Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 82 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1474

Bach için yeni bir şarkı söyle... - 25.06.2012

Leipzig Bach Festivali, gelecek yıl iç,in hazırladığı iddialı programının duyurularına şimdiden başladı. Biletler ekim ayında satışa çıkıyor.

Bu yılki Leipzig Bach Festi-vali'nin ana teması, `Singet dem Herrn ein neues Lied' yani `Tanrı için yeni bir
şarkı şöyle.' Bu, aslında J.S.Bach'ın tanınmış bir motetinin ismi. Şehrin dünyaca ünlü erkek çocuk korosu Thomaner bu yıl 800'ncü kuruluş yıldönümünü kutluyor. Leipzigli müzisyenlerin yaratıcıları için yüzyıllardır yazdıkları yeni müzikler Thomaner çocukları tarafından seslendiriliyor. Festival, Leipzig'in en tanınmış müzik adamı olan J.S.Bach'ın adını taşıyor. 1723 yılında buradaki Aziz Thomas Kilisesi'nin kantorluğu görevine getirilen J.S.Bach, öldüğü 1750 yılına kadar bu görevini hiç ara vermeden 27 yıl boyunca sürdürmüş ve özellikle ilk 3 yılında Tanrısına hemen her pazar ve bayram günü yeni kantatlar armağan etmiş. Baba Bach'ın buradaki temel görevleri arasında, kilisede yapılan rutin ayinler ve özel dinsel günler iç,in düzenli olarak törensel müzikler bestelemek ve onları kilisede çaldırmanın yanı sıra, okulda eğitim gören ve `Thomaner' diye adlandırılan erkek çoklardan oluşan koroya hocalık yapmak başta geliyordu. Bu yıl 7-17 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Bach Festivali'nin son 4 gününe tanıklık etmek için Leipzig'deydim. Ben gazeteci sıfatıyla akredite olup etkinliği izlemeye geldim ama benim dışımda da Türkler yok değil burada. Son 3-4 yıldır, Fest Travel'in düzenlediği turlarla Türkiye'den de müzikseverler yılın bu ayında J.S.Bach'ın Leipzig'e armağan ettiği akıl almaz mirası yerinde görmek ve bestecinin yaşadığı mekanlarda konserler izlemek amacıyla bu şehre akın ediyorlar. Bu yıl Fest'in turuyla gelen 25 kişi dışında, tura yer bulamayıp münferit katılan Türklere de rastladım. Festival yöneticilerinin de artık dikkatini çeken bir ilgiydi bu. Sohbet etme fırsatı bulduğum, Bach Arşivi'nin başkanlığını yapmakta olan ve yaşayan en büyük Bach otoritesi olarak kabul edilen Prof. Dr. Christoph Wolff ve arşivin genel müdürü Dettloff Schwerdtfeger, Türk müzikseverlerin festivallerine gösterdikleri yoğun ilgiden hayli memnun gözüküyorlardı.

Ama Türklerin ilgisi, ABD'li ve özellikle de Japon Bach tutkunlarının ilgisinin yanında haliyle mütevazı kalıyor. Japonların iyi bilinen Bach tutkusunun izlerine
şehrin her yerinde rastlamak mümkün. Bach Arşivi'nin halkla ilişkiler bölümünde çalışan üç kişiden birinin, sadece bu ülkeyle ilişkileri yürüten bir Japon olduğunu söylersem, ilginin ulaşğı boyutu tahmin edebilirsiniz! Japonlar bu yıl Leipzig'de farklı bir gurur da yaşadılar. Günümüzün en önemli Bach yorumcularından biri olarak tanınan Japon orkestra şefi Masaaki Suzuki'ye bu yıl Leipzig'in Bach madalyası takdim edildi. Bu prestijli ödül,`şehrin altın anahtarı' hükmünde. Yöneticilerini `Almanya'nın müzik şehri' olarak lanse ettiği Leipzig, Bach'tan Mendelssohn'a, Schumann'dan Wagner ve Mahler'e kadar pek çok önemli bestecinin derin izler bıraktığı bir şehir olmakla birlikte asıl ününü J.S.Bach'ın buradaki 27 yıllık mirasına borçlu. Şehir, tıpkı Salzburg-Mozart ilişkisinde olduğu gibi, ölümsüz sakinine her alanda sahip çıkıyor. Bu sahip çıkış, yine Salzburg örneğindeki gibi, ticari alanda da kaçınılmaz biçimde karşılığını buluyor elbette. J.S.Bach'ın tonton sureti, özenle hazırlanmış vitrinlere yerleştirilmiş, fularından kahveye varana değin sayısız ürünün üzerinde, ziyaretçilere huzurla tebessüm ediyor. Leipzig Bach Festivali, gelecek yıl için hazırladığı iddialı programının duyurularına şimdiden başladı.

14-23 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, J.S.Bach'ın bütün büyük oratoryoları, `Vita Christi' ba
şğı altında, John Eliot Gardiner ve Trevor Pinnock tarafından yönetilecek. Festivalin gelecek yıla özel bir başka sürprizi de, J.S.Bach'ın kantatlarının, Leipzig'in hayli zengin bir palet oluşturan barok müzik toplulukları tarafından Aziz Thomas Kilisesi'nde her sabah icra edilecek olması. 2013 Leipzig Bach Festivali'nin biletleri 15 Ekim 2012 tarihinde satışa çıkarılacak. Festivali izlemek isteyenlerin etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgileri Fest Travel'dan (www.festtravel.com) edinmeleri de mümkün. Ayrıca, THY'nin üç,us noktalarına bu yıl Leipzig'i de eklediğini belirtmeden geçmeyelim.

Bach'ın zengin ar
şivi Bose Evi'nde
Leipzig'in Bach'a cömertçe kucak açmasında, şehrin varlıklı tüccarlarının rolü büyük. Bach Müzesi ve Arşivi, yaşadığı sırada J.S.Bach'a destek olmasıyla bilinen zenginlerden biri olan Bose'ye ait 750 metrekarelik bir binada konumlandırılmış. Kapsamlı bir tadilat geçiren ev 2010 Mart'ında yeniden açıldı.

Bach'ın ya
şamı ve mirası, müzede daimi olarak sergilenen 12 tematik sergide toplanmış. Bose Evi'nin `hazine odası'nda ise bestecinin paha biç,ilmez elyazmaları sergileniyor. Hazırlanan özel sergileri 2012'den 2014'e kadar Bose Evi'nde takip etmek mümkün.

www.bachmuseumleipzig.de

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020