Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sadı Tirak
 
 
Yayımlanan Sayı : 1462

Axl 'Rose's'da hâlâ iş var! - 07.06.2012

Tüm zamanların en büyük rock markalarından Guns N’ Roses, kariyerindeki üçüncü Türkiye konserini bu yıl verecek. Grup; Purple Concerts tarafından 4, 6 ve 7 Temmuz tarihlerinde Parkorman’da düzenlenecek Tuborg Goldfest kapsamında sahneye çıkacak. Ben onlar gelmeden Londra’ya gittim ve bir Guns N’ Roses konserinden neler beklemeniz gerektiği hakkında bazı notlar aldım. İşte tek günlük Londra maceramdan notlar:

* Londra’da yaz kendini göstermi
ş durumda ama koyu bulutlar her zamanki gibi yerli yerinde!

*
Şehirde henüz bir Olimpiyat havası yok. Varsa yoksa Kraliçe’nin tahta çıkışının 60. yılı kutlamaları... Londra’ya vardıktan sonra otele gitmek için bindiğim taksideki şoförün derdi ise başka; “James Bond’un yeni filminin çekimleri vardı buralarda, bu yolları hep kapattılar o zaman...” Londra’da mıyım, İstanbul’da mı anlamadım!

* Londra’ya ne zaman gelsem hep aynı
şey dikkatimi çekiyor; metroda kitap, gazete, dergi okumayan insan yok. Benimse gözüm, The O2 Arena’nın olduğu durağı kaçırmamak için istasyon şablonunda...

* Ve The O2 Arena’dayım. Burası sadece Avrupa’nın de
ğil dünyanın en önemli etkinlik merkezlerinden biri. Aynı isimle ve aynı yapım şirketine bağlı olarak Berlin’de, Hamburg’da, Dublin’de ve Prag’da da şubeleri var. Konserin gerçekleşeceği etkinlik alanı yaklaşık 20 bin kişilik ama burayı sadece konser mekânı olarak değerlendiremezsiniz. Sinema salonları, müzeler, kafeler, restoranlar, merchandise (hediyelik eşya, ürün) stantları ve barlar sokağıyla tam bir ‘eğlence cumhuriyeti’ burası.

* Guns N’ Roses’ın bu turnedeki ön grubu Thin Lizzy sahneden indi
ğinde yanımdaki arkadaşlarıma eğilip şöyle dedim: “İşte hiç geçmeyecek olan o süre başladı.” Bilenler bilir… Axl Rose, sahneye sürekli geç çıkmasıyla meşhur bir rock figürüdür. Kariyeri boyunca sahneye zamanında çıktığı konser olmadığı gibi; en erken bir, en geç üç saat geç çıkar. Bunu bildiğimiz için bu arayı elde biralarla O2’nun içerisinde biraz gezinerek değerlendirdik.

* Ben 3 saati göze almı
ştım ama şanslı(!) günümde olmalıydım. Axl bu sefer sadece 2 saatçik bir gecikmeyle sahne almaya karar vermişti. Tüm ışıklar kapandığında salonu dolduran 20 bine yakın seyircinin çığlıkları da yükseldi.

* Her ne kadar efsanevi orijinal kadrosundan sadece Axl’i barındırsa da Guns N’ Roses,
şu an gezegenin en iyi sahne şovu sunan rock gruplarından biri hâlâ. Tam 3 saat çalan grupta başta Axl olmak üzere kimse bir saniye bile durmuyor. Hatta o kadar hareketliler ki, bu GNR kadrosu için “Hard rock’ın Slipknot’ı” benzetmesi yapabilirim.

* Axl seyirciyle fazla diyalo
ğa girmiyor, şarkıların vokalsiz bölümlerinde sahne arkasına kaçıyor, sahnede olduğu süre boyunca bir o yana bir bu yana koşturarak enerji patlaması yaşıyor ve konser boyunca 6-7 kez tişört ve şapka değiştiriyor.

* Aynı zamanda bir prodüktör ve Sixx: A.M. grubunun da gitaristi olan DJ Ashba grupta Slash’in yerini almı
ş durumda ve performansıyla parmak ısırtıyor.

* Konser sırasında sahnedeki devasa ekranlara yansıtılan görüntüler sayesinde
şovun her an içinde oluyorsunuz ve 3-4 şarkıda bir vuku bulan alev şovları sayesinde adrenalin seviyeniz hiç düşmüyor.

* Gelmi
ş geçmiş tüm Guns N’ Roses klasikleri çalınıyor, bu konuda hiç merakınız olmasın (bakınız www.setlist.fm adresine). Her gitaristin kendi solo bölümü, Axl’ın piyano solosu, davulcu Frank’in solosu derken 3 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

* Gruba bu turnede, 1985-1991 arası kadroda olan gitarist Izzy Stradlin de birkaç
şarkıda eşlik ediyor.

* Sonuç itibariyle Axl ve tayfası müthi
ş bir şov sunuyor ve orijinal kadrodan olmasa da o unutulmaz klasikleri dinlemek hâlâ tarifsiz hisler yaratıyor. Bir Guns N’ Roses hayranıysanız zaten gideceksinizdir ama değilseniz bile Goldfest’teki GNR konserini kaçırmayın derim. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir rock‘n’roll şöleni izlemek istiyorsanız tabii…


Rock&metal devleri bir arada
Bu yazın en büyük festivali olarak göze çarpan Tuborg Goldfest’te Guns N’ Roses’ın yanı sıra Evanescence, Godsmack, Apocalyptica, Within Temptation, In Flames, Ugly Kid Joe ve Lacuna Coil gibi yabancı rock & metal devleri sahneye çıkacak. Türkiye’den de
Şebnem Ferah, Pentagram, Redd gibi önemli isimlerin yer alacağı festival 4/6/7 Temmuz’da Parkorman’da. Ayrıntılı bilgi için: tuborggoldfest.com

twitter .com/saditirak

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020