Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Erkan Sevinç
 
 
Yayımlanan Sayı :

Bugün, yarın, daima… - 13.03.2006

“İspanyol Meyhanesi”ni bilmeyen var mı ülkemizde, sanmıyorum. Ya bu şarkının yaratıcısını. Onu da sanmıyorum. Timur Selçuk her ne kadar “ yaratmak” sözcüğünü sevmiyorsa da, gerçek böyle. O birçok yapıtı Türk popuna kazandırmakla kalmadı, çok sesli müziğimizin duayenleri arasında yerini aldı. Neden “yaratmak” sözcüğünü sevmiyor Timur? Ona göre,sanatçı bir aracıdır..Hiçbir şey yaratmaz insanoğlu..Okyanusta bir zerreyi bile yaratamaz.Sadece Allahın armağan ettiği aşırı duyarlılıkla sanatçı sıradan insanın görmediğini görür,resme,heykele çevirir,duymadığını duyar müziğe çevirir.

Timur Selçuk’la tanışmam 30 seneyi buluyor. İstanbul’da Sıraselviler’deki “Çağdaş Müzik Merkezi Okulunda -popçuların çoğu orada Timur Hoca’dan feyz almıştır- az sohbetlerimiz olmadı.”Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkın bayramı” yani 1 Mayıs’ı beyaz kıyafetler içinde piyanosunun başında haykırırken hemen yanı başındaydım. Birçok resitalinde organizasyonda görev aldım yani. O gün, bugün devrimci, sosyalist söylemini değiştirmedi Timur. Allah sevgisini de..Konser yorgunluğu geçtikten sonra oteline çekilip Kuran okurdu ve bu özelliğinin bilinmesini istemezdi.Bugün herkes Timur Selçuk değişti mi diye soruyor birbirine..Timur ne bugün değişir,ne yarın..Daima emekten yana..Ahlaktan yana..

Timur Selçuk bugün 61 yaşında..Babası Münir Nurettin Selçuk’un şarkılarını senfoni orkestrası ve Türk müziği sazlarıyla seslendirdiği “Babamın Şarkıları” ile yine gündemde..Bu çalışmalara daha 6o’lı yıllarda başlamış Timur..Şarkıları kendi deyimiyle” onları örseleyip incitmeden ”bugüne aktarmayı hedefleyen bir proje..12 şarkıdan oluşan albümün devamı da var ..

Timur Selçuk,babasının orijinal el yazması notalarından yola çıkarak her şarkı için farklı bir çözüm denemiş bu yapıtında..Ve bir yerde yine hocalığını yapmış..Babasının şarkılarının içine edilmesine güzel bir yanıt veriyor büyük usta..Aslında bu konuda bir televizyon programında fena benzetmişti o tipleri..Ağlaya ağlaya,bağırıp çağırarak..Küfrederek..”Ben babamın şarkılarını,sizin gibi ite köpeğe yar  etmem, yedirmem, sömürtmem” diyerek..Televizyon programı dedim de,en son yine bir söyleşi programında izledim sanatçıyı..Neden dinden artık sıkça söz ettiğini,konserlerinde ilahiler okuduğunu anlatıyordu,kendine has üslubuyla..”Namazını kılan sosyalistim ben” diyordu ve ekliyordu ”Bize ibadet Allah’la kul arasındadır diye öğretildi. Ayetlerde de ibadetini yüksek sesle yapma, bunları gösteriş için kullanma dendi bize. Babamız da bunları söyledi. Ama ne zaman 90’lara geldik, ne zaman ki bir takım insanlar o eşsiz başucu kitabını oya tahvil etmek için bunun bezirgânlığı yapmaya başladılar. Babacığım kusura bakma, ben artık konuşuyorum dedim. Ben de ibadetimi yapıyorum ve senden daha dindarım. Çünkü oy istemiyorum insanlardan” Gerçekten Timur küçük yaşlardan beri namaz kılan biri. 80’li yılların sonlarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki konserini akşam ezanı duyunca kesmiş, bu arada iftarını açmıştı. Konser iftar sonrası kaldığı yerden Yunus Emre’den bestelediği ”Şol cennetin ırmakları” ile devam etmişti.

Timur Selçuk’un sahnede şarkı söylerken bir tiyatro sanatçısına taş çıkartacak şekilde teatral davranışlarını görürsünüz.”Pireli Şarkı”yı hatırlasanıza ya da “Nereye Payidar”ı.Bu özelliğini hep annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton’dan aldığını söyler sanatçı.6 yıl süreyle Fransa’da Ecole Normale de Musique’e devam eden sanatçının ilk plağı ”Ayrılanlar İçin”..Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu’nun oyunlarının müziklerini besteledi.30 a yakın oyun müziği yazdı..Pop operalar,bale müzikleri yazdı..Birçok da film müziği..En son “Abdülhamid Düşerken”de dinledik ezgilerini..

Timur Selçuk’la bir konseri dönüşü uçakta rastlaştık. O 45 dakika nasıl geçti anlamadım. Anlattı da, anlattı.Sordu da , sordu..Yıllar önce kendisine konan yurtdışına çıkma yasağını bir Eurovision elemesini kazanarak delmiş..Hatta darbe lideri onun konserine gelmiş ve “ne sakıncası var ki,biz bu adamı yasakladık, netekim” demiş..Son Eurovision başarısı nedeniyle Sertap’la gurur duymuş..Ülkemizdeki  “ahlaklı,kuvayı milliye ruhu taşıyan insanlar”ın çoğalması için hergün dua ediyormuş.. “Değiştik” diyen din bezirgânlarının karşısına çıkmak için ciddi, ciddi siyasete girmeyi düşünüyormuş.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020