Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1750
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sema Aslan
 
 
Yayımlanan Sayı : 1398

Bu orkestrada sadece kadınlar var - 07.03.2012

Her biri Enka Sinfonietta, İstanbul Oda Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi  Türkiye’nin önde gelen orkestralarında çalan ve sayıları organizasyona göre değişen Feminİstanbul, bir başka iddialı klasik müzik orkestrası olarak sanat ortamındaki yerini aldı. Ancak Feminİstanbul’u diğer orkestralardan ayıran önemli bir özelliği var: Sadece kadınlardan mükerrep bir grup olmaları. Feminİstanbul, donanımlı kadınları bir araya getirirken, müziğe kadın ruhuyla yaklaşmayı amaçlıyor. Grubun çekirdek kadrosu bir kuartetten oluşuyor ancak yaylı sazlar 20 kişiye kadar çıkabiliyor; grup, nefesliler ve vurmalılarla birlikte 40 kişilik bir senfoni orkestrası olarak sahne alabiliyor.

Klasik müzi
ği geniş kitlelere tanıtabilmeyi amaçlayan Feminİstanbul’un ilk konseri, 7 Mart 2012’de İstanbul Kültür Üniversitesi’nde. Sahnesinde klasik müziğin başarılı isimlerini ağırlamayı sürdüren İstanbulKültür Üniversitesi, Prof. Mesut İktu’nun öncülüğünde hazırlanan programla sanatseverleri bir araya getiriyor. Feminİstanbul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleştirilecek konserde özel bir programla çıkacak müzikseverlerin karşısına.

Grubun kurucu üyelerinden, viyolonsel sanatçısı Jülide Canca Eke, daha önce ba
şka orkestraların kuruluşunda rol almış. Uzun yıllar Akbank Oda Orkestrası’nda da çalışan Eke, orkestranın kuruluş fikrini şöyle anlatıyor: “İş alanlarımız son derece sınırlıydı zaten… Baktık, çok sayıda donanımlı kadın müzisyen var, o halde neden bir kadın orkestrası olmasın dedik. Bu nitelik, doğrusu daha çok ilgi çekiyor. Ayrıca müziğe kadın estetiği katmak da istedik ki bu bizce doğru bir yaklaşım. Yurtdışında konserler verebilmek, Türk kadınını tanıtmak arzusundayız”.

Femin
İstanbul, farklı konseptlere açık bir grup. Dünyaca ünlü orkestraların ses getiren ‘popüler hareketler’i onlar için ilham kaynağı. Feminİstanbul’un üyeleri, kadın bestecilerin ilerlemesinin önünü kapatan bakış açısını eleştiriyor ancak tavırlarında protest bir niteliği değil, sanatsal bir inceliği gözetiyor. Dünyanın en büyük orkestralarına da yakın tarihe kadar kadın müzisyen alınmadığına dikkat çeken Feminİstanbul’un adını, başta kadın festivallerinde olmak üzere daha sık duyacağız. Fakat grup, özel organizasyonlar için de sahne alıyor.

Detaylı bilgi için:
www.feministanbul.org    
www.
biletix.com 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019