Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 596

Dünya içinde dünya: Raul Midón - 21.07.2008

42 yaşındaki görme engelli müzisyenin babası Arjantinli, annesi Amerikalı bir siyah. Köklerinin etkisi Midón’un caz, blues, Latin ve flamenko gibi farklı müzik dünyalarını iç içe sokmasında hissediliyor. Müzisyen, Miami Üniversitesi’nin prestijli caz bölümünü bitirdikten sonra, yolunu çizmek için yoğun bir emek vermiş. Profesyonel müzik hayatına nasıl adım attığını sorduğumuz Midón, “Okulu bitirir bitirmez, Miami stüdyolarında arka vokal yapmaya başladım” diyor ve ekliyor:

En son Shakira ile çalıştım

“Oldukça eğlenceli bir işti ve özellikle de Latin müziği piyasasına dair iyi bir perspektif edinmemi sağladı. Son çalıştığım kişi de Shakira’ydı. Shakira’yla çalışırken, asıl kendi müziğime yoğunlaşmam gerektiğini kavradım.”

Sanatçı bu yıllarda, Juio Iglesias ve Ricky Martin gibi Latin pop yıldızlarına vokal yapmanın haricinde, bu yılki Caz Festivali’nin ilk konserini veren Herbie Hancock ile Paquito D’Rivera, Dave Valentin ve Dave Samuels gibi caz müzisyenleriyle de çalıştı.

Tüm bu kaynaklardan beslenerek, kendi popüler ama özgün sound’unu adım adım oluşturan Midón, 2002’de solo kariyerine başlamak üzere New York’a taşınır. Önce, Spike Lee’nin  “She Hate Me” filmi için “Adam n’Eve n’Eve” adlı ses getiren parçayı hazırlar. İsmini duyurmasıysa 2005’te prodüktör Arif Mardin ve oğlu Joe Mardin’in elinden çıkan “State of Mind” albümüyle olur. Midón’un, kendi sesini bulma sürecinde feyz aldığı isimler kulağa şaşırtıcı gelmiyor: “Marvin Gaye ve Stevie Wonder, şarkı söyleme yeteneklerinin yanı sıra ciddi bir başarı da yakalamış isimlerdi. Bu başarıyı kullanıp bilinçli, nitelikli bir müzik üretmeyi bildiler.”

2007’de çıkan son albümü “A World Within a World”u ise şöyle tanımlıyor sanatçı:
 “Albüm için eklektik soul şarkılardan oluşan bir koleksiyon diyebilirim. Dinleyicilere, hayal gücünün sınırsız olasılıklar içerdiği hissini aktarmak istedim.”

Sanatçı, kendi istediği müzikle seyircinin beklediği müzik arasında bir denge gütmeye çalışmadığını da söylüyor.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020