Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Orhan Kahyaoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 517

Dünyanın bütün müzikleri - 14.03.2008

Stephan Micus, dünya müziğinin biriciklerindendir. Bir sanatçı düşünün, yaklaşık 35 yıldır dünyanın dört bir yanını gezip, farklı ülke ve kültürlerin geleneksel-etnik enstrümanlarını topluyor. Bununla yetinmeyip, bazen aylar boyu ücra bölgelerde yaşayıp, ustalarından bu enstrümanları kullanmayı öğreniyor. Ve tüm müzikal birikimini söz konusu çalgılarla benzersiz kompozisyonlara, albümlere dönüştürüyor. Ortaya çoğu kez duygu yüklü, ayin havası ağır basan yer yer melankolik, çoğu kez ruhani bir sound çıkartıyor. Bu uğraşın ilginç yanı, farklı kültürleri temsil eden enstrümanları kullanırken, ortaya tamamen kendine ait bir form ve sound çıkması. Onu biricik kılan da aslında bu özelliği. Yani hep, kendine özgü, fantastik bir lisanı olagelmekte Stephan Micus'un.

Nefesliler ön planda

Micus, gezgin bir yaşam seçimine, daha 16 yaşında, 1969'da başlıyor. Önceleri, Hint ve Japon etnik enstrümanları merkez olmak üzere, Asya'nın geleneksel müzik teknikleri üzerine çalışıp, sayısız yerel enstrümanı topluyor ve çalmaya başlıyor. Bu çabalar 1975 yılında 'Archaic Concerts' adıyla ilk albümüne dönüşüyor. Süreç içinde, aynı türden araştırmaları Güney Amerika ve Afrika'ya da sıçrıyor. Avrupa Rönesans'ının enstrümanları üzerine çalışıyor. Dolayısıyla da 1975'ten günümüze, sanatçının ECM firmasından toplam 17 albümü yayımlanıyor.

Onun için akustik bir 'purist' diyenler çok. Çünkü, dil ve üslupta akustik bir tavırdan hiç vazgeçmiyor. Çaldığı onlarca enstrüman arasında, vurmalı çalgılar ve kamıştan yapılan nefesliler hep ön planda. Bu enstrümanları öğrenirken, enstrümanlara sahip toplumların adetleri, duyargalarıyla da çok ilintili bir yanı var. Bu enstrümanların ruhunu, geleneksel karakterini zedelemeden, onu bambaşka bir forma dönüştürmesi bu birikimin sonucu.

Micus'un son albümü 'Life' adını taşıyor. Açık fikirliliğinden bu albümde de vazgeçmiyor. Çoğu çalışmasında olduğu gibi, yine kendine has bir konsept oluşturmuş. Doğu inançlarından fazlasıyla esin alan bir yaşam tarzını 10 farklı kompozisyona bir bütünlük içinde yerleştiriyor. Hemen her albümünde dikkat çeken hipnotik hava ön planda.

Micus'un 'müzik adamı' kimliğinin bu albümde de özenle altı çizilmekte. Sanatçı, birçok ilginç enstrümanı çalmanın yanında besteleri kendi yapıp, kayıtları da bilfiil kendi gerçekleştiriyor. Kültürler, yine enstrümanların büyüsüyle farklı kompozisyonlara bürünmüş. Micus'un kendi sesi de enstrümanların en ilginci durumunda. Ortaya inanılmaz eklektik kimlikli bir sofistike sound çıkmış. Özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu esinleri bestelerde belirleyici. Hem Uzakdoğu, hem de Batı'nın dinsel müziklerinin sound'una sindiği söylenebilir. Aslında, Micus, baştan beri tek bir müziğin, tek bir soundun temsilcisi. Bu yaratının ürünler düzeyinde yeni bir halkası durumunda 'Life' albümü de.
Eski Zen düşüncesi ve öğretisinden hareketle hayat sorgulanıyor aslında. Etiyopya kökenli bir tür harp olan Bagana, Burma'ya özgü bronzdan yapılma üçgen bir çan olan Kyeezee, İrlandalıların metalden yapılma folk flütü olan Tin Whistle, Burma kökenli bir gong çeşidi olan Maung ve Japonların ağza benzeyen orgu Sho, Stephan Micus'un albümde çaldığı enstrümanların yalnızca birkaçı.

Akustik arayışlar

Tüm bu farklı kültürlerin enstrümanlarının yarattığı ses ve tınılar, Micus'un sesiyle de buluşup mistik ve hipnotik yanı ağır basan bir sound'a dönüşmüş. Özellikle akustik arayışlara eğilimli olan, dünya müzik kültürü ve enstrümanlarını, seslerini merak eden ve mistik-sofistike soundlarla arası hoş müzikseverlere sesler, düşünceler yoluyla bir hayat algısı öneriyor Micus. Hep yaptığı gibi.
Life/Stephan Micus/ECM-RKD

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020