Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1716

Antalya Devlet Opera ve Balesi Çardaş Prenses’ini Sahneliyor - 14.02.2019

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Macar besteci Emmerich Kalman’ın en ünlü eseri Çardaş Prensesi adlı operetini sahneliyor. İlk gösterimi/sahnelenişi 22 Aralık 2018 akşamı yapılan eserin kısa özeti şöyle:

''Orjinal adı Czardasfurstin olan, Emmerich Kalman’ın besteledi
ği, Von Leo Stein ve Bela Jenbach’ın librettosunu yazdığı 2 perdelik bir operettir. Eserin Türkçe’ye çevirisini Aydın Gün yapmıştır.

Dünyaca ünlü varyete yıldızı Slyva Varescu ile Prens Edwin’in arasındaki a
şk hikayesini konu alıyor.

Revü kızlarının etkileyici güzelli
ğine kapılan iki soylu zengin dost Boni ve Feri, Kontes Stasi’nin kuzeni Edwin’e olan aşkı, Edwin’in Slyva’yla yaşadığı aşkı, Boni’nin Stasi’ye aşkı, Feri’nin Prenses’e olan aşk çıkmazlarının arasında kalmışlardır.

Sonunda Boni Edwin’in kuzeni Stasi’ye gönlünü kaptırır ve Slyva ile Edwin’i kıskandırmak için yaptıkları uydurma evlilikten vazgeçer, Feri’de Edwin’in annesi Prenses Anhilde’nin eski bir revü kızı oldu
ğunu anlar ve tekrar bir araya gelirler.

Böylece a
şk tüm sınıf farklılıklarının üstesinden gelerek sevginin karşı durulamayacak gücünü ortaya koymuş olur. Herkes sevdiğine kavuşur.''(*)

Haldun Özörten’in sahneye koydu
ğu bu dünyaca ünlü operetin dekorlarını Gürcan Kubilay, kostümlerini Nursun Ünlü hazırlamış. Koreografisini Serhat Nüfusçu’nun yaptığı temsilde, ışık Mustafa Eski tasarımı, koro şefi de Mahir Seyrek’di.

Temsili izledi
ğim kast’da; Sylva rolünde Aslı Ayan, Edwin’ı Göksay Yaran oynuyordu.. Kontes Stasi İ.Meriç Karataş, Boni’yi Ümit B.Tekinay, Feri’yi Erdi Can Aybaş, General Rohnsdorff’u Baturalp Bilgili ve Prenses Marie-Luise’i Emel Öziş canlandırdılar.

Operetde dansçıların da katkısı önemliydi; Asena Melike Keskin, Ba
şak Özbek Bostan, Işıl Ayaz, İlayda Binzet, Gizem Karakurt, Rüya Kozan Göktepe ve Zeynep Turan’da temsilde görev alan dansçılarımızdı.

Dekorları çok be
ğendim, ışık da çok iyiydi. Görev alan sanatçılar, tiyatral yetenekleriyle, Antdob Orkestrası oturmuş kadrosu ve niteliği ile Şef Hakan Kalkan yönetiminde başarılı bir temsil verdiler. Türkçe seslendirmeyle de eserin daha anlaşılır ve dikkatle izlenmesi sağlanmış oldu.(Orijinal seslendirmelerde, ışıklı tabeladan izlerken sahneye dikkat dağılıyordu) Çardaş Prensesi ile temsil akşamı; tiyatral, müzikal ve danslı bir şölen oldu bizim için.

Temsil başlamadan önce Antalye Devlet Opera ve Balesi: “Bu akşamki temsilimizi iki yıl önce yitirdiğimiz başkemancımız, değerli arkadaşımız Zeynep Işık'a adamaktayız!" duyurusunu yaptı.

Çardaş Prensesi, 5 Mart ve 16 Nisan’daki sahnelenişleriyle sezonu sonlandıracak.


Görev alan tüm sanatçılara ve yardımcı ekibe te
şekkür ederim.

(*)

 

          


 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020