Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 553

“Klasik müzik herkese faydalı” - 06.05.2008

İstanbul Uluslararası Müzik Festivali 36. yılında, 500’ü aşkın sanatçıyı 6 - 30 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşturacak


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Uluslararası Müzik Festivali, “Klasik müziğin herkese faydası var” başlığıyla 6–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamındaki 22 etkinlikte 500’den fazla yerli ve yabancı sanatçı sahne alacak. Festivalin Topkapı Sarayı, Aya İrini Müzesi, Süreyya Operası, Arkeoloji Müzesi, Maslak Show Center (TİM) ve Bulgar Kilisesi’nden oluşan  konser mekânlarıyla klasik müzik, kentin her köşesine yayılacak. 

Sönmez ile açılacak

Açılış, 6 Haziran Cuma akşamı, artık festivalin sembolü haline gelen Aya İrini Müzesi’nde, Wiener Kammerphilharmonie konseriyle yapılacak. Konserin solisti ise organizatörlerin, bundan böyle açılış konserlerinin dünyada ismini duyurmuş genç Türk sanatçılarca gerçekleştirilmesi niyetine uygun olarak, genç çellist Benyamin Sönmez. Aya İrini Müzesi, mükemmel akustiğinde, Angelika Kirchschlager, Sara Mingardo ve Andreas Scholl gibi opera sanatçılarını da müzikseverlerle buluşturacak.

Festival, bu yıl da dinleyicilere heyecan verici bir maraton sunuyor. Öne çıkan etkinlikler arasında, usta kemancı Gidon Kremer ve Grammy ödüllü Baltık ülkeleri topluluğu Kremerata Baltica’nın konseri dikkat çekiyor. Ünlü Fransız piyanist Helene Grimaud ise genç kemancı Renaud Capuçon ve çellist Clemens Hagen’le sahne alacak. Bach meraklıları, tanınmış flütist Emmanuel Pahud ve klavsenist Trevor Pinnock’un sunacakları şöleni izleyebilecek.

Biletler 3 Mayıs’ta satılıyor

Festival’in bir diğer çarpıcı etkinliği de müzikolog Çimen Seymen’in 17. yüzyıl Avrupa ve Osmanlı saray müzik ve danslarını buluşturan projesi “Müsennâ”. Bu projede, Fransız barok topluluğu La Turchesca, Hakan Cevher yönetimindeki Cevher-i Musiki ve Ege Üniversitesi Halk Dansları topluluğuyla birlikte Topkapı Sarayı’nın bahçesinde muhteşem bir gösteri gerçekleştirecek. Festival’in 30 Haziran’daki finalini ise mezzosoprano Elina Garanca’nın eşlik ettiği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yapacak. Fiyatları 15 ile 300 YTL arasında değişen  festival biletleri 3 Mayıs’tan itibaren İKSV ve Biletix’ten temin edilebilecek.

Festival okullara gidecek

36. İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nin dün The Marmara Oteli’nde yapılan basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, çocuklara yönelik etkinliklere vurgu yaptı: “Bu yıl, çocukların Batı müziğine yakınlaşmalarını ve bu müziğin ancak büyüklerin anlayabileceği bir müzik olmadığını görmelerini sağlayacak bir program hazırladık”. “Symfollies” adlı çizgi filmin gösterimine Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceğini söyleyen Eczacıbaşı, çeşitli solist ve toplulukların bu yıl ilk kez liselere giderek konser vereceklerini sözlerine ekledi.

Basın toplantısına katılan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ise, “Bazı AB
ülkelerinde Türkiye’nin tam üyeliğine bir direnç var; festival bu açıdan da ülkemizin kozlarından biridir” dedi.     

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020