Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1783
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Pandemi zirve yapmasına ve sokağa çıkma kısıtlaması dâhil birçok ciddi tedbir kararına rağmen konser programları iptal edilmeyen Ankara Operası Orkestrası sanatçıları, kendilerini Sağlık Bakanlığı’na ihbar etti. - 18.11.2020Türkiye'de sürecin başından bu yana en yüksek hasta sayısına ulaşan Covid-19 pandemisi sanat dünyasını tarihinde görülmemiş biçimde sansasyonel olayların yaşanmasına neden oluyor.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçıları, kendilerinin ve ailelerinin sa
ğğının dolayısıyla hayatlarının riske edildiğini kaydederek uzun bir süredir provaların ve temsillerin iptal edilmesinden yana tavır almışlardı.

21 Kasım 2020 Cumartesi günü saat:15.00’de gerçekle
şmesi planlanan “Operet Gecesi” adlı temsilin provası için toplanan Ankara Devlet Operası ve Balesi orkestra sanatçıları maske kuralının uygulanmaması,  tüm çabalarına rağmen yönetimce tedbir alınmaması ve 20 civarında nefesli çalgının görevlendirilmesi ne tepki gösterdi.

Nefesli çalgıların dört metreye kadar üfleyerek aeresol ta
şıdığı bilimsel olarak ispatlanmışken, tedbir alınmayıp tüm orkestranın risk altında kaldığını, bunu defaten dile getirdikleri halde idarenin bu konuda tedbir almadığını belirten orkestra sanatçıları şikâyet ettikleri konuya idarece bir çözüm getirilmeyince çareyi Sağlık Bakanlığı’nın ihbar hattına durumu ihbarda bulunmakta buldu.

Prova sırasında Sa
ğlık Bakanlığı İhbar Hattı'nı arayan sanatçılar, maske kuralının ihlal edildiğini bildirdi. Bakanlık ihbarı polise yönlendirdi ve ihbar üzerine harekete geçen ekipler çok kısa süre içinde provanın yapıldığı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Büyük Tiyatro’daki salonuna intikal etti.

Provanın yapıldı
ğı salonda çok hareketli saatler yaşandı. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin müdür ve tüm yöneticileri ile opera genel müdürü ve diğer yetkililer de polisin salona gelmesi üzerine provanın yapıldığı salona geldiler. Polis tarafından tutanak tutulup prova iptal edildi. 21 Kasım 2020 Cumartesi saat 15.00'te planlanan konserin akıbeti ise resmi olarak bilinmiyor. Ancak bu temsilin iptal edildiğine dair kulis bilgileri geliyor.

Ankara Devlet Opera ve Balesi temsil provasında bugün ya
şanan bu hareketli saatlerin operaya ait diğer bölgelerde de domino etkisi göstermesi beklenirken Antalya ve Samsun Devlet Operalarında provaların iptal edildiğine dair kulis bilgileri tarafımıza ulaşırken, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde 21 Kasım 2020 Cumartesi günü Saat: 15.00’de Yerelden Evrensele adlı temsilin gerçekleşeceği ve herhangi bir iptalin söz konusu olmadığı gelen bilgiler arasında.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı'nın, opera ve senfoni orkestralarında sadece yaylı çalgıların konserlerde yer alması ve konserleri bu şekilde gerçekleştirilmesi yolunda çalışmalar yaptığı ve bu uygulamaya kısa bir süre içinde geçeceği de kulislerden gelen bilgiler arasında.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020