Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hayati Asılyazıcı
 
 
Yayımlanan Sayı : 1669

Gülsin Onay Erkin Onay Resitali - 05.04.2017

Ünlü piyano virtüozümüz Gülsin Onay ve yetenekli genç keman sanatçısı Erkin Onay ikilisi; 29 Mart 2017 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı yararına bir resital verdi.

Resital ilk olarak, Ludwig van Beethoven'ın keman ve piyano için yazmış olduğu 'İlkbahar' (Sonat No. 5 in F Major Op.24) adlı sonat ile açılış yaptı. İkilinin, romantik dönem bestecilerinin yapıtlarında yakaladığı uyum ve yorum başarısı her zaman farkedilir düzeyde. Beethoven gibi üst düzey bir besteciyi yorumlamak, masterclass nitelikte olma zorunluluğunu beraberinde getirir. Müzikal donanımı yüksek bu iki sanatçı, yorumladıkları 'İlkbahar' sonatı ile dünyaca ünlü besteciye yakışan bir başarı ortaya koydu.

İstiklâl Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün oğlu olan Ekrem Zeki Ün'ün keman için yazmış olduğu 'Yudumluk' adlı bestesini seslendiren genç keman sanatçısı Erkin Onay, bestecinin bu çalışmasını solo olarak üstün düzeyde seslendirerek yorumladı. Günümüzün önemli sanatçılarının programlarında Türk bestecilerine yer vermesi, çok sesli müziğimizin gelişmesi  için çok önemlidir.

Piyano ve keman ikilisi, ikinci bölümde olağan üstü yorumladıkları, müzik matematiği oldukça zorluklarla dolu Rus besteci Sergey Rahmaninov'un 'Vocalise' adlı ünlü parçasını seslendirdi. Rahmaninov, Gülsin Onay'ın gençliğinden beri ilgi duyduğu ayrıcalıklı bir bestecidir. Ünlü virtüozün, Rahmaninov'la olan ilişkisi üniversite yıllarına dayanıyor. Onay, Paris Ulusal Konservatuarı mezuniyet sınavında, müzik otoritelerince çalınması en güç konçertolardan biri olarak kabul edilen, Rahmaninov'un 'Piano Concerto No. 3' adlı bestesini başarıyla seslendirerek mezun olmuştur. Bu nedenle ünlü Rus bestecinin, Onay için özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır.

Resitalin son parçası; Edward Elgar tarafından yazılan 'Violin Sonata, Op.82' oldu. İkili, geceye yakışır düzeyde başarılı yorumlarla programı tamamlandı. Ancak izleyicilerin yoğun isteği ve karşısında sahneye tekrar dönem Onay, Robert Schumann'dan seçtiği bir parçayla  'Bis' yaparak teşekkür etti.

Sivil toplum kuruşları yararına verdiği resitallerle bilinen ünlü piyano vitüozümüz, amacının; 'toplumsal olaylara farkındalık yaratmak' olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Kısaca; Anne Ve Bebek Sağlığı Vakfı'ndan söz edecek olursak, 25 yıl önce, Türkiye’nin duayen neonatoloji uzmanı Prof. Dr. Müyesser Tunçer ve beş meslekdaşı tarafından yurdumuzdaki bebek ölümlerini azaltmak, sağlıklı doğmalarını ve dünyaya gelenlerin de sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerini sağlamak amacıyla 1993 yılının Mart ayında kuruldu.

Kuruluşundan bu yana,  neonatoloji profesörlerinden oluşan akademik kurulu ve geniş akademik kadrosu sayesinde gerek doktorlara, gerek hemşirelere, gerekse halka yönelik pek çok konferans, panel, sempozyum ve kongreler düzenliyorlar. Vakfın ana konularından biri de hastanelerin yenidoğan yoğunbakım ünitelerinin ihtiyaç duydukları cihazları sağlamak, tıp öğrencilerine burs vermek, neonatoloji alanında yapılan bilimsel araştırmalara da ödüller vererek genç neonatologları da özendirmek.

Bu çalışmalarından dolayı vakfa ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bilim ve sanat her zaman çağdaş Türkiye'nin yolunu bugün olduğu gibi yarında aydınlatmaya devam edecektir.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020