Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Zeynep Tanbay “Araz”la Bodrum Kalesi’nde idi… - 19.07.2011Zeynep Tanbay Dans Projesi, 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Bodrum Kalesi’nde bir gösteri gerçekleştirdi. Gösteriyi 500 civarında sanatsever izledi.

2000 yılında balerin Zeynep Tanbay tarafında kurulan “Zeynep Tanbay Dans Projesi” ülkemizdeki en önemli modern dans topluluklarının başında geliyor. Sadece bir dansçı değil, aynı zamanda “yaratıcı ve özgün bir koreograf” olarak da tanınan Tanbay ve ekibinin Bodrum Kalesi’nde sergilediği gösteri kesintisiz 70 dakika sürerken, 13 kişiden oluşan ekip, gösteriyi izleyenleri büyüledi.

Koreografileri ve performansları Eleştirmenlerce “bedenin şiiri” olarak nitelendirilen Zeynep Tanbay, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde “Araz” adlı gösteriyle seyircisinin karşısına çıktı. Engel & Völkers’in etkinlik sponsoru olduğu gösterinin ana sponsorları ise bu yıl festivalin de destekçileri olan Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi idi.

Tarihi Bodrum Kalesi’nde gerçekleştirilen gösteri modern dans tutkunları için unutulmaz bir şölene dönüştü. Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin sergilediği gösteriyi sanatseverlerin yanı sıra Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay da ailesiyle birlikte izledi.

Koreografisini Zaynep Tanbay’ın yaptığı gösteri adını bugün Özlüce olarak bilinen Van’ın Araz köyünden alıyor. Gösteride yere çizilmiş kırmızı çizgiler ise insanların etraflarına çektikleri ya da çekilen sınırları, sıkışmışlığı, yabancılaşmayı, ötekileştirilmişliği ve göçe zorlanan hayatları anlatıyor. Tanbay, siyasi ya da sosyolojik bir idealden öte yorumu seyirciye bırakıyor. Sıkıştırılma, yabancılaşma ya da ötekileştirilme gibi kavramların hangi perspektiften algılanacağı tamamen izleyicinin yorumuna açık.  

Her yıl farklı koreografilerle sahnede yerini alan Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin 2010 yılında ilk kez sergilediği Araz adlı gösteri, bugüne kadar aralarında Atina Festivali, Sofia Dans Week, Kaş Festivali de olmak üzere Stuttgart, Berlin ve daha birçok Avrupa ülkesinde sergilendi. Gösteri sonrasında modern dans topluluğu sanatseverlerce ayakta alkışlandı.

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 23 Temmuz Cumartesi akşamı Eklisia’da gerçekleştirilecek olan Julian Gorus piyano konseriyle devam edecek.

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve

Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank                  Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Lizst’in 200. Doğum Yılı Konser

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

 23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

 29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos   –  Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto-2 virtüöz - 2 piyano’. Lizst’in 200. Doğum yılı Konser

5 Ağustos   -   Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri

6 Ağustos    -  Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı ( Piyano)

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül             Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

Konserlerin başlama saatleri 21:30


Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

Ankara'da Kuğu Bale Stüdyosu'nda başlayıp, New York'ta Martha Graham Dans Topluluğu'na uzanan zor ve uzun bir yolun sonunda oluştu Zeynep Tanbay Dans Projesi. Türkiye'deki dans izleyicisi Zeynep Tanbay'ı 2000 yılındaki ilk gösteri ile sadece muhteşem bir dansçı olarak değil, aynı zamanda yaratıcı ve özgün bir koreograf olarak da tanıdı. Zeynep Oral, Milliyet gazetesindeki “Esintiler” köşesinde "sahnede Zeynep Tanbay'ı izlerken, dansın "sesini" duyuyordum, dansın "rengini" görüyordum... Biz sadece teknik değil, yalnız ve yalnız bedenin şiirini, bugüne dek benzerlerine hiç rastlamadığımız bir şiiri izliyorduk" (6 Nisan 2000) derken, onun dansının büyüsüne işaret ediyordu.

2000 yılında Zeynep Tanbay Dans Projesi adı altında Cemal Reşit Rey, 2001'de İş Sanat ve 18. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nde gösteriler gerçekleştirdi. 2002'de 2. İstanbul Uluslararası Dans Festivali'nde konuk sanatçı ve 13. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali'nde Genco Erkal'ın yönettiği "Nazım'a Armağan" da koreograf ve dansçı olarak yer aldı. 2002’de 2. İstanbul Uluslararası Dans Festivalinde, Zeynep Tanbay Dans Projesi, 2003 yılında 31.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali ve 1. Bodrum Uluslararası Bale Festivali'ne, 2005'de Şimdi Stuttgart Festivali'ne (Stuttgart) katıldı.


2006'da Akbank Sanat'ın sponsorluğu ile Zeynep Tanbay Dans Projesi adı altında bir topluluk kurdu. Zeynep Tanbay, Akbank Sanat'ta Dans Atölyesi'nin yöneticisi ve Zeynep Tanbay Dans Projesi'nde dansçı ve koreograf olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye'de bugün sadece Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin bünyesinde kurulmuş olan Modern Dans Topluluğu bulunmakta. Bu topluluğun dışında, İstanbul da dahil, devletin kurduğu başka bir profesyonel dans topluluğu yoktur. Zeynep Tanbay Dans Projesi, 2000 senesinden beri devletten bağımsız olarak çalışan ve dünyanın en önemli koreograf ve dansçılarının da katılımıyla çıtasını yükseltmiş, Türkiye'deki tek profesyonel modern dans topluluğudur

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021