Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 829

Cumhuriyet’çi şefe sürgün gibi tayin... - 17.07.2009

Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan ve bugün gazetemizde de yer alan Sera Tokay söyleşisini yayımlarken, posta kutumuza düşmüş olan ancak gazetemizde haber olarak yer vermediğimiz İnci Özdil olayını şimdi Sera Tokay olayı ile birlikte yayımlamayı uygun buldum.

Zira iki kadın orkestra şefimizi birbirine çok benzeyen çilesini birlikte anmak istedim.

Bildiğiniz üzere Türkiye'nin ilk kadın orkestra şeflerinden olan Antalya Senfoni Orkestrası Şefi İnci Özdil'in başı dertten kurtulmuyor. 2 yıllık görev süresinde 4 yönetim kurulu toplantısına katılmadığı gerekçesiyle ceza verilen Özdil, önce geçici görevle İstanbul'a gönderildi. 53 gün sonra Antalya'ya geri gönderilen Özil'in tayini, 24 saat geçmeden bu kez Bursa Senfoni Orkestrası'na çıktı.

Antalya Senfoni Orkestrası'nı 1997 yılında kendi çabalarıyla kuran ve yurtdışında çok sayıda konser veren Özdil, “Ülkemin bursu ile okudum, karşılığını ödeyeceğim” diyerek kendisine yurtdışından gelen teklifleri hep geri çevirdi.

Özdil'in tayin krizi 2007'de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Antalya'da düzenlenen cumhuriyet konserinin ardından başladı. Bu tarihten itibaren başı soruşturmalardan kurtulmayan Özdil, iki yıllık görev süresinde dört yönetim kurulu toplantısına katılmadığı gerekçesiyle ceza verilerek, geçici görevle İstanbul'a sürüldü.

53 gün İstanbul'da görev yapan Özdil, Antalya 3. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Dava sonuçlanmadan bir hafta önce Özdil, yeniden Antalya'ya geri gönderildi. Ancak 24 saat geçmeden bu kez Bursa Senfoni Orkestrası'na şef olarak gönderildi. Bu arada dava lehine sonuçlanırken, Özdil, yeni görevi için Bursa'ya gitti.

Tabii bunun üzerine çeşitli sivil toplum örgütlerinden “Sürgünü kınıyoruz” sesleri yükseldi.

Antalya Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Türkiye Tabiatı Koruma Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği gibi 20'ye yakın dernek ise, İnci Özdil'in geri dönmesi için kampanya başlattı.

Tabii gördüğünüz üzere sadece kampanya başlatılır, kampanyayı başlatanlar kampanyayı başlattıkları ile kalırken, sürgünü yapanlar ise sürgünü devam ettirmekte kararlılıklarını ortaya koyarlar.

Bu dün böyle olmuştur, bugünde böyle olmaktadır.

Yüzü kızaran, utanan kimse olmayacağından bu iş böyle devam eder gider.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın…


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020