Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Erkan Sevinç
 
 
Yayımlanan Sayı :

Led Zeplin’in Öyküsü (4. Bölüm) - 14.04.2006

Jimmy Page, 1975 de Marakeş’e gitti ve orada kendisini bekleyen Robert Plant’la buluştu. Amaçları Fas’ta sokak müziğini keşfetmek, bir sonraki albümlerine bir şeyler katacak deneyimler yaşamaktı. Bu arada gelen bir telefonla Page “Dazed and Confused” dizisinin kayıtlarını kontrol etmek için kısa bir süreliğine Londra’ya dönünce,Plant ta ailesiyle Rodos’a tatile gitti.Ne olduysa orada oldu.Robert’in kiralık arabası dev bir kayalığa çarptı.Eşinin kafatası,kolu,kalçası,kendisinin de dirseği ve ayak bileği kırıldı.Kaza tüm hesapları altüst edince grup elemanları iki yıl sürecek bu boşlğu “The song remains the same” filmiyle doldurdular.Robert ayakta duramadığı bu dönemi Londra’daki çiftlik evinde piyano tıkırdatarak geçirdi.Yeni albüm için bastırıyordu müzikseverler…

Tekerlekli iskemle ile söyledi şarkılarını stüdyoda Plant.. Yeni albüm hazırdı:Presence.. Albümde egemen olan Jimmy Page’dir. Nisan 1976 da piyasaya çıktığı gün altın plak ödülüne layık görüldü albüm… Page’e göre “En önemli Led Zeppelin albümü “Presence’tir. Albümün hemen ardından daha önce üzerinde çalıştıkları “The song remains the same”i piyasaya sürdüler. Aynı adlı filmde grup elemanları 73 yılında Madison Square Garden’da verilen konser görüntülerinin yanında ayrı ayrı ve gizemli kılıklarda görülüyorlardı. Örneğin Robert at üzerinde mitolojik bir kahramanı, John Paul maskeli bir süvariyi, Jimmy büyücüyü canlandırıyordu. John filmde ailesiyle birlikte yer almıştı. Filmde grubun menejeri Peter Grant da bir mafya babasını oynuyordu.

1977 grubun üzerinde yine kara bulutların dolaştığı bir sene oldu. Amerika turnelerinde Oakland Stadyumunda Peter Grant ve John Bonham bir güvenlik görevlisini kıyasıya dövdüler. Nedenleri John’un oğluna kötü davranılmasıydı. Hapisten zor kurtuldu ikili… Bu kez New Orleans konseri sırasında yeni bir kötü haber aldılar. Robert’in küçük oğlu Karac mikrobik bir enfeksiyondan ölmüştü. Plant turneyi yarıda keserek hemen ailesinin yanına döndü. Geri kalan konserler iptal edildi. Medya olayın yalan olduğunu, grubun dağılma aşamasında olduğunu yayıyordu. Bunalıma girip ortalardan yok olan Robert’i Jimmy bir taktikle tekrar kazandı. Roy Harper’in Led Zeppelin’e katılacağı dedikodusunu yaydı ortalığa… Led Zeppelin kurulmadan önce Page’in Harper’la bir albüm yaptığını bilen Plant olayı duyunca hemen gruba geri döndü. Ve grup yeni bir albüm için Stockholm’a gitti.”In through yhe out door” albümünde bu dönemi en sağlıklı geçiren John Paul Jones besteleri ağırlıktadır ve Latin Amerika havası taşır. Altı değişik kapak tasarımıyla yayınlanan albümde grup hoş bir espri yapmıştır. Plağın dışı sarı bir paket kâğıdı ile kaplanmıştı. Kargo ile gönderilen değerli eşyalar gibi ön yüzünde grubun ve albümün ismi, arka yüzde içerdiği şarkılar ve Swan Song’un logosu vardı. Albüm kısa sürede 4 milyon sattı ve platin plak kazandı.

Tüm ikazlara rağmen John Bonham çok içiyordu. Nurenberg konserinde 3.şarkıdan sonra yere yıkılarak konserin bitmesine neden olacak kadar..Münih konserine “Bonzo”ya ders olsun diye Bad Company’nin davulcusu Simon Kirke ile çıktılar. İki gün sonra tekrar birlikte çıktıkları Berlin konserinin son birliktelikleri olacağını nereden bilebilirlerdi ki..Avrupa turnesini tamamlayınca Amerika turnesinin hazırlıklarına başlamışlardı. 1980 sonbaharında Jimmy’nin Windsor’daki malikanesinde bir araya geldiler hazırlıklar için..Bonzo sabahtan içmeye başlamıştı yine..Akşama kadar prova yaptılar. Hem içkiden, hem de bütün gün aralıksız baget sallamaktan içi geçen Bonzo’yu yatağına kaldırdılar. Bir daha da göremediler onu.. Bonzo yatağında ölü bulundu. Ölümün arkasından grubu dağıtma kararı geldi. Led Zeppelin efsane olmuştu artık..”Coda” albümü John’un ölümünden sonra piyasaya sürüldü. Sözleşmenin şartlarını yerine getirmek için Plant, Page ve Jones hazırladı albümü.. Niyetleri bir derleme ile 12 yıllık kariyerlerinin bir profilini vermekti. “Coda” yayınlandığında tekrar kuruluyorlar dedikoduları yayıldı ortalığa..John Bonham’ın oğlu Jason da iyi bir davulcuydu çünkü.. Page böyle bir şeyin olamayacağını şu sözlerle anlattı hayranlarına..

“Gerçekten imkânsız artık devam etmemiz… Bütün bu yaşadıklarımızın ışığında şarkılarımızı bir öyle, bir böyle değiştirir, söylerdik. Ancak bir başka davulcu ile olamazdı bu.. Geçmişte de şimdi olduğu gibi birbirimize büyük saygımız vardı ve böyle sürmeliydi..”

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020