Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Trabzon seçkin kültür şahsiyetlerinden Ahmet Selim Teymur’u vefatının 36. yılında anıyoruz! - 03.04.2021Bugün, Trabzon şehir kültürünün yakın tarihinde yer almış çok önemli bir figür; yargıç, hattat, hoca, müzisyen, yazar, fikir ve kültür adamı, Trabzon beyefendisi, çelebi ruhlu insan Ahmet Selim Teymur'un 36. ölüm yıldönümü.

Ahmet Selim Teymur, 1995 yılında kaybetti
ğimiz merhum Sabahattin Kundupoğlu yönetimindeki Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu'nda uzun yıllar hocalık yaparak GTSM'nin (Geleneksel Türk Sanat Müziği) klasik anlamda sevilmesinde çok büyük katkıları olmuştur. Yüksek kent kültürüne haiz zevk anlayışı onun seçkin duruşundaki en önemli hazinesiydi.

Müzik çalı
şmalarında en önemli eseri olan Türk Müziği Nazariyatı adlı eseri, nazariyatta önemli ve seçkin bir yere sahiptir. Girift bir müzik olan GTSM'yi onun kadar sade ve anlaşılır bir dilde yazan bir müzik nazariyatçısı henüz çıkmamıştır. Ahmet Selim Teymur tarafından üç cilt halinde yayımlanan bu eser yakın geçmişte toparlanarak tek cilt halinde yeniden yayımlanmıştır!

Ahmet Selim Teymur (kendi tabiriyle) amatör ölçülerde tambur icracısıydı. Onu dinleyenler, tambur üslubunun “Tamburi Cemil Bey’in hafif titrek bir tad bırakan” üslubuna benzedi
ğini söylerlerdi. Klasik zevke haiz birkişi olması nedeniyle, piyasa tarzını beğenmez, kendi yüksek zevk sansürüden geçirdiği eserleri çalıştırdığı Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği Klasik Türk Müziği Korosu’nda uygulardı.

Rahmetli Ahmet Selim Teymur, Kıyı Dergisi'nin kurucu babasıdır. 60'ların ba
şında Trabzon Ganita (Kanita) Mahallesi'nde Güzelhisar'ın ve o tarihte Trabzon'un en kuzey ucu olan noktada bulunan ve mahallenin adını alan Ganita Çay Bahçesi'nde (şimdelerde de aynı adla aynı mevkide bir çay bahçesi bulunmaktadır)  Necmi Duman, Zeyyad Nemli, Adnan Topsakal ve Rasim Şimşek gibi arkadaşları ile kurduğu Kıyı Dergisi kendisinden sonra da devam ettirilerek Trabzon'un yerel yazın tarihinin ötesinde ülke yazın hayatında da önemli bir yer tutmuştur. Bu süreç içinde Gündoğdu Sanımer, Ahmet Özer, Mustafa Reşat Sümerkan, Arslan Pulathaneli gibi Trabzon’un kent soylu isimleri dergi ile özdeşleşmişlerdir.

Ahmet Selim Teymur'u anlatırken onun nüktedan yanını anlatmadan geçemeyiz. Foto
ğraf merakı da olan ve bu yolda çalışmaları hatta sergileri olan Ahmet Selim Teymur 1966 yılında rahmetli Orhan Karaali'nin 24 Şubat Kitabevi'nde bir fotoğraf sergisi açar. Bu serginin kuşkusuz en ilginç fotoğrafı simsiyah bir panoramik dikdörtgenden oluşan ve altında 'Trabzon'un geceleyin Boztepe'den görünüşü' yazan fotoğraftır. Ama fotoğraf simsiyahtır. Aslında bir fotoğraf değildir, Siyah bir fon kâğıdıdır. İşte espri burada başlar. Çünkü o tarihlerde Trabzon'un elektriği Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan Hidroelektirik santralinden gelmektedir ve sık sık yağan yağmurlar yüzünden oluşan sel, santralin çalışmasına engel olduğundan sık denecek düzeyde ve özellikle akşam saatlerinde elektirik kesintisi oluşmaktadır.

Gazetelerde kö
şe yazarlığı da yapan Ahmet Selim Teymur, Mehmet Naci Özkan’ın Kuzey Haber Gazetesi’nde yazılarını neşrederdi. Seçkin bir şahsiyet olması nedeniyle okurlar tarafından yazılarına itibar edilirdi.

Rahmetli Ahmet Selim Teymur ile ilgili daha çok
şey yazılabilir. 1995 yılında TV61 desteği ile İbrahim Dizman’ın senaryosunu yazdığı gazetemizin imtiaz sahibi Müfit Semih Baylan’ın yönetmenliğini yaparak çektiği Ahmet Selim Teymur belgeseli, televizyon belgeseli dalında bana TGC Basın ödülü ile birlikte seçkin belgesel ödüllerine layık görülmüştü.

Üstadı 3 Nisan 1985 günü geçirdi
ği bir kalp krizi sonucunda kaybettik.

Uzun yıllar makalelerini yayımladı
ğı Trabzon Kuzey Haber Gazetesi önünde tören yapıldı. Büyük bir kortej eşliğinde İskenderpaşa Camii’ne getirilen naaşı, kılınan cenaze namazından sonra Trabzon Asri (Sülüklü) Mezarlığı’nda 5 Nisan 1985 günü toprağa verildi.

36. yılda saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021