Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 48 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 655

“Flütü çalması şart olduğu için çalıyor…” - 03.11.2008

Yılın son iki ayına girdiğimiz şu günlerde ülkenin gidişatındaki belirsizlik, güneydoğuda çığırından çıkan gösteriler, son doğalgaz zammı, doğal gaz zammına neden olduğu ileri sürülen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve onun pişkin yanıtları vs, vs derken ortalık toz duman…

Kültür ve sanat alanında posta kutumuza düşen haberler bu toz tuman ortam içinde yüreğimizi bir hayli ferahlatıyor.

İşte bunlardan birisi de Şefika Kutluer ile ilgili olarak posta kutumuza düşen DHA etiketli haber içimizde ılık ve tatlı rüzgârlar estiriyor. Söze girmeden önce bu haberde yer alan ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer’i ben de zevkle dinlediğimi albümlerini diskoteğimde özenle bulundurduğumu belirtmek istiyorum.

American Record Guide eleştirmeni Steven Ritter’in “Flütü çalması şart olduğu için çalıyor. Çünkü o, flüt için yaratılmış” diye tanımladığı dünyaca ünlü flüt solisti Şefika Kutluer yeni bir albüme imza atıyor sevgili okurlar. Sanatçının “Mevlana” (Rumi) adlı albümü dünyayla aynı anda Türkiye’de piyasaya sunulacak. Albümün ilk konseri ise 6 Kasım saat 20.30’da Aya İrini’de gerçekleştirilecek.

İsviçre’deki Gallo International firması tarafından dünya çapında dağıtımı yapılan “Mevlana” adlı albümünün konserinde Kutluer “Mevlana Konçertosu”, “Yunus Emre Uvertürü” ve Dede Efendi’nin “Gülnihal”ini seslendirecek. Kutluer’in Çek şef Oldrich Vlcek yönetimindeki Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğindeki konserinin ikinci yarısında ise İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nca  sema töreni yapılacak.

Konserin, Şefika Kutluer’in yeni albümünden eserlerin seslendirilecek olmasının dışında bir önemli özelliği de UNESCO Pontes Müzik Festivali çerçevesinde yapılıyor oluşu. Şefika Kutluer, haziran ayında Prag’da UNESCO Pontes Müzik Festivali’nin açılışını yapmış ve Türkiye’de UNESCO koruması altındaki kentleri bu festival kapsamına aldırmıştı.

“Sihirli Flüt” olarak adlandırılan Şefika Kutluer’in bugüne kadar yayınlanmış ve bazıları ‘Altın CD’ ile ödüllendirilmiş 15 albümü bulunuyor. Sanatçı Prag’da Prag Virtüözleri Orkestrası eşliğinde doldurduğu “Mevlana” (Rumi) albümünde Azeri besteci İlyas Mirzayev’in “Mevlana’dan Günümüze” adlı flüt konçertosu ile “Yunus Emre Uvertürü” ve İsmail Dede Efendi’nin “Gülnihal”ini içeriyor. Ayrıca Arif Melikof’un flüt konçertosu ile Ekrem Zeki Ün’ün “Yunus’un Mezarında” adlı eserinin flüt ve orkestra versiyonları da albümde yer almakta.

Şefika Kutluer, Dede Efendi, Itri ve Tanburi Cemil Bey gibi dönemini olumlu etkilemiş Türk bestekârlarına hayran olduğunu ve onların eserlerini klasik müzik formunda tekrar canlandırmaktan mutluluk duyduğunu belirtiyor. Hem Türk bestekârlarını hem de onlara esin kaynağı olmuş Mevlana’yı, Yunus’u yurtdışında tanıtmayı amaçladığını belirtiyor:

“Onları tanıtmak aslında Türk insanının birçok başka konuda olduğu gibi müzik konusunda da dünyaya ne ölçüde katkıda bulunduğunu anlatmak anlamına geliyor.”

Yeni haftanın ve Kasım ayının bu ilk yayın gününde tüm müzik dostlarına iyi bir hafta ve sevgi ve barış dolu günler diliyorum.

Çarşamba günün buluşana değin esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editörhttp://www.sefikakutluer.com/
 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020