Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Metin Kondel
 
 
Yayımlanan Sayı : 1802

CSO'nun Sümela Boz Ayı Konseri! - 06.07.2021

Geçenlerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sümelâ manastırının açılışı dolayısıyla bir boz ayı konseri vermiş. Ama ne Trabzon’daki sanatkârlara, musikişinaslara, medyaya, ekâbir tayfasına, Trabzon dangalaklar cemiyetine haber vermemiş. Sarayın curcunabazları ellerinde o tuhaf aletlerle ta Maçka’nın Altındere vadisindeki Melanos’un (Karadağ ) bağrındaki Sümelâ manastırına gitmişler ve konser vermişler. Yalnız konseri Sümela manastırının neresinde vermişler anlayamadım. İçinde verdilerse takrimen mekruhtur. Orası Ortodoks Hristiyanların hacı oldukları kutsal bir yerdir. Zaten orayı restorasyon adı altında kapatmalarının nedeni ayin sırasında Yunan televizyonunun çekim için drone kullanmasıydı. Koca bir arı gibi tepemizde dönüp durdu. O zımbırtının yaptığı titreşimler de yumruk büyüklüğünde bir taşı söküp ayin yapılan yerin ortasına düşürdü. Kimseye bir şey olmadı. Ama verdiği korku yetti. Papazlar aynı anda istavroz çıkardılar.

Ben oraları iyi bilirim, teyzem Sümela’nın kar
şısındaki bir köye gelin gitmişti. Fransa’dan dönünce de “manastır kapalı” diye köyüne bırakmamışlar onu. Zavallı teyzem 40 yıldır Avrupa’da, amiri memuru bir şey söyleyince aklına menfi hiç bir şey gelmez. O da inandı, gitti Trabzon’da bir otelde kaldı. Hoş akıl edip köyüme gidiyorum diyemedi, o sandı ki hükümet yeniden bir köy yapıyor. 

Konseri manastırın dı
şında verdilerse ve pandemi dolayısıyla hiç dinleyicisi yoksa bu durumda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Maçka’da doğa yararına bir boz ayı konseri vermiş demektir. Maksat pandemi sonrasında Altındere vadisindeki yaban hayvanlarına Mozart ya da Bach dinleterek rahatlatmaktır. Kaldı ki restorasyonu yılan hikâyesine dönen Sümelâ'ya yeni bir açılış yapmak hangi aklın işidir? Yüzlerce yıl önce ibadet yapmak için yapılmış şimdilerde müze olarak kullanılan bir yapıya yeniden açılış yapmak medeniyet yoksunluğudur. Düşünün bütün hazineleri kaçırılmış Truva’nın girişine sınır geçişi gibi turnikeler koymuşlar ve giriş ücreti de okkalı bir para. Demek oluyor ki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kimse dinlemiyor. İşsiz güçsüz kalmışlar. Gelmişler kimseye haber vermeden dağ başında vahşi doğadaki boz ayıları terapi ediyorlar.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021