Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1772
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Yeşim Gökalp
 
 
Yayımlanan Sayı : 1660

Konservatuar yıllarımdan bugüne İlhan Hoca - 01.12.2016

İlhan hoca ile ilk tanışmam Konservatuvar daki Piyano Öğretmenim Prof.Ayşe Savaşır ,a ithaf ettiği Çocuk Parçaları ni Baran a calmam için beni yönlendirmesiyle oldu. Piyano eserlerine ilgim  o günlere dayanır. Ankara Cebeci deki Konservatuvar da olan üst kattaki Solfej derslerini yaptığı oda. İlk derse gittiğimde niye bu kadar renkli kalemler le çalışıyor kafası karışmıyormu diye düşündüğümū hatırlıyorum. O zaman 10 yaşında idim sanırım.  ama sonra eserlerini çalıştıkça yalnız biri gibi görünse de çok renkli bir kişilik ve eserlerindeki pasajlar üzerinde yaptığı titiz araştırmalar onu tek başına düşünmeye, okumaya ,ve üretmeye itmis Bu bana yanlış gelen birşey değil Hocaya bir kez neden telefon ,cep telefonu ,televizyon ,gibi iletişim araçlarını kullanmiyorsunuz soruma yanıtı ben kitap okumayı, yürümeyi ,ve gençlerle iletişimi, sohbeti , tercih ediyorum çünkü öbür türlüsü beni daha çok bloke ediyor diye anlatmıştı doğrusu ona hak vermeden edemedim. Bu zeki kişilik ancak kendi kendine derin bir düşünce ve araştırmayla yoluna devam edebilirdi. Yaklaşık 10 yıldır eserleri üzerine kendisiyle sohbet etme ve çalışma fırsatı yakaladım. Bundan son derece memnunum çünkü besteciyi tanımadan eserleri üzerine konuşmadan icra etmeye çalışmak çok doğru bir durum aslında değil ama her zaman nasip olan bir imkan da değil. 

 

Beni bu özgün ve ilk icra larla ilgili arşiv çalışmasına yönlendirme çabasını  geçen yıllarla çok daha iyi anladım. Bu öncelikle çok önemli bir millî miras sonra bana müziği çeşitli açılardan daha geniş bir tablo ile görmemi sağladı bu makamlar konusundaki merakımı oluşturduğu gibi  ayrıca ilhan hocanın yurtdışındaki ilk eserlerini tanittigim yerlerde dikkat çeken unsur olarak ülkesinin halk temalariyla çağdaş müziği birarada kullanabilen az besteciler arasında oluşunu bir kez daha gösterdi .Onunla ilgili yazacak çok şey var. Yakında çıkacak CD de yer alacak son üç eserini daha önce hiç yapmadığı halde önden dinlemek istedi. Düşüncelerini biliyor olmak beni biraz da olsa rahatlatiyor. Merakı eserlerini ne kadar anladigim ve yorum olarak yaklaştığım üzerine idi. Bunun üzerine yinede kendisine yönelttiğim sorular oldu. Bana dediği şunu bil ben eserlerimde hiçbir ölçüyū tam netlestirmeden ve araştırmadan yazmam buna seneler dahil dedi. Sonuçtan çok memnun olduğunu sabırla üzerine gittiğim için çok sevindigini söylemişti. 

 

Sayın Hocam az eser verdiğinizi düşünebilirler bunun içinde cevabınız olduğunu biliyorum.

 

Önce eldekileri icra etmek ve tanıtmak besteciyi anlamak gerek arkadan yenileri gelecektir.

 

 

1 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020