı bir güzellik olsa gerek . Türkü söylemek, dinlediğin zaman sadece söylenmek için söylenmiyor hissi uyandırır bende. Nedendir bilinmez ama söylerken anlamak, anladığını doğru aktarabilmek amacıyla, duygunu katıp karşı tarafa öyle yansıtılmalıdır diye düşünürüm hep.

Sanırım türkünün böyle bir tılsımı var bende yada sadece bende de
ğil …  Sahneden "Neredesin Sen" diye türküde içlenip haykırırken solist sanki gerçekten dinleyiciden ziyade sevgilisine söylüyor hissi veriyor bana. Farklı bir tılsım işte içime işleyen… Söylemek ve yaşamak yan yana duruyor. "Ah yalan dünya" derken söyleyen boş boş dünyaya bakıyormuş gibi hissediyorum. Türkü tadı denen söylem bu hissiyatı anlatıyordur belki de kim bilir? "Hep seninle yaşlanacağız büyük üstat" sloganıyla taçlanan konser kaybedilen değerlerimizin unutulmayacağını gösterdi bize o gece.

Şef Köksal Ayşan’ın koro yönetimini her zaman başarılı ve samimi bulmuşumdur .Sazlarını kontrol ederken, aynı anda korosuna cesaret veren, kendine has tavırlarından bahsetmeden geçmek istemem.

Derste nasıl bir ö
ğretmendir bilemiyorum lakin konser anında çocuklarını ürkütmeyen, hata yapsalar da hoş gören, hatta  hatalarını sırf moralleri bozulmasın diye üzerine alabilen özgüveni olan, kısacası gardı düşen bir kişi bile görse sahnede bu tüm koro olsa da anında toparlayabilme mahareti gösterebilen bir şef bana göre, Kimilerine göre işin artistlik boyutu olarak bakılıyorsa olsun artistliği de…

De
ğil mi ki tüm sanat dallarında az biraz olmasın artistlik. Sonuç olarak, konser amacına uygun bir şekilde, güzel bir anma konseriydi. Slayt gösterisiyle dinleyicinin ufkunu genişleten "Neşet Ertaş" ses kaydıyla başlayıp koronun devam etmesiyle süslenen, pırıl pırıl solistlerin ve koristlerin billur gibi türkülerini seslendirdikleri gecede; yaşadıkları, yaşattıkları ve vefa borcunu ödeyebilmek amacıyla özenle çalıştıkları, ,Trabzon’da futbol gecesine denk gelmesine rağmen doldurdukları tüm salonu konser sonuna kadar orada tutabilmeyi başardıkları için; Şef Köksal Ayşan nezdinde tüm öğrencilerini kutlar başarılarının devamını dilerim.

Daha sık türkü konserlerinde bulu
şmak ümidiyle, Hoşlukla ve türkü tadında kalın…

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020