Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1338

Eurovision’a Şebnem Ferah mı gidecek ? - 14.12.2011

Yavaş yavaş Eurovision mevsimine giriyoruz. TRT önce genel müdürünü seçti, bu süreç içinde aldığım duyumlara göre birkaç sanatçı ile de Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili görüşme yapılmış.

TRT yönetim i
şini halletti, şimdi sırada Eurovision Şarkı Yarışması var. Henüz kulislerin dışına taşan bir şey yok. Yani kamuoyuna deklere edilen resmi bir şey yok. Ama kulislerde bazı isimlerin adı geçiyor, bazı isimlerse kendi adlarının anons edilmesi için kamuoyu baskısı yaratmak adına kulis faaliyetlerine çoktan başladı bile…

Ben konunun hem fanı hem de uzmanı olarak bu konuda epey bir ara
ştırma yapıyorum, radyodaki dinleyicilerime, üniversitedeki öğrencilerime sağa sola herkese soruyorum… Ortaya çıkan tek şey insanların artık yarışmaya rock yorumcu ile katılmak istemediği gerçeği. Herkes “Artık yeter” diyor. Şaka bir yana Athena, Mor ve Ötesi, Manga ve Yüksek Sadakat’tan sonra (ki hepsi de hakkı ile çalışıp bizi muhteşem temsil ettiler) bir pop yorumcunun yarışmaya katılmasını ben de istiyorum. Bununla ilgili “malzeme yok” diyenlere de katılmıyorum çünkü biraz detaylara inerseniz bu ülkede bu konuda yüzünün akı ile bizi temsil edebilecek kapasitede  pırıl pırıl gençlerin var olduğunu göreceksiniz.

TRT kendi web sitesi üzerinden bir internet oylaması yapıyor. Gizliden götürdü
ğü bu oylamadan gelen verileri topluyor. Bu veriler elbet çok da sağlıklı değil çünkü yarışmaya katılmak isteyen bir sanatçı üç-beş kuruş vererek bir genç tutup sürekli mail yollatarak sanal bir talep yaratabilir.

TRT ile ilgili kula
ğıma gelen kulisler ise, yine Şebnem Ferah isminin ön planda olduğu ile ilgili… Daha önce 2008 yılında da gündeme gelen Şebnem Ferah ile ilgili TRT’nin çok ciddi düşünceleri olduğu söyleniyor. Bu konuda Şebnem’in sanatçı kimliğine diyecek tek bir sözüm yok ama gerek kamuoyunun “yarışmaya artık rockçu yollamayın” demesi, gerekse farklı pek çok sebepten dolayı bence Şebnem Ferah’ı Türkiye’deki kariyeri ile baş başa bırakarak onun kaliteli şeyler üretmesine izin vermek en mantıklısı.

Bence yılba
şına doğru hararetli Eurovision tartışmalarına başlarız, önce isim tartışması başlar, sonra şarkının dilinin ne olması gerektiği, sonra da şarkının iyi olup olmadığı konusu. Daha sonra bir deli bir kuyuya bir taş atar ve şarkının çalıntı olduğunu iddia eder… Sonra da mayıs ayındaki yarı finallere gideriz. Benim bu konuda vurgulamak istediğim bazı şeyler var. Bence:

* Bu sene mutlaka bir popçu ile yarı
şmaya katılalım,
* Aslında bir yarı
şma yaparak katılsaydık çok iyi olacaktı ama zaman daraldı. Bu sene de atama usulü ile seçim olacağı kesin. Ama yol yakınken birden çok besteci ve yorumcu atanarak aralarında bir halk yarışması/oylaması yapılabilir.
*
Şarkının İngilizce olması konusundaki tartışmaları yapmak bile gereksiz.

Yorumcu önerilerim ise
şöyle:

* Hande Yener (yorumcu)-Sinan Akçıl ( besteci)
* Öykü Gürman
* Atiye
* Murat Boz

Bu listeyi biraz daha kurcalarsak uzar gider… Kısacası “biz yarı
şmaya gönderecek popçu bulamıyoruz” diyenlerin biraz daha araştırmacı olması gerekiyor.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020