Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Devlet Tiyatrosu eski Genel Müdürü Yücel Erten, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın Zeki Müren Şarkıları görevlendirmesiyle vereceği bayram konserini yorumladı. - 13.05.2020Devlet Tiyatrosu eski  eski Genel Müdürü, Yönetmen ve Oyuncu Yücel Erten, Antalya Opera ve Balesi’nin Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın kişisel projesi  olan “Zeki Müren Şarkıları” konserinin, TRT’nin Şeker Bayramı yayın programı dahilinde, bayramın birinci günü yayınlanması planlanan, Denizli Hierapolis’teki program çekimi için, pandemi şartlarına rağmen zorunlu görevlendirilmesine dair  yaşanan gelişmeleri Tiyatro Dergisi’ne tarihe geçecek net sözlerle yorumladı:

Yücel Erten: “Padi
şahlık Düzeninde Kapıkulları Da Azıtmaya Başlar!”

“Ödenekli sanat kurumlarını, padi
şahlık düzeninden cumhuriyet düzenine kavuşturmak için 30 yılı aşkın mücadele ettik. Başaramadık. O başarısızlıkta salt siyasal erkin iştahsızlığı değil, sanat kurumlarını oluşturan tabanın seçilmiş ilgisizliği ve bilinçsizliği de büyük rol oynadı. Tepkisizlikle, vurdumduymazlıkla, sessizlikle, pısmakla, sinmekle harcanmış onyılların varacağı yer, burasıymış demek ki…

Aziz Nesin’in deyi
şiyle, geleneğimizde şöyle bir şey var: “Padişahtır, azıtmak adetidir.”  Gelgelelim iş orada bitmez. Padişahlık düzeninde kapıkulları da azıtmaya başlar! Vay gelmiş temel insan haklarının, anayasanın, yasanın, tüzel kişiliğin, sanatın, kurumun, aklın, mantığın, vicdanın başına!…”

Devlet Tiyatrosu eski genel müdürü Yücel Erten’in konuyu yorumlayan sözlerinde, sanat kurumlarının bugün neden bu halde oldu
ğuna dair söylediği, “O başarısızlıkta salt siyasal erkin iştahsızlığı değil, sanat kurumlarını oluşturan tabanın seçilmiş ilgisizliği ve bilinçsizliği de büyük rol oynadı.” sözleri, gelinen son durumu net bir biçimde ortaya koyması açısından tarihe geçen sözler olarak yerini aldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında Sa
ğlık Bakanlığı tarafından haftalardır sosyal mesafenin korunması gerektiği uyarıları yapılırken ve her türlü sportif, kültürel, sanatsal faaliyetlere sınırlandırma getirilip hatta hemen tüm faaliyetler iptal edilmişken, geçtiğimiz günlerde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın “Cumhurbaşkanlığı görevlendirmesi” vurgusu yapılarak kişisel projesi “Zeki Müren Şarkıları” konseri  için Antalya Opera ve Balesi sanatçılarını pandemi önlemlerine rağmen görevlendirme yaparak, Denizli Heirapolis’te 14 Mayıs’ta TRT için yapılması planlanan televizyon çekimi ortaya çıkmış ve bunun üzerine  Antdob Müdürü Ziya Güçkan görevden alınmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021