Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 63 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1523

Oligarşinin Bin Bir Yüzü - 21.01.2013

Oligarşi, Yunanca “oligarcia” sözcüğünden köken almaktadır. Az sayıda kişinin egemenliği anlamına gelmektedir. Topluma ait zenginliğin büyük ve kritik kısımlarına hakim olmalarıdır.

 

Baskıların hak ve özgürlüklere karşı yoğunlaştırılmasıyla sosyal ve siyasal hakların sınırlandırılmasıdır.  Şovenizm ve  her türlü gericilik te desteklenerek  uygun zeminin yaratılmasıdır.

 

Oligarşi için  yapılanlar ve gerçekleştirilenler kendisine hizmet ediyorsa ona  uygundur. Soru sormak,eleştirmek hızlı kontrol etme ve hesap verme  etkili bir şekilde  işlememektedir.

 

Bu zümre kendi siyasi ekonomik ve çıkarları için ülkenin insanlarını harcamaktan da çekinmezler .

 

Oligarşinin işlevi,  kendisini oluşturan sınıfların düzenini devam ettirmesi için toplumdaki sosyal patlamaları engellemek ve  toplumdaki  dengesizliği gecici  olarak düzenlenmesidir.

 

Egemen anlayışın “istikrar” a vurgu yapmasındaki temelde budur.  Aralarındaki rekabet ne olursa olsun ücretlerin düşük olması onlar için uygundur.

 

Bir bakarsınız gerici olmanız istenir sonra gericilerin kralı diye gösterdiği yapılanmaları  getirir. Önemli  olan şudur ki kim daha iyi yaparsa  o  güce sahip olur.

 

Bu sistem  kendisini ayakta tutabilmek için geniş ittifaklar gerçekleştirmektedir. Emperyalizm ve tekelci burjuvazinin   üstünlüğü yer almaktadır.

 

Oligarşi kendi içinde iktidar çatışması yaşamaktadır. İktidarı alan da daha çok kazanmaktadır.

 

 Egemen  olanlar hiç bir dönemde zarar görmemektedir ve rahatlık içinde olduklarından gücü elinde tutarlar. Afrika atasözünün dediği gibi “ Filler tepişir çimenler ezilir”.Ezilen ve baskı görende halktır. Eken de biçende, üretende  ve her türlü fedakarlığı yapmaktadır.

 

 Bu konuda yapılması gerekense  tam bağımsızlıkla birlikte halk iradesinin tam olarak yönetimde olmasıyla birlikte üretenden yana olan anlayışın yerleşmesi ve soru sormak,eleştirmek hızlı kontrol etme ve hesap verme  etkili bir şekilde  işlemesinden geçmektedir.

ozgur694@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020