Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1559

Manipilasyon... - 31.10.2013

Paulo Freire, “insan zihninin manipülasyonu bir çeşit fetih aracıdır”

 

Tarihteki   en  canlı örneklerinden birisi de 1945 yılında yaşanmıştır.

 

II. Dünya Savaşı ndan  ciddi kayıplar veren  Sovyetler Birliği nin Amerika nın varlığını tehdit ettiği Amerikan toplumuna inandırılmasıydı.

 

Kitle iletişim araçlarıyla bizlere anlatılmak istendiği  gibi aktarılmasıdır. Spot flaş gibi görsellikle insanlara kendi bilgileri dışında veya istemeden etkilenmesidir.  Özgürce razı olmak zorlamasız itaat etmek manipülasyonun temel özelliğidir.

 

Bir olayın gidişatını etkilemektir. Olguları kendi çıkarları doğrultusunda değiştirilerek  ayar çekilerek sonuçları istediği noktaya getirilmesidir.

 

Ekleme ve çıkarma yoluyla bilgilerin değiştirilmesidir. Bir halkın da gözünün döndürülmesi ve mantıklı düşünceden uzaklaştırılarak incinmesini öfkelenmesinin sağlanmasıdır.

 

Akla saldırılarak  özgür düşüncenin sığlaştırma hareketidir. İnsanın insansızlaştırılması kendi çıkarlarına uygun kendi insan modelini  yaratılmak istenmesidir.

 

Bilinçsiz ve gerçeklerden koparılan yapay gündemlerle yönlendirilen bir toplumun yaratılmasıdır. Adeta gözlere perde indiren bu davranış biçimi de kapitalizmin kültürünü taşımaktadır.

 

İkna, hile,  hedef  şaşırtarak çamur atarak kamuoyu oluşturulmaktadır. Farkına varmadan bildiklerinizi unutturarak bir anda bambaşka alemlere sürükleyebilmektedir.Gündemi değiştirmek ve başka yere çekmektir.

 

Protesto yürüyüşü yapan bir grubu polis dağıtırken orada bulunan bir protestocunun polise sopayla saldırdığını görüntüleyen gazetecinin buna halka protestocular polise saldırdı diye haber yapmasıdır.

 

Haberlerin ömrünün kısa oluşu  devamlı güncellenmesi bir önceki haberin kavranmasını da güçleştirmektedir. Bundan dolayı çok kısa zamanda unutulmasına sebep olmaktadır.

 

Egemenler  toplumsal olguları dönemin özelliğine göre,  kimi zaman da   emekcileri bir araya getirmemek için bazen de toplumsal hayatta yaşanan eşitsizlikleri gizlemek içinde bu yola başvurmaktadırlar.

 

Servet ve sefalet çelişkisinin üzerinin de örtülerek soygun ve yolsuzlukların unutturulmasının yoludur.

Sisteme yön verenlerin  halkın kendi sorunlarına yabancıla
ştırmak ve taleplerini savunamaz duruma gelmelerini sağlamak için  de başvurdukları toplumu yönlendirme taktiğidir manipülasyon.

 

Manipülasyon öncelikle direnen odaklara yönelmektedir. Aydınlanma ayağını oluşturan düşünür ve yazarların halkın gözünde itibarsızlaştırılma ve yalnızlaştırılma girişimleride bu hareketin bir parçasıdır.

 

Kitle iletişim araçlarının amacıysa halka düzende bir aksaklık olmadığını göstermektir. Bu sayede kitle susturularak düzenin amacına hizmeti sağlanmaktadır.

 

Manipüle edilerek bizlere sunulan gerçeklerde inandırıcı kışkırtıcıdır. Benimsetme gücüne sahip olduğundan topluluklar manipüle edilmiş bir gerçekliğin arkasından   sürüklenebilmektedirler.

 

Voltaire inde dediği gibi “Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler”

 

Ülkemizde de geçmişte yapılan bazı manipülasyonlar toplumumuz  da çok ağır bedellere sebep olmuştur.  Yakın Tarihimizde yaşanan  6 -7 Eylül olayları

 

Çorum ,Maraş ,Gazi  Mahallesi ve Sivasta yaşananlar halkın manipüle edilmesiyle gerçekleşmiştir.

 

Bu nokta yapılması gerekenlerse:  Dikkatli olmak eleştirel medya okur yazarlığını yaygınlaştırmak . Denetim mekanizmalarını  geliştirerek şüphe ve sorgulayıcı biçimde olaylara yaklaşmak.

 

 ozgur694@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020