Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Meltem Yılmaz
 
 
Yayımlanan Sayı : 1351

Türküler arp ile buluşunca... - 02.01.2012

Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve öğrencisi Meriç Dönük’ün türküleri arp ile harmanladıkları “Elişi” albümleri, raflardaki yerini aldı. Türkiye’nin farklı coğrafyalarından 11 türküyü arp ile dinleyicilerle buluşturan albümlerini, “Elişi, kadın emeği, göz nuru” olarak tanımlayan ikili, albüm ve son dönem çalışmaları ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

- “Eli
şi”nin ortak bir albüm çalışması olması fikri nasıl oluştu?
Şirin Pancaroğlu: Aslında böyle bir proje benden 11 yıl önce istenmişti ancak kendimi yeni hazır hissettim. Meriç Dönük’le 10 yıldır beraberiz, önceleri öğrencimdi, şimdi de birlikte çalışıyoruz. Jarrod Cagwin gibi usta bir perküsyoncu ile de tam bir üçlü gibi yaklaştık müziklere. Birlikte, neşeli, dramatik, hareketli, sakin gibi temel karakterlerin albüm içerisinde oluşturacağı akışı gözettik, onları doğaçlamalarla genişlettik. Bir iç içe geçme durumu var ki hiçbirimizin diğerinden daha baskın olmak istemediği demokratik bir yaklaşım.

 - “Eli
şi”nde yer verdiğiniz çalışmaları nasıl tanımlıyorsunuz?
Ş.P: Albümde geleneksel sanatlara bir gönderme yaparak müzikte varolan motiflerle Anadolu elişi sanatları arasında bir bağlantı kuruyoruz. Sadece geleneksel müziklere yer vermesi ve ağırlıklı olarak doğaçlamalardan oluşması benim için de bir ilk.

- Albümün ilk konseri Gaziantep’teydi. Tepkiler nasıldı?
Ş.P: Arpı türkülerle onlara tanıttığımız için takdir dolu sözler duyduk dinleyicimizden. Bu proje ile Türkiye’nin dört bir yanını gezmek, üniversitelerde, güzel sanatlar liselerinde dinletiler sunmak, workshoplar vermek istiyoruz.

- “Eli
şi”nin devamı niteliğinde bir albüm daha düşünüyor musunuz?
Ş.P: Evet. Kürtçe bir eser çalmayı çok isterim. Bu albüm için düşündüğümüz “el qajîye” adında bir Dersim parçası vardı, Erkan Oğur ile yapacaktık. Ancak Oğur rahatsızlanınca yapamadık. İkinci albümde umarım...

- Bu albümün öncesi ve sonrasında nasıl bir müzikal süreç geçirdiniz? Bundan sonraki hedefleriniz neler?
Meriç Dönük: Arp üzerine aldı
ğım klasik müzik eğitiminin ardından, arp, saksafon, kontrbas ve davuldan oluşan “Meriç Dönük Quartet” olarak ilk konserlerimizi vermeye başladık. Bir yandan Türk Müziği üzerine yüksek lisans yapıyorum, ayrıca Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde 1 yıl sürecek bir Performans Diploma Programı’na katılacağım. Yakın zamanda kariyerimle ilgili baş sıraya koyduğum konu bu.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020