Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1611

Tören açış konuşmam... - 29.12.2014

21. Mavi Nota Müzik Ödülleri ödül tevdi törenini, 27 Aralık 2014 Cumartesi günü akşamı Saat: 19.00'da Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdik. Trabzon KTÜ Devlet Konservatuarı'nın değerli katkılarıyla gerçekleşen ödül törenimiz Mavi Nota Müzik Ödülleri'nin ağırlığına uygun bir nezaket çerçevesi içinde gerçekleşti. Törende yaptığım konuşmanın metnini, gündemi ilgilendirdiği gerekçesiyle aşağıda yayınlıyorum. Ülkemizin ve haliyle sanat dünyamızın yaşadığı şu sancılı günler için gelecekte bir "umut" işaret edebildiysem ne mutlu bana, değerli dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör


21. Mavi Nota Müzik Ödülleri töreninde yaptı
ğım konuşma:

De
ğerli dostlar, bu yıl  21.sini düzenlediğimiz Mavi Nota Müzik Ödülleri törenine hoş geldiniz.

Hak verirsiniz ki, bir ödül organizasyonu gerçekle
ştirmek meşakkatli ve ciddi bir iştir. Hele müzik gibi çok zor ve nazik bir alanda bunu gerçekleştirmek daha bir meşakkat ve emek ve ciddiyet gerektiriyor.

Mavi Nota Müzik Ödülleri Kültür ve Sanat alanının önemli bir dalı olan müzi
ğin ülkemizdeki konumunu ve gidişini nesnel bir biçimde ortaya koymak ve bu konudaki gerçekleri belgelemek amacıyla koyulmuştur ve bugün geldiği bu noktada bu amaca ulaşş bir müzik ödülüdür.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi ülkemizin önemli metropolleri dışında Anadolu'nun bir başka bölgesinde ulusal ve uluslararası ölçüde verilen Trabzonlu Mavi Nota Müzik Ödülleri dışında bir başka müzik ödülü yoktur. O nedenle bu ödül Trabzon'un kıvancı olmalıdır.

Ödülümüz, ödül
şartnamemizde belirtilen kriterler çerçevesinde  o yıl bu alanda öne çıkan sanatçıların arasından seçiciler kurulunun belirleyeceği aday listesinin internet üzerinden yapılan halk oylamasıyla sonuçlanmaktadır. Bu yıl internet üzerinden gerçekleşen halk oylamasında kullanılan toplam  1447 oyun 772'sini alan  Soprano Ayşe Şener, Genç Solistler 2013 yılı Yılın Sanatçısı Ödülünü kazanmıştır. Antalya Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Mezzo Soprano Ebru Kaptan, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi  Soprano Prof. Jeanette Thopmson Antalya Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Soprano Nurdan K. Aydın ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist Sanatçısı Piyanist Yeşim Gökalp'den oluşan Seçiciler Kurulu, mesleğine katkılarından ve profesyonel duruşundan dolayı Soprano Eylem Demirhan Duru'ya, Genç Solistler Seçiciler Kurulu Özel Ödülü'nü vermeyi oy birliği ile kararlaştırmıştır. Genç Solistler dalı için seçmeler ise şartnamemizde belirtilen kriterler çerçevesinde seçiciler kurulumuz tarafından belirlenmişti.

De
ğerli konuklar, İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi bu yıl da kapalıydı. Trabzon'da Devlet Tiyatrosu binası ve arazisi mal sahibi Emek İnşaat tarafından satışa çıkarıldı ve tiyatro binamızın geleceğinin ne olacağı şu an belli değil. İstanbul'da, Ankara'da İzmir'de, Antalya'da, Trabzon'da ve Anadolu'nun bir çok yerinde  tarihsel kimliği olan eski ne kadar sinema ve tiyatro binası kültür merkezi varsa yıkıldı. Ülkemizin yaşayan en eski tiyatrosu, 100 yıllık Şehir Tiyatroları'nın arşivi hurdacıya satıldı. Demoklesin kılıcı gibi başımızda sallanan, kısa adı TÜSAK olan Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Yasası çıktı çıkacak. Öte yandan ülkemizin gerçek sanatçılarına sansür uygulanıyor. Kimi kadın rolleri tiyatro oyunlarından çıkartılıyor. Bir Sopranonun ya da Mezzo Soprano'nun ya da ya da Alto'nun giydiği sahne kıyafeti mesele oluyor. Bir devlet operamızın eski müdiresinin plaj fotoğraflarını sosyal medyada yayınlaması görevden alınması için gerekçe gösteriliyor.  Kısaca sanatımızda kadın yok sayılmak isteniyor. Ama varlar ve buradalar.

