Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kadın sanatçılar bir araya gelerek birliktelik için bildiri yayımladılar - 27.07.2020Bu yıl ikincisi düzenlenen “Kadınlar Dünyayı Çalıp/Söylüyor” projesi çerçevesinde 64 kadın sanatçı bir araya gelerek “Müzisyen Kadınlar Bildirgesi” başğında bir bildiri yayımladı.

Müzi
ğin ve müzikle uğraşan tüm kadınların sosyal çevrelerinde ötekileştirlememesinin önüne geçecek bilinci oluşturmayı amaçlayan ve bu nedenle bu eylemin müzikle ilgili tüm alanları kapsayacak şekilde birlik oluştarmayı amaçlayan bildiri şöyle:

MÜZ
İSYEN KADINLAR BİLDİRGESİ
Hem geleneksel hem modern yaşam içerisinde kadınların cinsiyetlerinden kaynaklı yaşadıkları zorlukların farkındayız. Emeğin karşılığının alınamaması, şiddete maruz kalma, bireysel özgürlüğünü elde etme yolunda mücadele etme zorluğu, toplumsal algının sınırları dışına çıkmaya çalışmasının bedellerini en ağır şekilde ödemesi, çocuk yaşta evlendirilmek gibi ....Yaşadığımız günlerde ülkemizde ve dünyada  oluş biçimi, tarihsel süreçte örgütlenmişşiddet, tamamıyla eril olarak ortada olan savaş ortamlarında tacize uğrama, yerlerinden, yurtlarından olma, kaybettikleri eş, çocuklarının yokluğunun acısıyla başbaşa kalma gibi acı tecrübelerin içinde yaşamak zorunluluğuna karşın, doğaya saygı duymayı, doğanın bir parçası olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Geçmi
şte ve bugünde kadınların bir çok meslekte olduğu gibi müzisyen olma hatta müzikle ilişkili akademik dünyada dahi varoluşlarında yeterliliklerinin gelişmesi, sürekliliği, var oluşu sürecinde cinsiyete dayalı zorluklara karşı farkındalık yaratmak, cinsiyete dayalı liyakat ihlaline dikkat çekmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreçte başarıya ulaşş kadınların var oluş hikayeleri ve hem müzik dünyasında hem de akademik hayatta kadınların sayısının gözle görülür şekilde azalması söz konusu durumun ispatlarıdır.Kadınların müzisyen olarak yalnızca çalgı veya sesleriyle var olmaları için her türlü arzu nesnesi haline getirilmesini şiddetle karşısındayız ve kınıyoruz.Bunun yanı sıra özellikle geleneksel müziklerde çalgı icra eden kadınların sayısının oldukça az olması dikkat çekicidir. Nedenleri ve çözüm yolları sorunun farkında olmak ve hassasiyet göstermekten geçmektedir. Özellikle geleneksel müziklerde  (halk müziğinde daha belirgindir) kadın enstrümanist sayısının azlığından hareketleerken yaşta öğrencilerin teşvik edilmesine yönelik farkındalık ve enstrümanist kadınlar yetiştirmeye yönelik projeler üretmeyi hedefliyoruz.

Müzik sa
ğaltıcıdır, insanın kendini keşfine, kendini ifadesine olanak sağlar. Mevcut müzik eserleri ise kişinin bireysel şekillenişini yanı sıra toplumların da kimliklerinin oluşmasında etkin olduğunun bilincindeyiz. Müzik bir sanat ve aynı zamanda bir bilimdir. Dolayısıyla toplumların en sıkıntılı günlerinin şahidi, insani bir ifadesidir. Yok sayılmasına ve sesin kısılmasına müzisyen kadınlar olarak karşı olduğumuzu bildiririz. Böylelikle müziğe verilen değer, kadın müzisyenlere verilen değerle ironik bir şekilde aynı konuma gelmektedir.

 

Hem müziğin, hem müzik camiası içerisinde kadınların ötekileştirmesinin önüne geçecek bilincin oluşturulması için müzikle ilişkin her sahayı kapsayacak şekilde,  müzik insanlarının, akademisyenlerin, müzik endüstrisi içinde kadınların, müzik gönüllülerinin birlik olması gerektiğini düşünmekteyiz. Söz konusu birlikteliğin önümüzdeki süreçte “Kadınlar Çalıp/Söylüyor” başğı çerçevesinde sempozyum, festival ile sürdürüleceğini ve  sonucunda müzikle ilişkin her alanda  kadınların var olma sayılarının artırılmasına yönelik somut çözüm önerilerinin hayata geçirileceğini bildiririz.

Bildiriye Onay Verenler:
Özlem Do
ğuş Varlı, Mercan Erzincan, Sevilay Çınar, Hatice Doğan Sevinç, Şeyma Ersoy Çak, Fulya Adızel, Oya Levendoğlu, Sevilay Gök Akyıldız, Şenay Savaş Ceyhan, Gonca Demir, Cansel Turan, Arzu Temel, Mehtap Demir, Nihan Atalay, Gülcan Hacısüleymanoğlu, Ezgi Benli Garcia Guerrero, Safinaz Rizeli, Perihan Kaya, Aslı Galioğlu, Serap Baltutan, Fatma Gülay Mirzaoğlu Sıvacı, Gamze Tüfekçi, Elena Ünaldı, İdil Onaran, Mutlu Varlık Kocaili, Ezgi Çardaktan, Çağlar Araz, Huriye Hülya Genç, Çiğdem Can Akkanatlı, Özlem Kaya,  Gökçe Altay, Sevim Kartal, Nesrin Çelik, Güniz Alkaç, Ayşe Tunç Akın, Betül Özsoy, Kadriye Yıldız, Yasemin Ata, CansevilTebiş, Tülay Özer Akköse, Duygu Ulusoy Yılmaz, Nalan Höke Turan, Aylin Çakıcı, Nazire Savran, Aslı Özsoy-Körner, Gonca Girgin, Banu Mustan Dönmez, Neval Güleç, Aslı Eruzun Özel, Alime Uygar, Sezen Özek Kaya, Hatice Selen Ergöz, Nur Arı, Bengisu Aydoğdu, Dilara Alınlı, Kübra Sümbül, Melis Aktaş Tohumcu, Rana Çubukçu, Seda Yıldırım, Pınar Hotaşlı, Dilara Gençalp, Esin Taşkın, DilhandeBüyükkahraman, Beril Akçabozan.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021