Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 61 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1454

Avrupa'da 'klasik' turu - 28.05.2012

Klasik müzik-opera tutkunları iç,in iddialı programlara sahip 'yaz festivalleri' dönemi başlamak üzere. Avrupa'daki iddialı 'klasik' festivallerini derledik

 

Verbier Festivali

(20 Temmuz-5 Ağustos)
Günümüzün farklı ku
şaklardan gelen ünlü virtüözlerinin birbirleriyle aynı sahneyi paylaşıp keyifli oda müziği dinletilerine imza attıkları İsviçre'nin bu saygın festivali, bu  yönüyle dünya festivalleri arasında çok çekici bir yere sahip. Her yıl bir de akademiye ev sahipliği yapan Verbier'de bu yıl çellocu Dorukhan Doruk ve viyolacı Nilay Öezdemir gençlik orkestrasında deneyim kazanma fırsatı bulacaklar.

http://www.verbierfestival.com

Savonlinna Festivali

(5 Temmuz-4 Ağustos)

İskandinavya'da düzenlenen yazlık opera festivallerinin en ünlüsü olan Finlandiya'nın Savonlinna Festivali, bu yıl 100'ncü yaşını kutluyor. Kuzey Avrupa'nın en eski ortaçağ şatosu olan Olavinlinna'da düzenlenen festival, masalsı coğrafyası ve yüksek kaliteli yapımlarıyla dikkati çekiyor. Savonlinna'da bu yaz uluslararası opera sanatçımız baş Burak Bilgili de çok ilginç, bir yapımda söyleyecek. Kimmo Hakola'nın yeni bestelediği La Fenice operasında Michelangelo rolünü seslendirecek olan Bilgili festivalde 14 Temmuz'a kadar izlenebilir.

Salzburg Festivali

(20 Temmuz-2 Eylül)

Dünyanın en prestijli klasik müzik festivalleri arasında daima en ön sırada yer alan Salzburg bu yaz iddialı opera temsilleriyle yine adından bahsettirecek. Beczala-Netrebko-Machaidze'li La Boheme, Kozena-Kaufmann'li Carmen, Scholl-Bartoli-Von Otter-Jaroussky'li Juel Sezar Mısır'da ve Domingo-Lezhneva'lı Tamerlano yapımlarının yanı sıra Ariadne Nakşos'ta ve Harnoncourt'un yöneteceği Sihirli Flüt bu yılın öne çıkan opera yapımları.

Bregenz Festivali

(18 Temmuz-18 Ağustos)

Avusturya'nın Konstanz Goelue kıyısındaki Bregenz şehrinde düzenlenen bu festival, göl üzerinde kurulu büyük bir sahne üzerinde verilen opera temsilleriyle ünlü. Her yıl bir büyük prodüksiyona yer verilen Bregenz'de geçen yıl prömiyeri yapılan Andre Chenier prodüksiyonu bu yıl da sahnelenecek. Bregenz, reji ve yorumculuk açısından bir Salzburg Festivali kadar iddialı değil belki ama yaratıcı dekorları her yıl izleyicileri etkilemeyi başarıyor. Stanislav Lem'in Solaris adlı yapıtı üzerine Detlev Glanert'in bestelediği operanın dünya prömiyeri ise Bregenz'in bu yılki sürprizi.
http://www.bregenzerfestspiele.com

Bu yaz merakla beklenenler

Martha Argerich
Bo
ğaziçi Üniversitesi'nde son iki sezondur verdiği unutulmaz konserler sayesinde Türk müzikseverlerin de sevgilisine dönüşen ünlü piyanist Martha Argerich, 80 yasındaki besteci Rodion Schedrin tarafından kendisi ve çellocu dostu Mischa Maisky iç,in yeni yazılan ve son derece güç, pasajlarla dolu olmasıyla ünlenen Romantik Sunu adlı ikili konçertoyu bu yıl hem Verbier hem de Lugano Festivali'nde seslendirecek.

Abbado'dan Binler Senfonisi

Yaşayan en büyük şeflerden Claudio Abbado'nun son yıllarda her yaz İsviçre'nin Lucerne Festivali'nde verdiği konserler, o yılın en merakla beklenen etkinliklerine dönüşü veriyor, Abbado, bu yıl 8 Ağustos-15 Eylül günleri arasında düzenlenecek olan festivalin, `ustalar karması' görümündeki `Lucerne Festival Orkestrası'nı bu yaz Mahler'in `Binler Senfonisi'nde üç defa yönetecek. Bu sihirli anlara şahitlik etmek hiç, kolay değil zira biletleri ilk biten konserler yine bunlar oldu ama yine de yedek biletleri takip etmekte yarar var. Lucerne, Abbado dışında bu yıl da yine dünyanın en büyük yorumcularını ağırlamaya hazırlanıyor.
]http://www.lucernefestival.ch

Wagner'in Yüzü
ğü Münih Opera Festivali'nde

Bu yıl 1-31 Temmuz arasında yapılacak olan Münih Opera Festivali'ne Wagner'in Yüzük serisi damga vuracak. Bavyera Devlet Operası, gelecek yıl doğumunun 200'ncü yıldönümünde anılacak olan Wagner için tez davranıp Andreas Kriegenburg imzalı yeni rejisini bu yıldan itibaren sahnelemeye başladı. Operanın müzik direktörü Kent Nagano'nun da Münih'e veda prodüksiyonu sayılan bu Yüzük serisi, festivalin ilk iki haftası içinde iki tur olarak sahnelenecek.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020