Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Cenk Erdem
 
 
Yayımlanan Sayı : 902

O İstanbul’a biz ona âşık... - 11.12.2009

Albümleriyle aşkı hatırlatan, sesiyle büyüleyen ve dünyanın her yerinde hayranları olan Monica Molina, son albümü Autoretrato’da bir sürpriz yaparak, İstanbul’u albüm kapağına taşıdı ve böylece her fırsatta bahsettiği İstanbul aşkını ölümsüzleştirmiş oldu. Albümdeki İstanbul fotoğraflarıyla, milyon dolarlık bir Türkiye tanıtımı projesinin de bir parçası olan yıldız 12 Aralıkta yepyeni sürprizleri ile İstanbul’a geliyor. İş Sanat’ta gerçekleşecek olan konser öncesi sohbet ettiğimiz Molina; müziğin sıkı bir çalışmayla ve deneyimle öğrenildiğini ve bu süreçte kendi hakkında da yeni şeyler keşfetmeye devam ettiğini söylüyor. Güzel şarkıcının aynı zamanda anne olduğu da aklımıza geliyor. Hem bir anne hem de bir şarkıcı olarak sorumluluklarını nasıl dengelediğini merak ediyoruz ve soruyoruz. Monica Molina bu işin hiç de göründüğü kadar zor olmadığını savunuyor.

Türk izleyicisini seviyorum

Ablası da aktris olan Molina, sinemada da çok kez profesyonel denebilecek kadar göründü. Hatta şu aralar TVE’de yayınlanan bir diziyle oyunculuğa televizyon ekranlarında tekrar geri döndü. İspanya İç Savaşı’nı anlatan, daha şimdiden ödüle doymayan dizide güzel müzisyen aynı zamanda şarkıcı olan bir ajanı canlandırıyor ve bu işten çok keyif aldığını söylüyor.

Kardeşi Noel Molina ve Paco Ortega ile ortak şarkılar yazan Molina bu durum neticesinde şarkılarının pozitif, ışık dolu birine iyi gelebilecek şarkılar olduğunu söylüyor. 2002 yılında Latin Grammy Ödülleri’nde En İyi Şarkıcı dalında aday gösterilen Molina; Cesaria Evora, Mariza, Maria Betania, Amelia Rodrigues’i beğeniyor. Tabii Türk şarkıcıları da es geçemiyoruz söyleşimiz sırasında. Hatırlayanlar olacaktır, geçtiğimiz yıllarda Leman Sam’la aynı sahneyi paylaşan Molina, Sam’la beraber şarkı söylemenin olağanüstü keyifli olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor sözlerine: “İlk başta çok heyecanlıydım, Leman Sam’ın bütün şarkılarını dinledikten sonra Ağıt şarkısını öğrenmeye çalıştım, çok hüzünlü bir şarkı olduğunu hissetmiştim. Beraber çalıştık ve hazırlandık... Leman da şarkılarımdan Pequeno Fado’u çalıştı, beraber şarkı söylemek olağanüstü bir keyif oldu. Seyirciden muhteşem ve sıcak bir tepki aldık. Şimdi kendimi hem yıllardır beraber çalıştığım ekip Pasion Turca ile arkadaş gibi olduğum için hem de izleyiciyle bu kadar sıcak bağ kurabildiğim için Türk izleyicisine daha yakın hissediyorum...”

Önemli olan müziğin dili

Türkiye’de bir anlamda özel bir dinleyicisi olan Molina Türk dinleyenleriyle olan bağını bir “sihir” olarak nitelendiriyor ve bu sihiri “Hangi dilde söylediğiniz önemli değil, müziğin geçirdiği tüm duyguları herkes alabiliyor. Çok güzel bir deneyim, izleyiciyi hayal ettiğimden daha yakın hissettim. İzleyici sıcaktı ve kendimi evimde gibi hissettirdi... Olağanüstü bir sıcaklık yakaladık” şeklinde açıklıyor. Son albümüyle Türk dinleyenlerinin gönlüne taht kurmasının diğer bir sebebi de albümünün kapağındaki İstanbul fotoğrafları... Bu fikrin nasıl doğduğunu sorduğumuzda ise Molina gayet samimi bir şekilde İstanbul’a âşık olduğunu söylüyor.

Fikir, menajerliğini yapan ve Kültür Bakanlığı’nın İspanya’daki PR sorumlusu olan Passion Turca’nın projesi olarak ortaya çıkmış. Son olarak 12 aralıkta İş Sanat’ta gerçekleşecek olan konser hakkında konuşuyoruz. Molina bu gece için oldukça heyecanlı. Türk dinleyicisi albümlerimi sevdiğini bildiğini ve bu konserde bizler için sürprizleri olduğunu söylüyor. Bize de 12 aralık gecesini heyecanla beklemek kalıyor.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020