Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 48 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1548

“Pragmatizm” - 15.07.2013

"Amerikan milliyetçiliği daima kaba bir pragmatizm ile retorik bir idealizm arasında gidip gelmiştir." Norman BİRNBAUM

 

Felsefe tarihine bakıldığında pragmatizmin ilk öncüleri de sofistlerdir. Bir düşüncenin doğruluğunu ya da geçerliliğinin o düşüncenin pratik sonucuyla ölçülebileceğini savunan görüşe pragmatizm denir.

 

 Sistemli düşünce  haline gelişi de 19 yy. da gerçekleşti. Bir düşünce yaşayışımıza elverişli olduğu sürece doğru kabul edilmektedir.Gerçekse kendi yararımıza göre belirmektedir ve özneldir. 

 

 Bu düşüncede  teoriden çok pratiğe önem verilmektedir. Gerçekleşen bir eylemin kendisinden çok pratikte ortaya koyduğu değişimle ve sonuçla ilgilenmektedir. Uzun vadedeyse  ilerlemenin önüne ket vurması da kaçınılmazdır.

 

 şünce veya davranış bireylere ve birimlere yarar veya çıkar sağlaması gerektiğini savunmaktadır. Akla ve vicdana göre doğru olan faydalı olan yaklaşımını da red etmektedir.

 

 Her an istekler doğrultusunda ayrı bir hedefi tayin etmeyi de getirir. Çıkarı doğruların önünde tutma ve nabza göre şerbet vermedir.

 

 Olması gereken üzerine yoğunlaşmadan   yaşamda en çok getiriyi ve en iyi sonucu vereceği düşünülen seçeneği tercih ederek ona göre davranmaktır.

 

 Bilgi ve doğruluksa yaşam için sadece bir araçtır. Felsefenin, bilimin,sanatın yetkilerini  tek elde ve fayda ölçüsüne göre değerlendirmeyi de esas alır.

 

 Yarara giden her yol mubahtır anlayışını da barındırdığından anamalcı sistemi savunanların sığındığı limandır. Küreselleşmenin ya da talan düzenin keyfiyetini belirleyen düşüncenin pragmatizm olduğunu söylemek de mümkündür.

 

 Pragmatizm de  insanı belirli bir bir şekilde davranmaya zorunlu kılan kurallar bütünü de bulunmamaktadır. Kendi başarısını kanıtlamadıkça benimsenmeyeceğini ön görmektedir.

 

 Hitlerin de dediği gibi  “Ben Dünya’ya insanları güçlü yapmak için gelmedim, onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim.”

 

Pragmatizm, liberal  felsefeden yanadır. Radikal görüşlere karşıdır. Değişime vurgu yaparak evrimsel bir gelişimi doğru kabul edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

 

 Doğruluk üzerine yapılan  kavramsal tartışma yerine kavramanın doğruluğu konusunda pratik olana bakılması gerektiğini savunmaktadır.

şüncenin, duygunun ve her türlü bilginin kaynağı da insanoğlunun kendini koruyabilmesi, geliştirmesi ve hayattan zevk alabilmesi için yaptığı faaliyetlerle sınırlıdır.

 

 Herhangi bir yapıyı ya da düşünceyi kendisine zemin olarak almamaktadır.Ön yargıyı da sahip değildir. Sonuçları odak noktasına koymaktadır.

 

 İnsan bugün elde edebileceği  gerçeklere  günlük çıkarlarıyla da yetinmek ve bir gün sonra da dünün gerçeklerine “batıldır” demeye hazırlıklı olmayı gerektirmektedir.

 

 21 yy. pragmatizmin sosyopolitik yüzünü göstermektedir.Gerek uluslararası ilişkilerde gerekse ülkelerin iç sosyal politik  egemen algısına  da  dönüşmektedir.

 

Fayda ve menfaate göre yön belirleyen bencil insanlar yığını meydana getirmeyi de hedeflemektedir.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020