Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1667

Apolas Lermi, örnek bir duruş... - 27.03.2017

Trabzonlu müzisyen Apolas Lermi ile ilgili bir haberi vermiştik gazetemizde birkaç gün önce. Haberin özü şuydu: İstanbul'da faaliyet gösteren ve genelde Trabzonlu işadamlarından, sanayicilerden oluşan ve birliktelik noktasını Trabzonlu olmak olarak açıklasalar da, kanaatime göre Trabzonspor menşeyli bir birlikteliğe dayanan ve kendilerine "Uni-TS" olarak adlandıran topluluk, her yıl "Karadenizin En'leri" adı altında verilen ödüllerden sanat ödülünü
Trabzonlu Müzisyen Apolas Lermi'ye vermiş, Apolas Lermi'de ileri sürdüğü nedenlerden dolayı ödülü kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Apolas Lermi'nin ödülü kendisine verilmesindeki kriterleri eleştirmesini, bu nedenle ödülü kabul etmemesini haklı bulduğumu açıkça söylemek isterim.

Zira Apolas Lermi'nin ödülü kabul etmeyeceği haberi medyaya düştükten sonra, sosyal medyada bu davranışı "sivri bir çıkış" olarak değerlendirilmişti.

Ancak henüz yeni olan sanat hayatı boyunca Kalandar, Santa ve tamamen Rumca eserlerden oluşan Romeika adlı üç albüm çıkaran sanatçı Apolas Lermi, Trabzonspor'un kuruluşunun ellinci yılı nedeniyle yazdığı Trabzonspor Marşı'ndan dolayı ödüle değer bulunmasını, sanatına yapılan bir haksızlık olarak görmesi de bence doğru bir davranıştır.

Avrupa'da albümü yayımlanan bir Trabzonlu sanatçı olarak (ki kendisi deAvrupa'da albümü yayımlanan başka Karadenizli var mı sorusunu sorarak bu yöndeki emeğinin doğru değerlendirilmesini istemektedir) müziğe verdiği onca emeğin ve bu emeğin getirdiği başarının es geçilerek sadece Trabzonspor Marşı'ndan dolayı "Karadenizin En'leri" ödülüne değer bulunmasını üzüntüyle karşılayıp ödülü reddettiğini de söylüyor.

kısaca Apolas Lermi, ödülün kendisine verilmesinin gerekçesinin eksik olduğunu söyleyerek bu gerekçeyi eleştiriyor!

İşte bu, ne yaptığını bilen, sistematiği oturmuş determinist bir sanatçı duruşudur.

Futbolla yatıp futbolla kalkıp, daha açık ifadeyle algı sınırları futbolla betimlenmiş, sınırlanmış, şekillenmiş ya da çevrilmiş bir cenahın, sanata sadece futbol üzerinden bakması Apolas Lermi'nin duruşuyla en şiddetli biçimde eleştirilmiştir.

Yapacak hiç bir iş bulamayınca, özellikle son on beş yıl içinde çok yara almış ve standardizasyonunu kaybetmiş sanat alanında, kendine "sanatçı" betimlemesi yapıp göreceli yorumlar üzerinden ortaya çıkanların ülke genelinde olduğu gibi çok yoğun olduğu Karadeniz bölgesinde kısa yoldan köşe dönmenin hesabını yapanların çokluğunda, Apolas Lermi gibi akıllı, determinist sanatçıların var olması hem sevendirici, hem iyi örnek olmaları bakımından önemlidir.

Eğer siz "en" kavramı üzerinden kişiyi değerlendiriyorsanız, bunu kişinin, konumuz sanat olduğu için, tüm sanat kariyeri üzerinden yapıp ödül değerlendirmesini o gözle ve yorumla yapmalısınız.

Apolas Lermi'nin ödülü kabul etmeme nedenlerini açıklarken örneğini verdiği Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü, bu konuda güzel bir örnektir.

Emek, çok zor üretilen, üretilirken de çok zaman alan, kişinin ömrüyle doğru orantılı bir enerji kavramıdır.

O nedenle her ne alanda olursa olsun vereceğiniz ödülü emek üzerinden değerlendirmeniz ve değerlendiriken de kuyumcu terazisi hassaslığında ve hakkaniyet ölçüsü içinde olmalısınız,

Sonuç olarak Apolas Lermi'yi ödülü reddetmesinde ileri sürdüğü nedenlerde haklı bulduğumuzu belirtirken, ödül veren kurumların değerlendirme yaparken daha dikkatli olmalarını salık veriyoruz.

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021