Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 73 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1221

Müzik Festivali uzak ufuklara açılıyor - 09.05.2011

39’uncu İstanbul Müzik Festivali bu yıl ‘uzaklara yolculuklar’ yaptıracak. Dün, festivalin 2011 programıyla birlikte artık her yıl bir tema üzerine kurgulanacağı da açıklandı. Aslında ‘tema’ fikri festivalde yeni değil. Önceki yıllarda uygulanmaya çalışılan ‘Ruslar’ vb. temaları festival takipçileri hatırlayacaklardır. Ama ‘Uzaklara Yolculuklar’ temasının farkı, bu yılki programın bütününe, buluşçu bir anlayışla ve ustaca yerleştirilmiş olması. Yani, dünyanın elit festivallerinin tümünde görülen ‘tema’ fikrinin kopyalanması anlayışıyla değil, yaratıcı ve özgün olmak dürtüsüyle girişilmiş, yerinde bir uygulama bu.

Festival Direktörü Ye
şim Gürer Oymak’ın liderliğindeki ekip tarafından hazırlanan bu yılki programın en takdire şayan özelliklerinden biri de Festivalin bundan böyle Türkiyeli ve yabancı bestecilere eser sipariş etme kararı almış olması. İlhan Usmanbaş ve Ankaralı genç besteci Turgut Pöğün’ün Festival tarafından sipariş edilmiş yeni eserlerinin dünya prömiyerleri Haziran ayında İstanbul’da yapılacak. Festivalin, eriştiği güç ve konumuyla, yapımı hâlâ süren Türk çoksesli müzik besteciliği binasına el verme zamanı gelmiş de geçiyordu bile. Usmanbaş’ın yeni eserinin dünya prömiyeri, Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası’nın 16 Haziran’da Aya İrini’de vereceği ‘Yola Çıkanlar & Yoldan Çıkanlar’ başlıklı konserde verilirken, Pöğün’ün yeni eseri 17 Haziran’da, Festivalin yeni mekânlarından Santralistanbul-Enerji Müzesi’nde verilecek ‘Rüyaların Dili’ başlıklı konserde Hezarfen Ensemble tarafından seslendirilecek.

39’uncu
İstanbul Müzik Festivali’nin ‘Onur Ödülü’, ülkemizin önde gelen besteci, eğitimci ve müzik araştırmacısı Muammer Sun’a 4 Haziran Cumartesi akşamı Festivalin Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninde verilecek. Festivalin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ise günümüzün en önemli keman yorumcuları arasında sayılan ve önceki yıllarda defalarca İstanbul’a gelen Gidon Kremer’e 10 Haziran’da Aya İrini’de, grubu Kremerata Baltica ile vereceği konserden önce takdim edilecek.

Bolivar program dı
şı geliyor
Radikal’de birkaç hafta önce gelece
ğini duyurduğumuz Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın da, şefleri Gustavo Dudamel yönetiminde 8-9 Ağustos günlerinde İstanbul’a gelmesi kesinleşti. Basın toplantısında duyurulmayan bu özel etkinlik, İstanbul Müzik Festivali kapsamı dışında, kendi içinde bir festival olarak halen kurgulanıyor.

Festivalin yine son yıllarda giri
ştiği yeniliklerden biri olan ‘Konsere Doğru’ söyleşileri bu yıl da sürüyor. Söyleşilerin arasına ustalık sınıfları da katılmış. Dünyanın sayılı piyanistlerinden Stephen Kovacevich’in 17 Haziran’da Salon’da vereceği ücretsiz ustalık sınıfına katılmamak diye bir şey söz konusu olmamalı.

Festivalin klasikle
şen mekânlarına bu yıldan itibaren santralistanbul’un yanısıra Galata Mevlevihanesi, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ve İstanbul Modern de katılmış bulunuyor.

Festivalin yıldızı Fleming
İstanbul Müzik Festivali, dünyanın hakkında en fazla konuştuğu opera yıldızlarını İstanbul’a getirme anlayışını bu yıl da sürdürüyor. Günümüzün çok büyük bir opera yıldızı olduğu gerçeği üzerinde hemen herkesin anlaşğı, New York Metropolitan Operası solistlerinden Amerikalı lirik soprano Renee Fleming, yine çok uzun uğraşlar sonunda ‘Festival Özel Konseri’ başğı altında 22 Temmuz’da Aya İrini’de, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde bir gala konseri verecek. Konserin programı daha sonra açıklanacak.

Kaçırılmayacak 7 konser
Açılı
ş Konseri: Genç müzisyen Lara Melda, BİFO eşliğinde Grieg’in Piyano Konçertosu’nu çalacak (4 Haziran).

Bir Sergiden Tablolar: Piyanist Anna Vinnitskaya, Mussorgski’nin Bir Sergiden Tabloları’nı
İstanbul Modern’de seslendirecek. (8 Haziran)

Batı Yakasının Hikâyesi: Frankfurt’ta izleyip hayran kaldı
ğım vurmalı çalgıların dâhi çocuğu Martin Grubinger, Ferhan-Ferzan Önder’le Bernstein’in Batı Yakasının Hikâyesi’ni çalacak, üstelik kendi düzenlemesiyle. (9 Haziran)

Yola Çıkanlar & Yoldan Çıkanlar: 90 ya
şındaki bestecimiz İlhan Usmanbaş’ın yeni eserinin dünyada ilk kez çalınacağı bu konserden önce besteciyle Cem Mansur, Aya İrini iç avluda sohbet edecekler. (16 Haziran)

Do
ğudan Masallar: Güzelliği ve yeteneği dillere destan genç kemancı Nicola Benedetti, Bilkent Senfoni eşliğinde Çaykovski çalacak. Konserden önce kendisiyle Aya İrini iç avluda sohbet edeceğim. (18 Haziran)

Hilary Hahn: Festival bu yıl genç-güzel-yetenekli kemancıları toplamayı hedeflediyse e
ğer, başarılı olmuş. Mozart’ı çok güzel yorumlayan Hahn, ‘Türk’ konçertosunu çalacak. (21 Haziran)

Schleswig-Holstein Festival Orkestrası: Almanya’nın prestijli orkestrası, Christoph Eschenbach yönetiminde Lütfi Kırdar’da ‘günümüzün Jacqueline du Pre’si’ Alissa Weilerstein’a e
şlik edecek. (29 Haziran)

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020