Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 595

ALES konusunda lütfen Didem Gezek arkadaşımızın sesine destek olalım! - 18.07.2008

Kısaca ALES diye adlandırılan Akademik Kariyer ve Lisansüstü Eğitim  Giriş Sınavı hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmamamla birlikte öğretim üyesi arkadaşlarımdan ve üniversitede okuyan kardeşlerimden duyduğum kadarıyla gerçekten bir sınavlar cenneti ya da cehennemi olan ülkemizin bir sınav çeşidi olarak ALES’i değerlendiriyorum.

ALES’i açarsak kısaca şunları söyleyebiliriz. En azında bildiğim kadarıyla ben şunları söyleyebilirim:

Akademik Kariyer ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES), ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, Yükseköğretim kurulunca yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, araştırma görevlilerinin atamalarında ve bunlara benzer amaçların gerçekleştirilmesinde, ilgili kurumların yapacakları düzenlemelere göre kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Her yıl Kasım ve Nisan dönemleri olmak üzere iki defa yapılmaktadır.

ALES'te sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek sınavı uygulanır.

120 saatlik ALES programı, bugüne kadar çıkmış soruların paralelinde deneyimli öğretim görevlileri ve branş hocalarıyla modern bir ortamda yürütülmektedir.

Program içeriğide şu şekilde oluşmaktadır:

Sözel (Türkçe) 50 Saat  : Sözcüklerin arasında ilişki kurabilme ve mantık yürütme, sözel problemleri çözebilme.

Sayısal (Matematik) 70 Saat  : Sayısal problemleri çözebilme, kavramlar arasındaki ilişkileri anlama, cebir ve geometri konularını pratik çözebilme

Gazetemizin üyelerinden ve okurlarından Sevgili Didem Gezek arkadaşımız, gazetemizin kısa mesaj panosundan bir çağrıda bulunarak ALES hakkında bir tartışma ortamı oluşturmayı amaçlayarak bu konuda herkesin düşüncesini ortaya koymasını istedi.

Ben de bu gazetenin editörü olarak böyle bir tartışmayı çok değerli bulduğumu belirterek kesinlikle bu tartışmanın açılmasını düşündüğümü açıkça söylüyorum.

Çok yakında gazetemizin yeni açılacak olan “forum” saygalarında bu tartışmayı çok daha rahat yürütebileceğinizi düşünüyorum.

Bunun içinr şu an çalışmalarıma hız vermiş bulunmaktayım.

Mavi Nota, günlük bir müzik gazetesi olmanın yanı sıra irteraktif bir ortamdır. Lütfen düşüncelerinizi yorum panolarımızda tartışınrız.

Bu siz okurlarımızın özellikle öğrenci olan okurlarımızın yararına olacaktır.

Sonuç olarak, böyle önemli bir adımı attığı için üyemiz ve okurumuz Didem Gezek arkadaşımıza teşekkür ediyor ve kendisini kutluyorum…

Pazartesi günü görüşene değin hepinize mutlu bir hafta sonu ve esenlikler diliyorum…Müfit Semih Baylan
Editör
 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020