Şimdi tüm bu gerçeklere rağmen sanat kurumlarımızdaki kimi sanatçılarımız ne yazık ki bir güzel birbirini yemeye devam ediyor. Kısaca sanat cephesinden bakacak olursak sözün tam anlamıyla ayvayı yemiş durumdayken, medyanın kendi yıldızlarını yaratma yolunda televizyon başındaki halkı da arkalarına alarak ilahlaştırdıkları medya yıldızları oralara elini kolunu sallayarak çıkmıyor. "O ses" diyorsun, "Seda'yla sabah kahvaltısı", "izdivaç" derken bir bakmışsın egosu tavan yapmış medya maymunları yaratmışız. Öyle ki; Hülya Avşar'a sorsan kendini hiç tuvalete gitmiyor sanır. Temelinde projesi, altyapısı, demiri, betonu olmayan binalar gibi bir iki sallanmada tepetaklak gidiyorlar ve yerine yenileri geliyor. Değerli halkımız talep etmese olabilir mi tüm bunlar? Tabii ki Hayır! (1)


Az sonra sizler için bir mini konser verecek olan bu de
ğerli sanatçılarımız bu işe başladıkları andan itibaren tüm sanat hayatları boyunca kılı kırk yararak bir nota detone olmasın, net, homojen, duygusu yerinde olsun diye, çıplak sesle bin kişilik salonlara şarkı söylerken, bağıran adamlar ve bağıran kadınlar oluyorlar ne yazık ki. Oysa o ses dediklerimiz binlerce vatlık amfilerin arkasına saklanıp medyanın şişirdiği starlar gözde ve ünlü sanatçı oluyorlar. (2)

Gerçek sanat işçileri kolay yetişmiyor. Hatta içimizden saydığımız, yüzümüze gülüp bizlere muhalefet eden kıskanç ve taraflı müzik yazarlarına, müzik gazetesi editörlerine rağmen müzik sanatı adına iyi işler yapmaya çalışıyoruz. Artık biraz seçici olalım mı? Bir çocuğa sigara içme deyip, kendi fosur fosur sigara içen, anne- baba, doktor, öğretmen iki yüzlülüğünden vazgeçmeye ne dersiniz? (3)
 
Ve son olarak 21. Mavi Nota Müzik Ödülleri'ni kazanan de
ğerli sanatçılarımızı  önce gazetem, sonra seçiciler kurulu ve daha sonra kendi adıma yürekten kutluyorum. Bu yılki seçmelere katılan diğer sanatçılarımızı da ayrıca tebrik ediyorum.  Kuşkusuz hepsi aynı değerde. Mavi Nota okurlarından Sayın Nazlı Eraydın'ın gazetemize düşğü not üzerinden ödül kazanan sanatçılarımız için bir yorum yapacak olursam: 1- Ayşe Şener: Mükemmeliyet, 2- Eylem Demirhan Duru: Profesyonellik, derim.

Kendilerini tekrar tekrar tebrik ediyorum.

Seçiciler Kurulu üyelerimize de sa
ğladıkları katkı, verdikleri emek nedeniyle tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Bu ödül töreni organizasyonunun gerçekle
şmesi katkıda bulunan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na, sonrasında Sayın Hüseyin Çıray'a, Sayın Oktay Yavuz'a, Sayın Bora Numanoğlu'na ve her daim desteğini bizlerden esirgemeyen Trabzon Vakfı Başkanı Sayın Bilgin Aygül'e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla

(1), (2), (3) Tenor Bülent Bezdüz'ün konuyla ilgili olarak gazetemizde yayımlanan haberlerinden alıntılanmı
ştır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020